CBDC روسیه تا سال 2025؟ چه اتفاقی برای روبل دیجیتال می افتد؟


ممکن است سال‌های 2025 تا 2027 هنوز خیلی دور به نظر برسد، اما تا آن زمان، بانک مرکزی روسیه در حال آماده‌سازی CBDC خود برای پذیرش انبوه است.

پروژه ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) بانک مرکزی فدراسیون روسیه (CBR) به سرعت در حال توسعه است. اولین خبر این ابتکار در سال 2020 منتشر شد و یک قانون نظارتی در سال 2022 معرفی شد و قرائت نهایی خود را در دوما که اکنون مجلس سفلی پارلمان است به تصویب رساند.

با این حال، همانطور که اولگا اسکوروبوگاتووا، معاون اول رئیس جمهور CBR اخیرا توضیح داد، راه اندازی نهایی “روبل دیجیتال” در میان عموم مردم تا سال 2025-2027 نخواهد بود.

جدول زمانی هنوز در یک زمینه جهانی خوش بینانه به نظر می رسد. بر اساس گزارش اخیر PwC، تنها حدود 24 CBDC می تواند تا سال 2030 فعال باشد. با این حال، چنین زمان‌بندی ممکن است برای کشوری که فعالانه به دنبال راه‌هایی برای انجام تجارت بین‌المللی تحت تحریم‌های مالی سنگین است، نسبتاً کند باشد.

فراز و نشیب روبل دیجیتال

در سال 2017، CBR علاقه خود را به بررسی ایده یک ارز دیجیتال اعلام کرد. در آن زمان اسکوروبوگاتووا تاکید کرد که توسعه CBDC یک اولویت است و CBR به زودی بررسی خواهد کرد. اما رئیس بانک، الویرا نابیولینا، این موضوع را اولویت اصلی ندانست و آن را چیزی برای بررسی در میان مدت و بلند مدت می دانست.

در سال 2022، CBR اعلام کرد که قصد دارد تا سال 2024 روبل دیجیتال را به تمام بانک های کشور بیاورد. وی توضیح داد که اجرای آن به تدریج انجام خواهد شد و شامل آزمایش گسترده و توسعه زیرساخت خواهد بود. به گفته بانک مرکزی، روبل دیجیتال با سیستم‌های پرداخت سنتی نقدی و غیرنقدی همزیستی خواهد داشت و به مصرف‌کنندگان انعطاف‌پذیری بیشتری در تراکنش‌های خود می‌دهد.

الویرا نابیولینا فرماندار CBR در مصاحبه ای. منبع: MarketWatch

در فوریه 2023، اسکوروبوگاتووا در مورد اولین آزمایشی روبل دیجیتال برای مصرف کنندگان، که قرار است در 1 آوریل 2023 آغاز شود، اعلامیه عمومی داد. این آزمایش شامل مشارکت 13 بانک محلی، تعداد زیادی از بازرگانان و مصرف کنندگان واقعی است.

در همان ماه، گازپرومبانک، شعبه بانکی شرکت دولتی انرژی گازپروم و یکی از شرکت کنندگان آزمایشی، اعلام کرد که به بانک ها قبل از اجرای CBDC زمان بیشتری داده می شود.

در واقع، نگرانی های بانک قابل درک بود، زیرا گزارشی از شرکت حسابرسی مک کینزی تخمین زد که بانک های روسی ممکن است 3.5 میلیارد دلار از کمیسیون و کارمزد یک CBDC را طی پنج سال از دست بدهند.

راه اندازی آزمایشی در نهایت با تصویب لایحه روبل دیجیتال در دوما به تعویق افتاد.

لایحه اصلاح شده تعاریف قانونی کلیدی مانند “پلتفرم”، “شرکت کنندگان” و “کاربران” را ایجاد می کند و در عین حال دستورالعمل های کلی را برای اکوسیستم CBDC بیان می کند.

در چارچوب فعلی، CBR نقش اپراتور اصلی زیرساخت روبل دیجیتال را بر عهده می گیرد و مسئولیت حفاظت از تمام دارایی های ذخیره شده را بر عهده می گیرد.

از آنجایی که هدف اصلی CBDC خدمت به عنوان یک روش پرداخت و انتقال است، کاربران روبل دیجیتال گزینه ای برای افتتاح حساب پس انداز نخواهند داشت. مشتریان انفرادی از پرداخت ها و نقل و انتقالات رایگان بهره مند می شوند، در حالی که مشتریان شرکتی مشمول کارمزد 0.3 درصد از مبلغ پرداخت خواهند بود.

آیا منتظر سال 2025 هستید؟

در 6 ژوئیه، Skorobogatova از CBR گفت که هر شهروند می تواند یک کیف پول باز کند، روبل دیجیتال دریافت کند و از آن “در افق 2025-27” استفاده کند.

اسکوروبوگاتووا خاطرنشان کرد که خیلی به بانک‌ها و آمادگی آنها برای اتخاذ زیرساخت‌های لازم بستگی دارد، زیرا بانک‌های خصوصی تراکنش‌های روبل دیجیتال را در رویه استاندارد خود تسهیل می‌کنند و کل فرآیند میانجیگری بانک مرکزی عملاً برای مشتری نهایی نامرئی است. اسکوروبوگاتووا تأکید کرد: «روبل دیجیتال یک ارز دیجیتال یا استیبل کوین نیست که عموماً صادرکننده نباشد یا از آن اطلاعی نداشته باشید».

الکساندر پودوبنیخ، رئیس شعبه سن پترزبورگ انجمن افسران ارشد امنیت اطلاعات، یک شرکت مشاوره امنیت سایبری که در قانون CBDC دخیل است، معتقد است مهلت 2025-2027 واقع بینانه است و زیرساخت های آزمایشی برای آزمایش روبل دیجیتال آماده است:

“در حال حاضر، حدود 30 شخص حقوقی در این آزمون ها شرکت می کنند – اینها بانک ها، خرده فروشی ها و کارآفرینان فردی هستند. تا سال 2027 حداکثر 1500 نفر (از جمله افراد) درگیر خواهند شد. پس از اتمام آزمایش، پیشنهادهایی برای مقیاس بندی ارائه خواهد شد.”

پودوبنیخ همچنین در مورد به روز رسانی های آینده قانون فدرال 115 صحبت کرد که رویه های مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم را تنظیم می کند. تغییرات پیشنهادی، اشکال جدیدی از تسویه را برای کمک به ناظران مالی در تجزیه و تحلیل تراکنش‌های CBDC در نظر می‌گیرد.

النا کلیوچاروا، شریک ارشد شرکت حقوقی KKMP روسیه، نیز هیچ ناهنجاری در مهلت 2025-2027 نمی بیند.

او به کوین تلگراف گفت: «تاخیر در اجرای روبل دیجیتال ممکن است عمدتاً به جنبه‌های فنی مرتبط باشد. زیرساخت های پیش بینی شده توسط مفهوم CBR پیچیده است و نه تنها تراکنش های آنلاین بلکه آفلاین را تسهیل می کند و سطح بالایی از امنیت سایبری را فراهم می کند. کلیوچاروا افزود که به دلیل تحریم های بین المللی، این زیرساخت عمدتا متکی به راه حل های نرم افزاری داخلی خواهد بود.

طبق نظرات قبلی CBR، آنها نمی‌خواهند عمداً روند را تسریع کنند، بلکه می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که پلتفرم روبل دیجیتال به درستی کار می‌کند و ایمن و امن است.

کلیوچاروا خاطرنشان کرد که تصمیم برای به تعویق انداختن اجرای ارز دیجیتال روسیه نباید به عنوان شکست پروژه تلقی شود، بلکه باید به عنوان تلاشی برای ایجاد یک راه حل پایدار و متعادل تلقی شود.

با توجه به اینکه در حال حاضر تنها چهار CBDC در گردش هستند، روسیه احتمالاً یکی از اولین کسانی خواهد بود که آن را اتخاذ می کند، حتی اگر روبل دیجیتال تا سال 2027 راه اندازی نشود.


نویسنده: David Attlee

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *