دست و پنجه نرم کنید، Reddit: APIهای بسته گرانتر از آنچه انتظار دارید هستند


API های باز برای جوامع سالم در پلتفرم های اجتماعی حیاتی هستند. همانطور که شرکت های Web2 شروع به رد این اصل می کنند، Web3 ممکن است آماده جایگزینی آنها باشد.

در 1 ژوئیه، سایت گفتگوی محبوب Reddit یک گام مخرب برداشت: دسترسی آزاد و آزاد به رابط برنامه نویسی برنامه (API) را متوقف کرد، که به توسعه دهندگان امکان دسترسی به یک فروشگاه داده غنی را در حین ساخت و آموزش برنامه ها می دهد. پس از آن بسته خواهد شد و دسترسی برای برخی از توسعه دهندگان بسیار گران خواهد بود.

جامعه ردیت توسط اعتراضات مداوم علیه این اقدام متزلزل شده است، که استیو هافمن، مدیر عامل ردیت آن را به عنوان یک تصمیم تجاری طراحی شده برای وادار کردن شرکت‌های انتفاعی که داده‌های Reddit را تغذیه می‌کنند، برای تامین مالی API معرفی کرده است.

اما حقیقت این است: وقتی یک پلتفرم اجتماعی که با حمایت جامعه‌اش برجسته می‌شود، در را به روی API خود می‌بندد، آینده بیشتر از جامعه توسعه‌دهنده‌ای که تحت حمایت آن رشد کرده‌اند، به خطر می‌اندازد.

چنین حرکات مرکزی و ظاهراً دلخواه نه تنها کاربران را از خود دور می کند، بلکه خطر خفه کردن روحیه نوآورانه و انرژی خلاقانه را که باعث موفقیت، تعامل و تعامل اولیه می شود، نیز در پی دارد. تف از سپاه یکی از موفق ترین پلتفرم های اجتماعی

به جامعه خود خیانت کنید، آینده خود را به خطر بیندازید

علیرغم اعتراض ها، هافمن از Reddit اصرار داشت که Reddit یک موجود زنده است، این موجود زنده دموکراتیک که توسط کاربرانش ایجاد شده است. برای توسعه دهندگان و کاربران Reddit، تغییر قوانین خیانت به این وعده است.

این خیانت حتی دردناک تر است، با توجه به اینکه بسیاری گمان می کنند که نیت واقعی هافمن این است که سود نهایی Reddit را متورم کند و روایتی از جریان های درآمدی آینده پیش از IPO پیش بینی شده امسال ارائه دهد. توییتر پیش از عرضه اولیه سهام خود اقدامی مشابه انجام داد. Open Graph فیس بوک، سکوی پرتاب استارت آپ هایی مانند Zynga و Spotify نیز با یک باغ دیواری جایگزین شده است.

ابراز نارضایتی کاربران از قطعی 48 ساعته در اواسط ماه توسط نزدیک به 9000 تالار گفتمان یا ساب ردیت تا پر شدن پلتفرم با پست های جان اولیور متغیر بود. در بهترین حالت، آنها ویرانگر هستند. در بدترین حالت باعث آسیب دائمی می شوند.

مرتبط با: کاربران تصمیم خواهند گرفت که آیا هنوز هم می توانند به لجر با عبارات اولیه اعتماد کنند.

صدها زیرردیت محبوب همچنان مبهم هستند. حداقل دو مورد از محبوب‌ترین برنامه‌های اسکن شخص ثالث – Apollo و RIF is Fun – در حال خاموش شدن هستند. در نهایت، تماس های فزاینده ای برای خروج از پلتفرم های دیگر وجود دارد.

به درد خواهد خورد

درست است که بسیاری از شرکت های بزرگ فناوری از داده های رسانه های اجتماعی برای آموزش رایگان برنامه ها استفاده می کنند. اینها شامل مدل‌های زبان اصلی است که به توسعه ChatGPT و سایر سیستم‌های هوش مصنوعی کمک می‌کند که می‌تواند میلیاردها ارزش داشته باشد.

اما اکثر توسعه‌دهندگانی که تحت تأثیر تغییر API Reddit قرار می‌گیرند، بسیار کوچک‌تر هستند و بیشتر آنها مسئول ابزارها و عملکردهایی هستند که به وضوح برای بهبود تجربه کاربر از پلتفرم طراحی شده‌اند، به عنوان مثال با تسهیل ناوبری یا کمک به گردانندگان subreddit در صلح و آرامش. سفارش.

این عنصر آخر با توجه به تحقیقات دانشگاه مینه‌سوتا که نشان می‌دهد ناظران Reddit منبع مقدار قابل توجهی از ارزش آن هستند، مهم است.

متأسفانه، شرکت‌های Web2 که ممکن است بر انرژی نوآورانه‌ای که اشخاص ثالث به کسب‌وکارشان می‌آورند تأکید زیادی داشته باشند، با رشد خود و گرفتن دام‌های شرکت‌های سنتی‌تر، این خطر را از دست می‌دهند.

بنابراین، هیچ پلتفرم اجتماعی Web2 واقعاً از تصمیمات یک طرفه “تجاری” که جوامع و توسعه دهندگان را در موقعیت دشواری قرار می دهد در امان نخواهد بود.

فضاهای اجتماعی Web3 یک راه حل بالقوه ارائه می دهند.

جامعه حرف اول را می زند

برای توسعه دهندگان Web2 که تمایلی به معادل سازی پلتفرم های غیرمتمرکز با مبادلات ارزهای دیجیتال ندارند، مهم است که به خاطر داشته باشید که انگیزه های بسیار متفاوتی در این دو عرصه وجود دارد – همانطور که بین Web2 و Web3 وجود دارد.

پلتفرم‌های اجتماعی Web3 تمام قابلیت‌های (اگر نه بیشتر!) یک فضای Web2 را ارائه می‌کنند، اما با این تفاوت اساسی: هدف آنها به حداکثر رساندن باز بودن، همکاری با شرکا و شفافیت است، نه فقط دلار و سنت پلتفرم.

از آنجایی که بسیاری از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی Web3 تحت مالکیت و هدایت جوامع آن‌ها هستند و برای همکاری مشترک ارزش زیادی قائل هستند، این پلتفرم‌ها نسبت به تصمیم‌گیری خودسرانه و سودجویی ایمن‌تر هستند. همچنین مبتنی بر فناوری بلاک چین است که می‌تواند شامل ریل‌های مالی (کریپتو) باشد که پلتفرم‌ها، کاربران و شرکا را قادر می‌سازد به طور هم‌افزایی از رشد پلت فرم سود ببرند.

مرتبط با: سازمان های سایبرنتیک – BORGs – محکوم به شکست هستند

این پلتفرم‌ها، که برای توسعه‌دهندگان و اکوسیستم‌های پشت سر آن‌ها حیاتی هستند، متعهد به دستیابی و حفظ API‌های باز هستند که به نظرشان برای نوآوری پلتفرم‌هایشان و محافظت از اولویت‌های کاربران ضروری است.

این بدان معناست که Reddit و بسیاری دیگر از پلتفرم‌های Web2 هرگز حقیقتی را که در طول شور و اشتیاق خود فراموش کرده‌اند فراموش نخواهند کرد: اینکه پرورش یک جامعه نوآور و متعهد از کاربران و توسعه‌دهندگان منجر به عملکردهای هیجان‌انگیزی می‌شود که در خدمت جامعه است.

پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی باید برای خدمت به جوامع خود ساخته شوند، نه فقط برای ایجاد سود برای سرمایه‌گذاران و مدیران. و هر چقدر هم که موفق باشند، هرگز نباید به توسعه دهندگان مصمم و مشتاقی که در ابتدا به آنها کمک کردند، پشت کنند.

دموکراسی واقعی صحبت کرده است و Web3 گوش می دهد.

ریک پورتر او از سال 2022 بنیانگذار و مدیر عامل پلتفرم رسانه اجتماعی Web3 DSCVR بوده است. او قبلا به عنوان مدیر برنامه فنی در گوگل و مدیر مهندسی در BCG Digital Ventures کار می کرد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.
نویسنده: Rick Porter

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *