«Pure» DeFi شانس کمی برای استفاده در دنیای واقعی به دلیل نیاز به اوراکل دارد: BIS


به گفته محققان BIS، تنها گزینه برای DeFi یک اوراکل متمرکز مبتنی بر اعتماد است و انواع مختلفی از این مدل وجود دارد.

به گفته نویسندگان خبرنامه بانک تسویه حساب های بین المللی (BIS)، نیاز به یک اوراکل در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) یک مانع بزرگ برای پذیرش در دنیای واقعی است. مشکلات پیشگویی ها هم عملی و هم اصولی هستند و نویسندگان این مطالعه راهی برای غلبه بر آنها نمی دیدند.

اوراکل یک شخص ثالث است که داده های دنیای واقعی را به یا از یک پروتکل DeFi پخش می کند. نویسندگان گفتند که یک اوراکل در طبیعت متمرکز است و وجود آن به این معنی است که یک پروتکل کاملاً غیرمتمرکز نیست، اگر این امر تحمل شود، بی اعتمادی از بین خواهد رفت. نویسندگان نوشتند که این می تواند یک نقص مهلک برای استفاده با موجودیت های دنیای واقعی باشد.

مطالب مرتبط: OriginTrail در مورد هوش مصنوعی، پذیرش در دنیای واقعی و ارزش دانش: پادکست Agenda

نویسندگان پیشنهاد کردند که تمرکززدایی یک اوراکل می‌تواند شامل تأیید، سیستم شهرت و منابع متعدد باشد. این باعث می شود لایه هایی از پیچیدگی اضافه شود و کارایی سیستم کاهش یابد. مسائل مربوط به اعتماد و حاکمیت ادامه خواهد داشت.

ماهیت ناشناس DeFi تشخیص بازیگران بد در موارد دستکاری اوراکل را دشوار می کند و:

“راه حل آشکار افزایش مقررات و نظارت بر خلاف تمرکززدایی است که زیربنای رمزارز DeFi است.”

نویسندگان خاطرنشان کردند که این مقررات در حال حاضر تحت هیچ شرایطی قابل اجرا نیست. برگشت ناپذیری تراکنش ها در DeFi نیز میزان ریسک را در سیستم افزایش می دهد.

مرتبط: بنیانگذاران Seda درباره تقاطع اوراکل ها و چند زنجیره بحث می کنند

مسائل مربوط به اعتماد یک امر اصولی برای اوراکل ها نیست. حملات دستکاری اوراکل به طور منظم رخ می دهد. اخیراً در ماه اوت در قرعه کشی فرش Magnate Finance دیده شد.

به گفته نویسندگان، یک راه حل برای مشکل اوراکل ایجاد «یک سیستم متمرکز با اعتماد به عنوان پایه آن» است، اما «هنگامی که این مبادله درک شود، آینده DeFi به معنای خالص آن تاریک به نظر می رسد.

در این تحقیق اشاره شد که شرکت هایی مانند Chainlink اطلاعاتی را در اختیار پروتکل های DeFi قرار می دهند. Chainlink ادعا می کند که “شبکه ای از شبکه های اوراکل غیرمتمرکز” را با اقدامات امنیتی متناسب با هر مورد استفاده ایجاد کرده است. با این حال، پروتکل قابلیت همکاری متقابل زنجیره ای از زیرساخت پیام رسانی متمرکز شبکه سوئیفت برای ارتباط با مشتریان استفاده می کند.

مجله: آیا بلاک چین می تواند مشکل پیشگویی را حل کند؟
نویسنده: Derek Andersen

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *