رالی Polygon (MATIC) در حالی به پایان می رسد که رقبا سهم بازار را بلعیده اند


قیمت MATIC بیشتر دستاوردهای اخیر خود را به دست آورده است. Cointelegraph در حال بررسی علت آن است.

توکن بومی Polygon (MATIC) در 4 اکتبر، همزمان با راه اندازی شبکه آزمایشی Polygon 2.0 Gorel، 16.4 درصد افزایش یافت. با این حال، مقاومت 0.60 دلار قوی تر از حد انتظار بود و با کاهش 10.6 درصدی نسبت به شش روز گذشته همراه شد. تا 10 اکتبر.

این کاهش با اخبار منفی در مورد خروج یکی از بنیانگذاران کلیدی و فعالیت ضعیف در زیرشبکه انباشته با دانش صفر (ZK) Polygon تشدید شد.

چند ضلعی (MATIC) قیمت 12 ساعته، تومان. منبع: TradingView

قیمت MATIC دستاوردهای قبلی را از رالی اوایل اکتبر حذف کرد و حرکت صعودی ناشی از انتظارات برای ارتقای پروتکل را از بین برد.

جلسات معمولاً به دنبال به‌روزرسانی‌های اصلی شبکه و پروتکل هستند

Polygon 2.0 شبکه‌ای از زنجیره‌های لایه ۲ مبتنی بر ZK است که از طریق یک پروتکل هماهنگی زنجیره‌ای متقابل جدید به هم متصل شده‌اند. فناوری مقیاس‌پذیری 2.0 Polygon در ژوئن 2023 به‌عنوان طرح اولیه اکوسیستم مقیاس‌پذیر شامل چهار لایه: staking، execution، قابلیت همکاری و اثبات معرفی شد. هر یک از این لایه ها به ایجاد یک اکوسیستم زنجیره ای به هم پیوسته کمک می کند که انتقال امن، سریع و بسیار مقرون به صرفه را تسهیل می کند.

مزایای Polygon 2.0 شامل افزایش امنیت و حفظ حریم خصوصی از طریق اثبات ZK، سازگاری کامل با ماشین مجازی اتریوم (EVM) و تعاملات زنجیره ای فوری بدون نیاز به امنیت اضافی یا مفروضات اعتماد است. شایان ذکر است که این پروژه به توسعه راه حل Miden مبتنی بر لایه 2 مبتنی بر ZK-STARK ادامه می دهد.

می توان ادعا کرد که عقب نشینی 10.6 درصدی اخیر صرفاً منعکس کننده یک اصلاح در هیجان بیش از حد ناشی از راه اندازی شبکه آزمایشی است. با این حال، عوامل دیگری ممکن است به احساسات منفی سرمایه گذاران نسبت به Polygon کمک کرده باشد. به عنوان مثال، زیرشبکه ZK Polygon zkEVM از نظر فعالیت و سپرده گذاری از رقبای خود عقب مانده است.

داده‌های شبکه نشان می‌دهد که Polygon با ظهور رقابت جدید، قدرت خود را از دست می‌دهد

شبکه های ZK به صورت روزانه فعال و در حال تراکنش هستند. منبع: artemis.xyz

اندازه‌گیری‌های Artemis، ارائه‌دهنده داده‌های زنجیره‌ای، تفاوت قابل‌توجهی را بین 6210 آدرس فعال Polygon zkEVM، 154390 آدرس StarkNet و 239810 آدرس فعال zkSync ERA نشان می‌دهد. اختلاف مشابهی هنگام تجزیه و تحلیل تعداد معاملات روزانه وجود دارد. مجموعه اطلاعات صفر Polygon نیز رقبا را پشت سر می گذارد.

نگاهی گسترده تر به تعداد کل تراکنش ها و سپرده ها در شبکه Polygon منجر به نتایج غیربهینه می شود. به عنوان مثال، طبق گفته DeFiLlama، ارزش کل قفل شده Polygon (TVL) 756 میلیون دلار است که کمتر از نیمی از راه حل مقیاس بندی لایه 2 Arbitrum است.

ارزش کل قفل شده (TVL) به USD. منبع: DeffiLama

قابل توجه است که Polygon با وجود راه‌اندازی بسیار زودتر از اکثر راه‌حل‌های لایه ۲ اتریوم در ژوئن ۲۰۲۰، اکنون با رقابت مستقیم با Optimism (OP) و Base مواجه است.

خروج Jaynti Kanani یکی از بنیانگذاران Polygon در 4 اکتبر پس از 6 سال فعالیت در این پروژه نیز باعث ناراحتی سرمایه گذاران شد، با توجه به نزدیک بودن پروژه به مرحله تکمیل بحرانی راه حل توسعه یافته مقیاس پذیری چند لایه آن. جالب اینجاست که این تصمیم پس از خروج رایان وایت، مدیرعامل پلیگون لب در جولای 2023، اندکی پس از پیوستن به این شرکت در فوریه 2022 گرفته شد.

تاثیر بیشتر بر عملکرد MATIC کاهش تعداد آدرس‌های فعال با استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز شبکه Polygon بود.

آدرس های فعال شبکه چند ضلعی Dapps، تغییر 30 روزه. منبع: DappRadar

به طور متوسط، 12 Dapp برتر در شبکه Polygon در 30 روز گذشته 17 درصد کاهش در تعداد آدرس‌های فعال را تجربه کرده‌اند. این موضوع به ویژه به بازارهای NFT و مالی غیرمتمرکز (DeFi) مربوط می شود، به ویژه برنامه هایی مانند Uniswap، OpenSea و Move Stake را تحت تأثیر قرار می دهد.

مطالب مرتبط: Circle توکن های بومی USDC را در Polygon راه اندازی می کند

صرف نظر از دلایل افزایش توکن MATIC در اوایل اکتبر، عملکرد منفی 10.6 درصدی اخیر را می توان به کاهش فعالیت شبکه، خروج یکی از بنیانگذاران در طول مرحله ارتقاء حیاتی، و رقابت سخت با سایر راه حل های مقیاس پذیری ToM نسبت داد.

در نهایت، اگرچه تیم به‌طور مداوم به‌روزرسانی‌ها و بهبودهای لازم را برای شبکه Polygon ارائه می‌کند، هنوز هم جریان اخبار نزولی کافی برای توجیه این اصلاح وجود دارد. سرمایه گذاران باید پیشرفت پروژه را در غلبه بر این چالش ها و استفاده از نوآوری های Polygon 2.0 از نزدیک نظارت کنند.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Marcel Pechman

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید