پشته توسعه‌دهنده جدید زنجیره جانبی منبع باز Polygon که از لایه ۲ مبتنی بر ZK در اتریوم پشتیبانی می‌کند


کیت توسعه زنجیره ای Polygon به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که آزادانه زنجیره های لایه 2 متصل به اکوسیستم گسترده تر اتریوم را ایجاد، سفارشی سازی و استقرار دهند.

اکوسیستم اتریوم (ETH) می‌تواند از انواع پروتکل‌های لایه 2 (L2) جدید که بر روی کیت توسعه زنجیره‌ای مبتنی بر کد منبع باز جدید Polygon ساخته شده‌اند، استقبال کند که از فناوری اثبات دانش صفر (ZK-proof) برای اطمینان از امنیت و اطمینان سریع استفاده می‌کند.

جوردی بایلینا، رهبر فنی Polygon Hermez zkEVM، به طور انحصاری با Cointelegraph در مورد مجموعه ابزار جدیدی که به صورت عمومی در مخزن Github در دسترس است صحبت کرد:

ایده انگیزشی ساده است: برای توسعه‌دهندگان باید آسان و بدون مشکل راه‌اندازی لایه ۲ مبتنی بر ZK بر روی اتریوم، متناسب با نیازهای پروژه‌شان باشد.

Baylina اضافه کرد که یک ملاحظات کلیدی این است که Polygon CDK دسترسی خودکار به نقدینگی را در تمام زنجیره‌های Polygon و اکوسیستم گسترده‌تر اتریوم فراهم می‌کند و «مقیاس‌سازی بر اساس تقاضا بدون تجزیه نقدینگی» را فراهم می‌کند.

توسعه‌دهنده اتریوم به تعدادی از پروژه‌های مختلف که زنجیره‌های مبتنی بر CDK را برای موارد استفاده مختلف ایجاد می‌کنند، از جمله L2s مخصوص پرداخت، DeFi، بازی، پلتفرم‌های اجتماعی و پلتفرم‌های خلاقانه یا NFT اشاره کرد.

مطالب مرتبط: آیا اثبات ZK پاسخی برای مشکل Ordinal و BRC-20 بیت کوین است؟

Baylina همچنین قابلیت سفارشی‌سازی CDK را برای زنجیره‌های برنامه‌های مختلف ارائه می‌دهد، که شامل حالت تجمع یا اعتبار، zkEVM یا محیط اجرای دیگر با قدرت ZK، راه‌حل‌های مختلف در دسترس بودن داده، سفارشی‌سازی توکن محلی و توکن گاز، حالت ترتیب‌دهنده متمرکز یا غیرمتمرکز، و همچنین سفارشی‌سازی برای شبکه های مجاز. با لیست های مجاز دقیق

اهمیت فناوری ZK-proof عامل دیگری است که Baylina بر آن تاکید می‌کند و بر باور Polygon Labs تأکید می‌کند که آینده مقیاس‌پذیری اتریوم دانش صفر است. همانطور که مدیر zkEVM هرمز توضیح می دهد، زنجیره های راه اندازی شده با Polygon CDK به طور خودکار به یک پل مشترک ZK متصل می شوند و به “لایه interop”، یک پروتکل ارتباطی بین زنجیره ای متصل می شوند.

فرض کنید 1000 زنجیره زنجیره در اکوسیستم Polygon وجود دارد. برای هر یک از اینها ارسال اثبات مستقیم به اتریوم ناکارآمد است. در عوض، لایه interop شواهدی را از زنجیره‌ها می‌گیرد و یک مدرک ZK را ارائه می‌کند که وضعیت همه زنجیره‌های چند ضلعی را ثابت می‌کند.”

بایلینا گفت که این فناوری تراکنش های زنجیره ای چند دقیقه ای را باز می کند و درک یک محیط تک زنجیره ای را ایجاد می کند.

کوین تلگراف همچنین تفاوت های اساسی بین CDK و سایر زبان های برنامه نویسی اکوسیستم اتریوم، مانند پایگاه کد Cairo StarkWare پیشگام Zk را زیر سوال برد.

Baylina توضیح می دهد که معماری باز شده توسط Polygon CDK از این جهت متفاوت است که دسترسی خودکار به نقدینگی مشترک را از طریق لایه interop یک اکوسیستم L2 ایمن شده توسط یک پل ZK و اثبات کار ZK فراهم می کند.

او با تأیید مجدد اعتقاد خود به اثبات ZK به عنوان آینده مقیاس پذیری اتریوم، با توجه به قطعیت سریع و زمان برداشت در مقایسه با اثبات تقلب موجود در راه حل های Optimistic L2، به پایان رسید.

«ZK پل‌های بهتری می‌سازد، اما زنجیره‌ها را با ریاضیات محکم بدون نیاز به مؤلفه‌های اجتماعی-اقتصادی مورد نیاز برای اثبات تقلب، ایمن می‌کند».

کوین تلگراف قبلا اکوسیستم لایه ۲ اتریوم را مورد بررسی قرار داده بود و اصول تجمعات اتریوم و رویکردهای مختلف برای مقیاس بندی بلاک چین قرارداد هوشمند را آشکار می کرد.

مجله: کتیبه های تکراری: «ابر رایانه» بیت کوین و BTC DeFi به زودی


نویسنده: Gareth Jenkinson

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *