Polkadot 2.0 و آینده DOT ​​اعلام شد


Polkadot 2.0 تعدادی ویژگی جدید را به ارمغان می آورد و نحوه کار شبکه Polkadot را تغییر می دهد.

آینده DOT ​​و Polkadot

انتظار می رود اگر پولکادوت 2.0 به خوبی مورد استقبال قرار گیرد و مورد توجه قرار گیرد، استفاده بهبودیافته از شبکه پولکادوت ارزش توکن های DOT را افزایش دهد.

این به این دلیل است که پروژه ها برای به دست آوردن زمان اصلی به نشانه های DOT نیاز دارند. علاوه بر این، DOT، توکن بومی شبکه Polkadot و رمز اولیه مورد استفاده برای پرداخت هزینه‌های شبکه، ممکن است از افزایش تقاضا سود برده و ارزش آن را افزایش دهد.

برای بهره مندی از مالکان و افزایش ارزش DOT، سازمان هایی که زمان اصلی مازاد دارند می توانند آن را بفروشند. در نتیجه، ارزش بازار ثانویه DOT ​​ممکن است افزایش یابد. علاوه بر این، خدمات مالی غیرمتمرکز در Polkadot با ارائه پتانسیل کسب درآمد به دارندگان DOT، استفاده، ارزش و نقدینگی توکن را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، درآمد حاصل از فروش بازی به خزانه پولکادوت منتقل خواهد شد. دارندگان توکن DOT تصمیم می گیرند که چگونه وجوه خزانه داری از طریق OpenGov توزیع شود. مخارج خزانه داری متغیر است و توکن هایی که به پروژه هایی که بودجه ارائه می دهند تخصیص داده نمی شوند به طور دوره ای سوزانده می شوند.

مکانیسم سوختگی فشار کاهش‌دهنده‌ای را بر DOT وارد می‌کند که یک نشانه تورمی اسمی است. این باعث متعادل شدن عرضه کلی توکن در گردش می شود که می تواند هنگام ارزیابی ارزش آتی DOT مورد توجه قرار گیرد.

اما ملاحظات بالقوه مهمتر در این زمینه، پویایی بازار، پذیرش کلی، و تحولات درون شبکه پولکادوت، مانند ورود Polkadot 2.0 است.

درباره نشانه اصلی DOT Polkadot

توکن بومی Polkadot، DOT، سه نقش مکمل را در اکوسیستم ایفا می کند که هر کدام به عملکرد و رشد شبکه کمک می کنند.

اولین نقش نشانه DOT، حکمرانی است. صاحبان DOT می توانند در پیشنهادات حاکمیت شبکه که تصمیمات حیاتی مانند ارتقاء شبکه و تنظیمات نرخ را پوشش می دهد، شرکت کنند. این عملکرد مشارکتی سنگ بنای پایداری بلندمدت پولکادوت است. Polkadot یک ساختار حکومتی شفاف و دموکراتیک را ترویج می کند که با اجازه دادن به مالکان DOT برای تأثیرگذاری بر عملیات شبکه، عدالت را تضمین می کند.

توکن‌های DOT همچنین با تقویت امنیت شبکه و پردازش تراکنش‌ها در طول فرآیند سهام‌داری، یک هدف عملیاتی حیاتی را ایفا می‌کنند. نام‌گذاران از بخشی از دارایی‌های DOT برای انتخاب اعتبارسنجی‌هایی استفاده می‌کنند که مسئول اعتبارسنجی تراکنش‌ها و افزودن بلاک‌ها به بلاک چین هستند. مشارکت آنها در این فرآیند با توکن های DOT اضافی پاداش داده می شود که مشوق مشارکت آنها در عملکرد شبکه است.

این جنبه عملیاتی برای اجرای روزمره Polkadot حیاتی است، زیرا استفاده از DOT بستری امن و کارآمد را برای توسعه دهندگان فراهم می کند تا برنامه های خود را بسازند.

در نهایت، توکن های DOT در حراج های اسلات استفاده می شوند. مدل فعلی حراج بلاک چین پولکادوت به پروژه‌ها اجازه می‌دهد تا با اتصال توکن‌های DOT، پاراچین را به دست آورند. فرآیند بسیار ساده است: پروژه ای که بیشترین تعداد توکن DOT را در یک حراجی متعهد می کند، اسلات پاراچین را دریافت می کند. پروژه‌ها می‌توانند با استفاده از دارایی‌های DOT خودشان یا از طریق تأمین مالی جمعی برای یک اسلات پیشنهاد دهند. وام‌دهی جمعی به پروژه‌ها اجازه می‌دهد تا DOT را از جامعه خود جمع‌آوری کنند و به حامیان خود اجازه دهند برای یک اسلات پاراچین پیشنهاد دهند.

توکن‌های DOT که به عنوان وثیقه در طول حراج ارائه می‌شوند، عملاً برای کل مدت اجاره با هم مرتبط هستند. در نتیجه، پروژه نمی تواند در این بازه زمانی از این نشانه های DOT برای هیچ هدف دیگری استفاده کند.

پس از پایان حراج، پروژه برنده می تواند پاراچین خود را به زنجیره رله پولکادوت متصل کند. سپس پاراچین عملیاتی می شود و از ویژگی های امنیت و مقیاس پذیری شبکه Polkadot بهره می برد. دوره های اسلات به دو سال محدود می شود.

اجزای اصلی شبکه پولکادوت

شبکه پولکادوت از سه جزء کلیدی تشکیل شده است که در مجموع ساختار پیچیده آن را تشکیل می دهند که شامل زنجیره رله، پاراچین و پل ها می شود.

زنجیره رله در هسته اکوسیستم پولکادوت قرار دارد و به عنوان بلاک چین اصلی شبکه عمل می کند. این به حفظ یکپارچگی کلی شبکه و تسهیل ارتباط بین پاراچین کمک می کند.

پاراچین‌ها به‌عنوان بلاک‌چین‌های موازی هستند که نشان‌دهنده پروژه‌های لایه 1 مختلفی هستند که در اکوسیستم پولکادوت ساخته شده‌اند. آنها به عنوان میزبان برنامه های غیرمتمرکز و پروژه های مختلف متمرکز بر بلاک چین عمل می کنند. تطبیق پذیری پاراچین ها در توانایی آن ها برای مطابقت با نیازهای خاص پروژه های میزبانی شده است.

به عنوان مثال، یک پاراچین تعیین شده برای یک صرافی غیرمتمرکز می‌تواند پیکربندی شود تا حجم بالایی از تراکنش‌ها را به طور کارآمد انجام دهد. پاراچین‌هایی مانند شبکه Astar همچنین دارای ویژگی‌هایی مانند سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM)، قراردادهای هوشمند WebAssembly (WASM) و پیام‌رسانی متقابل (XCM) برای تسهیل ارتباط یکپارچه بین برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) هستند.

از سوی دیگر، پل ها به عنوان کانال های حیاتی برای اتصال شبکه پولکادوت به دیگر شبکه های بلاک چین عمل می کنند. هدف کلی پل ها افزایش قابلیت همکاری شبکه های مختلف بلاک چین است که آنها را قادر به برقراری ارتباط و تعامل موثر می کند.

برای بهتر نشان دادن نحوه کار آنها، سناریویی را در نظر بگیرید که در آن یک توسعه دهنده سعی می کند برنامه ای بسازد که از داده های دو بلاک چین ناسازگار استفاده می کند. با توجه به ناسازگاری ذاتی بین آنها، چنین تلاشی بدون سیستم پل غیرقابل دفاع است. در چنین حالتی، پولکادوت به عنوان تسهیل کننده ای عمل می کند که ارتباط و اشتراک داده ها را بین دو بلاک چین مختلف تسهیل می کند.

یک مورد استفاده در دنیای واقعی شامل کاربری می شود که به دنبال انتقال دارایی ها بین بلاک چین های مختلف است. بدون راه‌حلی مانند قالب پیام‌رسانی XCM که به بلاک چین‌ها اجازه تعامل می‌دهد، چنین تراکنشی نیازمند تکیه بر یک صرافی متمرکز است. شبکه‌هایی مانند Polkadot به کاربران اجازه می‌دهند تا دارایی‌ها را مستقیماً بین زنجیره‌های بلوکی جابه‌جا کنند و نیازی به واسطه‌های شخص ثالث را از بین ببرند.

یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد شبکه پولکادوت این است که به عنوان یک بلاک چین لایه صفر عمل می کند. بلاک چین لایه 0 به عنوان یک چارچوب اساسی عمل می کند که بلاک چین های بعدی را می توان بر اساس آن ساخت.

به عنوان یک بلاک چین لایه 0، زیرساخت هایی را فراهم می کند که برنامه نویسان را قادر می سازد تا بلاک چین های خود را ایجاد کنند و در عین حال از قابلیت همکاری متقابل زنجیره ای اطمینان حاصل کنند. بنابراین، بلاک‌چین‌های توسعه‌یافته بر روی پلتفرم پولکادوت می‌توانند بدون در نظر گرفتن تفاوت‌های تکنولوژیکی، بدون در نظر گرفتن تفاوت‌های تکنولوژیکی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و با یکدیگر تعامل داشته باشند.

این یک مزیت قابل توجه نسبت به بلاک چین های سنتی است که اغلب در سیلوهای ایزوله قرار دارند و قادر به برقراری ارتباط متقابل نیستند. این شبکه Polkadot را برای ساخت برنامه های غیرمتمرکز که از داده های چندین بلاک چین استفاده می کنند، ایده آل می کند.

از آنجایی که Polkadot قبلاً به عنوان یک لایه پایه ساخته شده است، بسیاری از مشکلاتی را که برنامه نویسان هنگام کار با زنجیره های سفت و سخت لایه-1 با آن مواجه می شوند، با ارائه زیرساخت پایه سازگارتر کاهش می دهد. مدیریت شبکه Polkadot مستقیماً توسط دارندگان توکن DOT انجام می شود. به این ترتیب، دارندگان توکن به طور فعال در فرآیند رای‌گیری شرکت می‌کنند تا به همه پیشنهادهایی که هدفشان ایجاد تغییرات در شبکه است، رای دهند. رویکرد دموکراتیک که به عنوان OpenGov شناخته می‌شود و در اوایل امسال راه‌اندازی شد، به هر دارنده توکن در شکل‌دهی به توسعه پلتفرم اجازه می‌دهد.

وقتی نوبت به تأیید تراکنش می‌رسد، Polkadot از مکانیزم اختصاصی اثبات سهام (NPoS) برای انتخاب مجموعه اعتباردهنده‌های خود با تمرکز بر بهبود امنیت زنجیره‌ای استفاده می‌کند. گره های اعتبار سنجی مسئول تولید بلوک، تأیید بلوک پاراچین و تضمین نهایی هستند. از سوی دیگر، نامزدها می توانند از اعتبارسنجی های خاصی با سهام خود حمایت کنند و از نامزدهای مورد اعتماد با توکن های خود حمایت کنند.

Polkadot 2.0 چیست؟

شبکه Polkadot در چند سال گذشته به دلیل ویژگی های کاربردی منحصر به فرد خود رشد قابل توجهی داشته است. چشم انداز جدیدی برای آینده شبکه، که می توانیم آن را Polkadot 2.0 بنامیم، اکنون ارائه شده است.

شبکه جدید که برای اولین بار توسط گاوین وود، بنیانگذار پولکادوت در ژوئن 2023 اعلام شد، نحوه تخصیص منابع پولکادوت را تغییر خواهد داد. وود که در رویداد Polkadot Decoded 2023 در کپنهاگ صحبت می کرد، وقت گذاشت تا مفاهیم ایدئولوژیک سیستم جدید را بررسی کند.

وود گفت که Polkadot 2.0 از یک سیستم جدید برای تخصیص فضای بلوک استفاده خواهد کرد. این سیستم نسبت به مدل اجاره فعلی انعطاف پذیرتر خواهد بود و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا در صورت نیاز فضای بلوک را به صورت عمده یا بر اساس تقاضا خریداری کنند. به گفته توسعه‌دهنده شبکه کریپتو، این کار ورود پروژه‌های جدید به اکوسیستم پولکادوت را آسان‌تر می‌کند. او همچنین توضیح داد که این تغییرات پولکادوت را برای مشاغل Web2 که چارچوب های Web3 را اتخاذ می کنند جذاب تر می کند.

مفهوم اصلی تکامل Polkadot 2.0 بر معرفی هسته‌های الاستیک متمرکز است که قابلیت‌های محاسباتی تطبیقی ​​را برآورده می‌کنند. در حال حاضر، پاراچین ها مشابه هسته های CPU ثابت در ابر رایانه پولکادوت عمل می کنند. با این حال، سیستم آینده به طور منعطف منابعی مانند امنیت زنجیره حمل و نقل را برای پاسخگویی به نیازهای بلادرنگ تخصیص خواهد داد. این نوآوری نوید افزایش قابل توجه کارایی در سراسر اکوسیستم را دارد.

یکی دیگر از تغییرات عمده در Polkadot 2.0 حول استراتژی تخصیص زمان اصلی می چرخد. Coretime به زمان مورد نیاز برای تأیید و اجماع در مورد زنجیره حمل و نقل پولکادوت اشاره دارد. در نسخه جدید، coretime را می توان به عنوان زمان بلوک خریداری کرد. این امر با استفاده از یک مزایده و مدل پرداخت قیمت ثابت به دست خواهد آمد.

تغییرات در تکلیف اصلی

جدول زیر انتقال از اجاره اسلات ثابت در Polkadot 1.0 به یک دارایی زمانی اصلی پویاتر و قابل معامله در Polkadot 2.0 را نشان می دهد که به انعطاف پذیری و سفارشی سازی بیشتر در تخصیص زمان اصلی اجازه می دهد.

تخصیص زمان اصلی در Polkadot 1.0 و تخصیص زمان هسته در Polkadot 2.0

به گفته وود، طراحی سیستم جدید بر اساس نیازهای نوظهور توسعه دهندگان برای جلوگیری از مشکلات طراحی آینده خواهد بود. وی همچنین اظهار داشت که سیستم جدید می‌تواند نقدینگی توکن‌های پولکادوت (DOT) را با کاهش دوره‌های قفل توکن افزایش دهد.

معرفی مدل جدید نقطه عطف قابل توجهی برای پولکادوت خواهد بود و نشان دهنده فاصله گرفتن از مدل پاراچین فعلی است، جایی که فضای بلوک عمدتاً از طریق یک فرآیند حراج و یک دوره اجاره ثابت تخصیص می یابد. انتظار می رود سیستم جدید Polkadot را برای توسعه دهندگان در دسترس تر و مقرون به صرفه تر کند و نوآوری در اکوسیستم Web3 را تشویق کند.


نویسنده: Elizabeth Gail

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *