دانشمندان آکسفورد شبیه‌سازی کتاب سفارش محدود با سرعت پردازش گرافیکی را توسعه داده‌اند تا به هوش مصنوعی نحوه تجارت را آموزش دهند.


اولین معماری در نوع خود شتاب 7 برابری را نسبت به روش های آموزشی سنتی فراهم می کند.

یک تیم تحقیقاتی چند رشته‌ای از دانشگاه آکسفورد اخیراً اولین شبیه‌ساز کتاب سفارش محدود با شتاب GPU (LOB) به نام JAX-LOB را در نوع خود توسعه داده‌اند.

JAX ابزاری برای آموزش سیستم های یادگیری ماشینی با کارایی بالا است که توسط گوگل توسعه یافته است. این به مدل‌های هوش مصنوعی اجازه می‌دهد تا مستقیماً روی داده‌های مالی در زمینه شبیه‌ساز LOB آموزش ببینند.

تیم تحقیقاتی آکسفورد روش جدیدی ایجاد کرده است که در آن می توان از JAX برای اجرای شبیه ساز LOB تنها با استفاده از GPU استفاده کرد. به طور سنتی، سیم‌های LOB با استفاده از واحدهای پردازش کامپیوتری (CPU) اجرا می‌شوند. مدل‌های هوش مصنوعی می‌توانند با اجرای مستقیم آن‌ها در زنجیره GPU که در آن آموزش هوش مصنوعی مدرن انجام می‌شود، مراحل مختلف ارتباط را دور بزنند. طبق مقاله تحقیقاتی پیش از چاپ تیم آکسفورد، این افزایش سرعت را تا 7 برابر می دهد.

منبع: Frey, et. al., 2023

پویایی LOB یکی از جنبه های علمی مورد مطالعه در امور مالی است. به عنوان مثال، در بازار سهام، LOB به معامله گران تمام وقت اجازه می دهد تا نقدینگی خود را در جلسات روزانه حفظ کنند. در دنیای ارزهای دیجیتال، LOB ها تقریباً در هر سطحی توسط معامله گران حرفه ای پذیرفته می شوند.

مرتبط با: نقش DEXهای دفتر سفارش حد مرکزی در امور مالی غیرمتمرکز

آموزش یک سیستم هوش مصنوعی برای درک پویایی LOB یک کار دشوار و فشرده داده است که به دلیل ماهیت و پیچیدگی بازار مالی بر شبیه سازی ها متکی است. هر چه شبیه سازی دقیق تر و قوی تر باشد، مدل های آموزش داده شده بر روی آن کارآمدتر و مفیدتر خواهند بود.

بر اساس مقاله تیم آکسفورد، یافتن راه‌هایی برای بهینه‌سازی این فرآیند بسیار مهم است:

توانایی مدل‌سازی دقیق و کارآمد پویایی خط کسب‌وکار به دلیل نقش مرکزی آن در سیستم مالی بسیار ارزشمند است. به عنوان مثال، می‌تواند یک شرکت مالی را قادر به ارائه خدمات بهتر کند یا دولت را قادر می‌سازد تا تأثیر مالی را پیش‌بینی کند. مقررات مربوط به ثبات سیستم مالی».

اولین در نوع خود، JAX-LOB هنوز در مراحل اولیه است. محققان تاکید می کنند که در مقاله آنها به کار بیشتری نیاز است، اما برخی از کارشناسان قبلاً پیش بینی می کنند که این می تواند تأثیر مثبتی بر هوش مصنوعی و فین تک داشته باشد.

جک کلارک یکی از بنیانگذاران Anthropic اخیراً نوشت:

نرم‌افزاری مانند JAX-LOB جالب است زیرا به نظر می‌رسد که یک هوش مصنوعی قدرتمند آینده می‌تواند برای اجرای آزمایش‌های مالی خود از آن استفاده کند.


نویسنده: Tristan Greene

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *