آندره کرونژ در حین سقوط Phantom TVL می گوید: «Multichain موفقیت بزرگی بود


TVL Phantom از بیش از 364 میلیون دلار در اوایل ماه مه به نزدیک به 70 میلیون دلار در 14 جولای کاهش یافت. در اوج خود در سال 2022، TVL فانتوم بیش از 7.5 میلیارد دلار بود.

آندره کرونژ، بنیانگذار Fantom، فروپاشی Multichain را به عنوان یک “ضربه بزرگ” به پلتفرم قرارداد هوشمند طبقه بندی کرده است، که طی هفته های گذشته به دلیل مشکلات Multichain شاهد کاهش شدید فعالیت ها بوده است.

طبق داده های DefiLlama، ارزش کل قفل شده فانتوم (TVL) از بیش از 364 میلیون دلار در اوایل ماه مه به نزدیک به 70 میلیون دلار در 14 جولای کاهش یافت. در اوج خود در سال 2022، TVL فانتوم بیش از 7.5 میلیارد دلار بود. قیمت سکه محلی فانتوم (FTM) از 0.41 دلار به 0.28 دلار در مدت مشابه کاهش یافت.

کرونژ در یکی از تاپیک های انجمن Fantom نوشت: «چند زنجیره ای موفقیت بزرگی بوده است. [Multichain] تیم پیرامون استقرار سرور، دسترسی و استقرار موقعیت جغرافیایی. اعتماد نکنید، تأیید کنید (من به خودم می گویم).

ارزش کل قفل شده فانتوم منبع: DefiLlama.

نظرات Cronje پس از آن بیان شد که Multichain در 14 ژوئیه اعلام کرد که پس از دستگیری مدیر عامل خود که تنها فردی بود که سرورهای Multichain را کنترل می کرد، عملیات خود را تعطیل می کند.

Multichain که رهبری آن دستگیر شد و مشکلات فنی آن تشدید شد، در 6 ژوئیه با برداشت بیش از 125 میلیون دلار ارزهای دیجیتال از چندین کیف پول مورد سوء استفاده قرار گرفت و بر روی پل های Fantom، Moonriver و Dogechain روی اتریوم تأثیر گذاشت. این برداشت ها نشان دهنده اکثریت وجوهی است که در هر پل نگهداری می شد.

همانطور که Cointelegraph گزارش داد، Multichain تمام بیت های کلیدهای خصوصی خود را در یک “اکانت ابری” تحت کنترل انحصاری مدیر عامل خود ذخیره می کرد. این حساب سرور ابری بعداً توسط شخصی برای برداشت پول از پروتکل استفاده شد.

اثر موج دار مسائل چند زنجیره ای نیز بر پروتکل وام دهی Geist Finance تأثیر گذاشت که به دلیل ضررهای ناشی از سوء استفاده مجبور شد برای همیشه تعطیل شود. قبل از این حمله، بیش از 29 میلیون دلار دارایی رمزنگاری شده در قراردادهای اجرا شده در شبکه Fantom قفل شده بود. به این ترتیب، بسته شدن Geist تأثیر زیادی بر TVL فانتوم داشت.

در پاسخ به این سوء استفاده، صادرکنندگان استیبل کوین Circle و Tether بیش از 65 میلیون دلار دارایی مرتبط با این حمله را مسدود کردند. گفته می شود که Fantom با هر دو شرکت برای بررسی مقررات محلی و جمع آوری زیرساخت های پل محلی تعامل داشته است. کرونژ گفت: «در این مرحله، ما در حال بررسی همه گزینه‌ها هستیم و با سازمان‌های مربوطه برای بازیابی دارایی‌ها کار می‌کنیم. گفت.

این مقاله را به عنوان NFT جمع آوری کنید برای حفظ این لحظه در تاریخ و نشان دادن حمایت خود از روزنامه نگاری مستقل در فضای رمزنگاری.


نویسنده: Ana Paula Pereira

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *