قربانیان چند زنجیره ای با ظهور شواهد جدید به دنبال پاسخی برای سوء استفاده 1.5 میلیارد دلاری هستند


پلیس چین ممکن است Multichain را در تحقیقات پولشویی دستگیر کرده باشد، اما سؤالات بسیاری از جمله هویت جعلی ادعا شده مدیر عامل همچنان باقی است.

در 14 جولای، توسعه دهندگان پروتکل زنجیره متقابل چینی 1.5 میلیارد دلاری Multichain بدترین ترس کاربران را تأیید کردند. مدیر عامل این پروتکل که به سادگی «ژائوجون هی» نام داشت، پس از ماه‌ها تکذیب مکرر در کانال‌های ارتباطی رسمی، در ۲۱ مه توسط مقامات چینی در کونمینگ دستگیر شد. همچنین ادعا شده بود که تیم اصلی Multichain که در شانگهای فعالیت می کرد نیز دستگیر شد.

هرگز توضیح داده نشد که چرا ژائوجون دستگیر شد یا چه اتهامی داشت. با این حال، شواهد نشان می‌دهد که منابع مالی Multichain ممکن است توسط مقامات چینی به عنوان بخشی از یک عملیات ضد پولشویی در زمینه سرکوب بیشتر ارزهای دیجیتال توقیف شده باشد. همچنین، هویت جعلی ادعایی که مدیرعامل برای ثبت عملیات Multichain استفاده کرده است، سؤالات بیشتری را ایجاد می کند.

آلفرد خو، بنیانگذار Multichain، به تیم توسعه اطمینان می دهد که در 24 مه “در وضعیت خوبی هستند” | منبع: تلگرام

قربانیان پاسخ می خواهند

تیم Multichain فاش کرد که، علی‌رغم تضمین‌های قبلی مبنی بر عدم تمرکز، همه سرورهای محاسباتی چند جانبه و کلیدهای خصوصی پروتکل تحت کنترل خصوصی Zhaojun هستند و به پلیس تحویل داده شده‌اند. از آنجایی که دسترسی به چنین مواردی وجود نداشت، پروتکل باید بسته می شد و اعضای تیم جایی پیدا نمی شدند.

بر اساس بیانیه 14 جولای، ارزش کل 1.5 میلیارد دلار قفل شده در پل Multichain غیرقابل دسترسی است. تلاش برای “بازیابی” دارایی های کاربران در اوایل همان ماه منجر به دستگیری خواهر Zhaojun شد، یا تیم توسعه می گوید. از زمان شروع دستگیری، وجوه در Multichain به طور مرموزی مبادله یا به کیف پول های ناشناس منتقل شده است.

ArkRide، سرمایه گذار ارز دیجیتال، با ادعای اینکه بیش از 9000 دلار در پروتکل چند زنجیره ای باقی مانده است، مدت کوتاهی پس از حادثه یک گروه قربانی تشکیل داد. این گروه در حال حاضر بیش از 300 عضو دارد.

ArkRide به Cointelegraph گفت که وقتی گروه تشکیل شد، اعضا حتی نام مدیران کلیدی Multichain را نمی دانستند. بعداً، یکی از اعضا سندی را به اشتراک گذاشت که ظاهراً درخواست شغلی چند زنجیره ای از سازمان حسابداری و تنظیم مقررات شرکتی دولت سنگاپور است. در این سند “هه شیائوکون” ساکن استان جیانگ سو چین به عنوان “مدیر” این شرکت ذکر شده است. پس از دیدن این سند، برخی ادعا می کنند که “Zhaojun He” در واقع نام مستعار “He Xiaokun” است. (اول نام خانوادگی چینی نوشته می شود.)

یک تجارت سنگاپور که برای نهاد تجاری اصلی پشت Multichain درخواست داده است. منبع: تلگرام

چندین قربانی Multichain برای کسب اطلاعات بیشتر با سفارتخانه ها و پلیس چین در کشورهای خود تماس گرفتند، اما هیچ پاسخی دریافت نکردند.

تقریباً همزمان با تحقیقات کاربران، بنیاد فانتوم، یکی از بزرگترین کاربران پل Multichain قبل از فروپاشی، با آنها تماس گرفت. منابع فانتوم از طریق چندین پیام تلگرامی ادعا کردند که وکلایی را در چین برای کمک به روند بهبودی استخدام کرده اند و تایید کردند که یکی از بنیانگذاران Multichain، Zhaojun توسط پلیس چین بازداشت شده است.

این منبع همچنین گفت: «ما در حال جمع‌آوری اطلاعات از طرف‌های مختلف هستیم و برای مشاوره آینده‌نگر با یک شرکت حقوقی چینی تماس گرفته‌ایم. در این رابطه. اطمینان حاصل کنید که این بودجه بین قربانیان توزیع می شود. این منبع در پاسخ به سوالی درباره احتمال کشیدن فرش نوشت: فکر نمی‌کنم تیم ام‌سی از این بودجه سوء استفاده کرده باشد.

در 14 ژوئیه، آندره کرونژ، یکی از بنیانگذاران فانتوم، اظهار داشت که Multichain ضربه بزرگی به شبکه است، زیرا بیشتر ارزش کل قفل شده آن از استیبل کوین های مشتق شده از Multichain تشکیل شده است. بر اساس داده های بلاک چین، صادرکنندگان استیبل کوین، Circle و Tether بیش از 65 میلیون دلار دارایی مرتبط با هک را مسدود کرده اند.

Cointelegraph برای اظهار نظر با بنیاد فانتوم تماس گرفت، اما در زمان انتشار هیچ پاسخی دریافت نکرد.

PJ Krypto، خالق محتوای مستقل، در گفتگو با کوین تلگراف ادعا کرد که به دلیل گیر افتادن وجوهش در پروتکل Multichain، یک ماه چک کامل از یک مشتری را از دست داده است. به گفته وی، این اتفاق در اول مردادماه یعنی حدود یک ماه پس از اعلام تیم مبنی بر عدم استفاده از پروتکل رخ داد.

رابط کاربری Multichain هیچ هشداری مبنی بر عدم استفاده از آن نداده است. (23 اوت 2023)

پس از اینکه انتقال به طور غیرعادی طولانی شد، PJ بلاک اکسپلورر Multichain را بررسی کرد و متوجه مقدار غیرعادی زیادی از تراکنش‌های معلق شد. او که نگران شده بود، حساب های رسانه های اجتماعی پروتکل را بررسی کرد.

او گفت: «وقتی شروع به خواندن کامل کردم، تقریباً فکم افتاد.

«نمی‌دانم، حدس می‌زنم گاهی اوقات کمی آرام می‌شوی. قبلاً از چیزی استفاده کرده اید و کار می کند. و شما کمی بی پروا می شوید و حدس می زنم که من نیز در این مرحله قربانی شده ام […] نکته پوچ این است که می‌توانم آن را به یک صرافی متمرکز بفرستم.»

سازنده اظهار داشت که چک حقوق او هنوز در پروتکل Multichain گیر کرده است. در نتیجه، او نتوانست به تیمش برای کارهای پیمانکاری فرعی که در ماه ژوئیه برای او انجام دادند، پول پرداخت کند و احتمالاً باید از ماه آگوست این پرداخت ها را از درآمد خود بپردازد. «بلعیدن قرص برای آنها سخت بود. پس آنها قبض دارند، درست است؟ من اکنون پشت قبض هایی هستم که برای تولید محتوایم می پردازم.»

ArkRide در 15 ژوئیه تحت شرایط مشابه بیش از 9000 دلار ارز دیجیتال در Multichain از دست داد. او از اینکه تلفاتش از این حمله اندک بوده است ابراز آرامش کرد و اظهار داشت که با افراد دیگری ملاقات کرده است که وضعیت بسیار بدتری داشتند:

مبلغی که در Multichain از دست دادم به اندازه برخی از افرادی که با آنها صحبت کردم نیست زیرا نزدیک به نیم میلیون بازنده وجود داشت. من با چند نفر صحبت کردم که هر کدام 100000 دلار ضرر کردند، و برخی از افراد بودند که واقعاً نمی توانستند از رختخواب بلند شوند، آنها به من گفتند که می خواهند خودکشی کنند یا چیزی شبیه به این.

تحقیقات ادامه دارد

سیستم هویت ملی چین اطلاعاتی در مورد اینکه چه کسی مدیر واقعی Multichain است را فاش می کند. شناسه ملی چین یک شماره 15 یا 18 رقمی است که شامل حوزه قضایی، تاریخ تولد و جنسیت فرد است.

یک پرس و جو نشان داد که فردی که در اسناد ثبت نام Multichain سنگاپور با نام “He Xiaokun” ذکر شده است در 10 می 1955 متولد شده است. جستجوی مشابه برای “یانگ کیومی”، مدیر دیگری که در فایل لاگ چند زنجیره ای ذکر شده است، نشان می دهد که فرد مورد نظر در 10 می 1955 متولد شده است. او در 20 جولای 1957 به دنیا آمد. سومین مدیر Multichain، Xu Ruduo – احتمالاً به یکی از بنیانگذاران Alfred Xu اشاره می کند – با استفاده از یک نوع هویت متفاوت ثبت نام کرد. آلفرد ژو از زمان دستگیری همکارش هیچ تماسی با او پیدا نکرده است.

جستجوی ID نشان داد که “هه شیائوکون” که به عنوان مدیر چند زنجیره ای فهرست شده است، اکنون 68 سال پیش است و در روستایی در جیانگ سو زندگی می کند. منبع: جستجوی هویت

بر اساس این بررسی، ژائوجون خیلی جوان به نظر می رسد که نمی تواند در پروفایل «هه شیائوکون» ۶۸ ساله یا یانگ کیومی ۶۶ ساله قرار بگیرد. گفته شد که هر دو نفر در یک آدرس در یک روستای روستایی چین زندگی می کردند.

عکسی از Zhaojun که در حین مشارکت او در پروژه رمزنگاری Fusion در حدود سال 2017 منتشر شده بود، قبلاً تصویر پروفایل او در حساب رسمی توییتر او بود. دجون کیان، یکی از بنیانگذاران فیوژن، تایید شده ژائوجون در زمان حادثه مسئول Multichain بود. این دو قبلاً درگیر یک اختلاف تجاری بر سر Multichain بودند که قبلا Anyswap نام داشت.

Zhaojun He در تیم توسعه دهنده Fusion فهرست شده است. بیوگرافی او چنین است: «مبیش از 10 سال تجربه در تحقیق و توسعه امن لینوکس. مدیر فنی سابق سیستم عامل امنیتی پیشرو در چین. او مدرک مهندسی نرم افزار را از دانشگاه صنعتی دالیان دریافت کرد.” منبع: فیوژن

منابع بررسی شده توسط کوین تلگراف ادعا می کنند که از همان ابتدا (21 مه)، مقامات چینی ژائوجون را به “پولشویی” از طریق پل زدن دارایی ها و کاربران معیوب از طریق پروتکل Multichain متهم کردند. در نتیجه، پلیس تلاش کرد تا هر کاربر، تجارت یا دارایی های پروتکل آلوده را به عنوان عواید مجرمانه مصادره کند. این منابع ادعا می کنند که برخی از این تصاحب زمانی که صرافی های مرکزی یا صادرکنندگان استیبل کوین مسدود کردند، جلوگیری شد، در حالی که بقیه به دست مقامات چینی افتاد.

Wuwei Liang، یکی از کارکنان سابق صرافی رمزارز CoinXP، ادعا می کند که در سال 2019 کل تیم توسعه این شرکت توسط پلیس چین دستگیر شد، وجوه پروتکل مصادره شد و تمام عملیات مربوط به آن متوقف شد. مدیر عامل شرکت، لیانگ لیانگ، بعداً به اجرای یک “عملیات بازاریابی چند سطحی” و یک “طرح هرمی” متهم شد. این می تواند منجر به مصادره جنایی دارایی های کاربران پروژه و کسب و کار حتی در صورت مجرم شناخته شدن شود.

در جریان دادگاه ژوئیه امسال، برخی منابع ادعا می کنند که شاهدان کلیدی و وکلای مدافع به ارعاب قانونی تهدید شده اند. قاضی دادگاه همچنین گفته است که “فرض بر بی گناهی تا زمانی که مجرمیت ثابت شود” طبق قوانین چین “یک اصل صحیح” نیست. جلسه رسیدگی به تعویق افتاد.

شرکت کنندگان آزمایشی CoinXP ظاهراً توسط پلیس دستگیر شدند | منبع: لیانگ لیانگ

در رویدادی مشابه در 29 می، صرافی رمزارز چینی BKEX، برداشت ها را به تعلیق درآورد و دلیل آن نیاز به همکاری با پلیس در مورد اتهام “پولشویی” بود. از آن زمان صرافی غیرفعال بوده و اعضای تیم مانند Multichain در هیچ کجا یافت نشده اند. کانال های اجتماعی نیز سرد شده اند. وب سایت نیز آفلاین است.

قبل از توقف برداشت، پیام نهایی BKEX را به کاربران مبادله می کند.

در یک حادثه دیگر، کل تیم توسعه دلار هنگ کنگ و ناشر یوان چین Trust Reserve در ماه مه پس از یورش پلیس به دفتر آن ناپدید شدند. منابع محلی می گویند توسعه دهندگان Trust Reserve بازداشت شده اند. باز هم اتهامات مشخص نیست.

اتهامات فساد

در هر یک از این موارد، پلیس سرمایه گذاران را در مورد اتهامات علیه توسعه دهندگان پروتکل یا فرآیندی که سرمایه گذاران ممکن است طی کنند تا وجوه خود را پس بگیرند، توضیح نداد. لیانگ CoinXP ادعا می کند که این به این دلیل است که پلیس از سیستم قانونی به عنوان ابزاری فاسد برای اختلاس سرمایه سرمایه گذاران به نفع خود استفاده می کند:

وکلای مدافع احزاب و خانواده های آنها را متقاعد خواهند کرد [of arrested crypto executive] پیروی کنید، سرورها را خاموش کنید، تحویل دهید [private] و در اعتراف به گناه همکاری کنند و ادعا کنند که این منجر به مدارا می شود. آنها نمی‌دانند که این امر باعث می‌شود مجریان قانون از رفتار غیرقانونی سود ببرند، طرفین را «قانونی» زندانی کنند، در حالی که «قانونی» دارایی‌های دیجیتال متعلق به کاربران، سرمایه‌گذاران و بنیان‌گذاران را نیز از بین ببرند. تنظیم.”

به هر دلیلی، دولت چین هنوز به سؤالات سرمایه گذاران در مورد اینکه این وجوه کجا رفته و چرا به کاربران بازگردانده نشده است، پاسخ نداده است.

تا به امروز، ArkRide، PJ Krypto، و سایر کاربران گروه “کلاهبرداری چند زنجیره ای” هیچ پاسخی در مورد اینکه پولی که به سختی به دست آورده اند به کجا می رود، دریافت نکرده اند. اما یک چیز مطمئن است: بهره برداری چند زنجیره ای یکی از بدترین حملات رمزنگاری سال 2023 خواهد بود. دارایی های کاربران Multichain به طور مرموزی در سراسر جهان ناپدید شده است. اگرچه می توان برخی از وجوه را بازیابی کرد، اما بسیاری هنوز آسیب های ناشی از آن را تجربه می کنند.

ژیوان سان، سردبیر Cointelegraph در این داستان مشارکت داشت.

مجله: آیا باید پرداخت باج افزار را ممنوع کنیم؟ ایده ای جذاب اما خطرناک
نویسنده: Tom Blackstone

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *