آسیا اکسپرس: حماسه چند زنجیره ای کاربران را ویران می کند، بایننس 1000 کارمند را اخراج می کند


حماسه چند زنجیره ای شامل دستگیری های مخفیانه، سوء استفاده مشکوک و مردی است که گفته می شود 1.5 میلیارد دلار را کنترل می کند. به علاوه، بایننس کارکنان را اخراج می کند.

روتر غیرمتمرکز زنجیره ای Web 3 که گفته می شود تحت کنترل یک نفره است

سیستمی را تصور کنید که در آن تمام پول شما توسط یک مرد و خانواده اش کنترل می شود، و وقتی چیزی برای نگرانی وجود دارد، دستگاه تبلیغاتی بلافاصله می گوید “brrr” و این تصور را ایجاد می کند که با وجود برخی برداشت های وهم انگیز، همه چیز خوب است. بیشتر شبیه دولت تک حزبی به نظر می رسد؟ خیر، به بلاک چین، به ویژه Multichain خوش آمدید.

چند زنجیره ای
ژائو جون (CryptoRank) یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل Multichain یک مرد ادعا شده است

در 14 جولای، پروتکل پل زنجیره ای غیرمتمرکز چین Multichain اعلام کرد که پس از سه سال فعالیت خود را متوقف می کند. دلیل؟ تنها افرادی که گفته می شود کلیدهای خصوصی بیش از 1.5 میلیارد دلار ارز دیجیتال ذخیره شده در Multichain داشتند، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت ژائو جون و بعداً خواهرش (نام نامشخص) بودند. هر دو توسط پلیس چین دستگیر شدند، اما دلیل آن هنوز مشخص نیست.

طبق گزارش‌ها، ژائو جون در اوایل 21 می دستگیر شد، اما به نظر می‌رسد که کارکنان Multichain نمی‌خواستند شما در مورد آن بدانید… تا به حال، ناسازگاری‌ها یکی پس از دیگری دفن حقیقت را غیرممکن می‌کرد.

کل مصیبت در 24 می یا حوالی آن آغاز شد، زمانی که کاربران Multichain گزارش دادند که وجوه برای حدود 72 ساعت پس از ارسال نرسیده است. مدیران بلافاصله پاسخ دادند که تاخیر به دلیل ارتقاء گره پشتیبان است که “بیش از حد انتظار طول می کشد” و “تمام فرآیندهای تحت تأثیر پس از تکمیل ارتقاء خواهند رسید”.

“بیشتر مسیرها طبق معمول کار می کنند زیرا برخی از مسیرها (Kava، zkSync، Polygon zkEVM) به طور موقت به حالت تعلیق درآمده اند. همه فرآیندهای آسیب دیده پس از تکمیل ارتقا خواهند رسید. ما صمیمانه از ناراحتی پیش آمده عذرخواهی می کنیم.”

در آن زمان، برخی از کاربران قبلا بودند آگاه باشید این در مورد دستگیری مدیر عامل شرکت ژائو جون توسط پلیس چین است. در پاسخ، آلفرد خو، یکی از بنیانگذاران تیم، تصمیم گرفت برای سرکوب “شایعات” و نجات کاربران از “اطلاعات نادرست” وارد عمل شود و در کانال تلگرام چینی پروتکل نوشت: “در حال حاضر، همه اعضای تیم در امنیت هستند؛ عملیات اصلی به طور عادی ادامه می‌یابد. “

با وجود اطمینان خاطر، نگرانی‌ها به وحشت کامل تبدیل شد، زمانی که خبرگزاری محلی PANewsLab در 25 می گزارش داد که مدیرعامل غیرقابل دسترس است. این بار یکی از بنیانگذاران دی جی کیان بود که وارد عمل شد و مطمئن “دارایی های کاربر و پرسنل امن هستند.” با این حال، کیان همچنین تایید کرد که ژائو جون ناپدید شده است. برای ماه بعد، Multichain ادامه داد ترویج پروتکل متقابل زنجیره ای

چند زنجیره ای 2

به سرعت در 7 جولای، کاربران متوجه شدند که بیش از 100 میلیون دلار از پل غیرمجاز اتریوم Multichain و وجوه از سایر زنجیره‌های جانبی برداشت شده است. حدود 65 میلیون دلار تتر (USDT) و USD Coin (USDC) توسط ناشران Tether و Circle پس از اینکه تراکنش ها باعث ترس گسترده مبنی بر هک شدن Multichain شد مسدود شدند. برخی از کارشناسان امنیتی گمان کردند که این حمله می تواند یک کار داخلی باشد.

تجزیه و تحلیل زنجیره ای
مهاجرت “هکر” دارایی های USDC کاربران چند زنجیره ای (Chainalysis)

به گفته Multichain:

«دارایی‌های کاربر قفل‌شده در آدرس‌های MPC به‌طور غیرعادی به آدرس‌های ناشناخته منتقل شدند. اطلاعات ورود از یک آدرس IP در Kunming در پلتفرم سرور ابری همراه با یک سری تراکنش‌هایی که وجوه را از آدرس‌های MPC منتقل می‌کردند، پیدا شد.

توسعه‌دهندگان در 9 ژوئیه نوشتند که خواهر ژائو جون دارایی‌های باقی‌مانده را از یک استخر روتر به آدرس‌های کیف پولی که توسط او کنترل می‌شود، به عنوان «اقدام حفاظت از دارایی» منتقل کرد. چهار روز بعد، گزارش شد که خواهر ژائو جون توسط پلیس دستگیر شده است (باز هم مشخص نیست چرا). از آنجایی که ژائو جون و خواهرش تنها کسانی هستند که از ابتدا به وجوه عملیاتی، دارایی‌های کاربران، سرورهای چند زنجیره‌ای و حتی وب‌سایت (که تیمش در تلاش برای تعطیل کردن آن هستند) دسترسی دارند، تیم توسعه خود پروژه دیگر نمی‌تواند. عمل کنند.

بعداً، تیم با خانواده ژائوجون تماس گرفت و متوجه شد که تمام رایانه‌ها، تلفن‌ها، کیف پول‌های سخت‌افزاری و حافظه‌های ژائوجون توسط مقامات ضبط شده است.»

متأسفانه، برای کاربران Multichain، بدترین ممکن است هنوز در راه باشد.

تا به امروز، ما نمی دانیم چرا ژائو جون دستگیر شد، به چه اتهامی متهم شد، یا جزئیاتی در مورد پرونده او (و نه، من فکر نمی کنم Multichain به ما بگوید). با این حال، طبق قوانین چین، وجوهی که به عنوان بخشی از تحقیقات جنایی توقیف می‌شوند، ممکن است عواید مجرمانه تلقی شوند و راه را برای مصادره احتمالی دولتی باز کند. در آن صورت، بر خلاف تصمیم Multichain برای سپردن تمام کلیدها و دسترسی به دست یک (یا دو) نفر، یک تراژدی مطلق خواهد بود.

همچنین بخوانید
امکانات

چگونه DAO خود را در خانه فقط با 5 ماده بپزید!

امکانات

ایجاد تاب آوری جامعه در برابر بحران ها از طریق کمک های متقابل و Web3

هدیه غیرمعمول سالگرد بایننس به کارمندان: بیکاری

در ششمین سالگرد تاسیس صرافی رمزارز، بایننس تصمیم گرفت برای جشن گرفتن این رویداد به تعدادی از کارمندان خود هدیه بدهد. با این حال، اکثر خریداران آرزو می کردند که ای کاش هرگز آن را باز نمی کردند.

در 14 ژوئیه، Changpeng Zhao (CZ)، مدیر عامل Binance، در رویداد ششمین سالگرد گفت: “ما همیشه آنچه را که فکر می کنیم به نفع کاربران است انجام خواهیم داد. ما به همکاری با رگولاتورها ادامه خواهیم داد. ما همچنین از آنچه معتقدیم درست است دفاع خواهیم کرد.» در همان روز، وال استریت ژورنال (WSJ) گزارش داد که بازار سهام تعداد کارکنان خود را از 8000 نفر قبل از اخراج به 1000 نفر در هفته های اخیر کاهش داده است.

به گفته کارمندان، اخراج‌ها بر بخش‌های خدمات جهانی و مشتریان متمرکز بوده و به دلیل بازسازی مداوم، ممکن است تا یک سوم کل کارکنان کاهش یابد. WSJ تحقیقات در حال انجام وزارت دادگستری ایالات متحده را به عنوان “مداوم ترین” چالش پیش روی بازار سهام توصیف می کند.

در پاسخ، ZZ نوشت:

“اخراج های غیرارادی وجود دارد که ما به طور مداوم در تلاش برای افزایش تراکم استعداد خود هستیم. در هر شرکتی این اتفاق می افتد. اعداد و ارقامی که رسانه ها منتشر می کنند همه اشتباه است. 4 FUD.”

مدیر اجرایی بلاک چین گفت که با وجود اخراج ها، بایننس “هنوز استخدام می کند”. صرافی در وب سایت خود، در حال حاضر 96 موقعیت موجود در زمان انتشار را فهرست می کند.

در 17 ژوئیه، WSJ گزارشی را منتشر کرد که در آن مدعی شد که صرافی بازپرداخت کارمندان برای مواردی مانند تلفن همراه، تناسب اندام و کار از خانه را متوقف کرده است، با استناد به “محیط بازار فعلی و جو نظارتی” بورس و نیاز به کاهش هزینه ها بایننس در حال حاضر از کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده و کمیسیون کالا و آتی ایالات متحده به اتهام ارائه اوراق بهادار ثبت نشده و راه اندازی یک بورس ثبت نشده در ایالات متحده شکایت کرده است.

CZ
نویسنده: Zhiyuan Sun

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *