پل MPC چند زنجیره ای بیش از 100 میلیون دلار خروجی را مشاهده می کند که به ترس سوء استفاده دامن می زند


برخی از قراردادهای چند زنجیره‌ای روی اتریوم با برداشت بیش از نیمی از سپرده‌هایشان مواجه شده‌اند و کارآگاهان زنجیره‌ای را نگران می‌کنند که یک سوء استفاده ادامه یابد.

خروج غیرعادی بزرگ از پلتفرم پل Multichain MPC در 6 ژوئیه این نگرانی را ایجاد کرده است که ممکن است یک اکسپلویت در حال انجام باشد. بیش از 102 میلیون دلار ارز دیجیتال از پل فانتوم در سمت اتریوم Multichain، 666000 دلار از Dogechain و 5 میلیون دلار از Moonriver برداشت شد.

در 6 جولای، 7214 توکن Wrapped Ether (WETH) (به ارزش 13.6 میلیون دلار)، 1024 بیت کوین پیچیده (WBTC) (به ارزش 31 میلیون دلار) و 58 میلیون دلار سکه دلار آمریکا (USDC) از قرارداد هوشمند اتریوم پل فانتوم خارج شد. در مجموع حدود 102 میلیون دلار ارز رمزنگاری شده برداشت شد.

6 جولای از قرارداد Multichain Fantom Bridge روی اتریوم خارج شد. منبع: داده های بلاک چین

علاوه بر این، قرارداد اتریوم پل Dogechain شاهد عقب نشینی 666,000 دلاری بود که بیش از 86 درصد از کل سپرده های آن را نشان می داد و تنها حدود 100,000 دلار دارایی روی پل باقی مانده بود. 5,872,661 دلار USDC و Tether (USDT) از قراردادهای پل Multichain Moonriver در اتریوم خارج شد و تنها حدود 700,000 دلار باقی ماند.

چندین کارآگاه زنجیره ای در توییتر این حادثه را به عنوان یک سوء استفاده احتمالی معرفی کردند. شرکت امنیتی بلاک چین Peckshield تیم Multichain را در پستی که تراکنش‌های پل فانتوم را نشان می‌داد تگ کرد و گفت: “شاید بخواهید نگاهی بیندازید.”

این یک نظر دهنده را به این سمت سوق داد: توضیح به نظر می رسد “یک هک بزرگ دیگر”. Spreek محقق روی زنجیره ارسال شد تراکنش های Dogechain با نظر “dogechain multi-chain unloaded”.

تا زمان انتشار، کوین تلگراف نتوانست تأیید کند که آیا قراردادها “خالی شده اند” یا اینکه آیا مقادیر زیادی از وجوه به سادگی توسط کاربران برداشت شده است.

کوین تلگراف در کانال Discord با تیم Multichain تماس گرفت، اما تا به امروز هیچ پاسخی دریافت نکرده است. آخرین پست Multichain در توییتر 29 ژوئن بود.

مطالب مرتبط: Poly Network از کاربران می‌خواهد پس از تأثیر سوء استفاده بر 57 دارایی رمزنگاری، از آن خارج شوند.

Multichain یک شبکه پل زدن محاسبات چند جانبه (MPC) است. هنگامی که کاربر می خواهد دارایی ها را از یک زنجیره به زنجیره دیگر متصل کند، شبکه Multichain ابتدا تایید می کند که دارایی ها در زنجیره اول قفل شده اند و سپس دارایی های مشتق شده را در زنجیره دوم چاپ می کند.

هنگامی که برداشت انجام می شود، شبکه این روند را معکوس می کند: ابتدا تأیید می کند که کوین های مشتق در زنجیره دوم از بین رفته اند، سپس دارایی هایی را که از آنها در زنجیره اول پشتیبانی می کنند آزاد می کند.

تیم Multichain ادعا می کند که کلیدهای رمزنگاری که این فرآیند را کنترل می کنند به چند قطعه تقسیم شده و در سراسر شبکه توزیع می شوند. این امر از لحاظ نظری باید از برداشت غیرمجاز هر شخص یا گروهی جلوگیری کند.

Multichain در چند هفته گذشته از مشکلات فنی نامشخصی رنج می برد. در 31 می، تیم اعلام کرد که مدیر عامل آنها ناپدید شده است و آنها “مشکلات متعددی به دلیل شرایط پیش بینی نشده” داشتند که منجر به تاخیر در معاملات شد. در 5 ژوئیه، بایننس برداشت برخی از توکن های مشتق چند زنجیره ای را به دلیل پردازش نکردن به موقع تراکنش های شبکه متوقف کرد.

آسیا اکسپرس: ETFهای کریپتو HK در آتش سوختند، Binance Maverick نسبت به هک FOMO و Poly هشدار داد
نویسنده: Tom Blackstone

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *