کتاب جدید مایکل لوئیس یک چرخش مثبت به سم بنکمن-فرید می دهد


مایکل لوئیس در کتاب جدید خود با عنوان «بی نهایت: ظهور و سقوط یک سرمایه دار جدید» تصویر بسیار مثبتی از سام بنکمن-فرید، مدیر عامل سابق FTX ارائه کرد.

من کتاب مایکل لوئیس را نخوانده ام The Big Reveal: Inside the Doomsday Machine، اما برای من سخت است که باور کنم نویسنده آنقدر همدردی با کسانی دارد که در حباب مسکن ایالات متحده قبل از بحران مالی 2008 نقش داشتند. در مقابل، توصیف او از مدیر عامل سابق FTX سام بانکمن-فرید (SBF) نسبتا درخشان است.

داخل برای همیشه رفتن: ظهور و سقوط یک تاجر جدید، در مقاله ای که در 3 اکتبر منتشر شد، لوئیس بسیاری از جزئیات ناشناخته زیادی را در مورد کاهش FTX فاش کرد. اینها شامل تلاش SBF برای پرداخت پول به رئیس جمهور سابق دونالد ترامپ برای عدم کاندیداتوری مجدد و نوشتن لیستی از جوانب مثبت و منفی در مورد روابط جنسی او، کارولین الیسون، مدیر عامل سابق Alameda Research بود. اما این پیشینه بانکمن-فرید نبود که برجسته بود. این بود که اکثر مطالب بر توضیح نحوه عملکرد مغز SBF در مورد پول و تعاملات او با افراد دیگر متمرکز بود.

یک فصل کامل به انگیزه‌های خود SBF در پشت نوع‌دوستی مؤثر اختصاص داشت: این ایده که مردم تا حد امکان پول به دست می‌آورند تا بتوانند آن را به دیگران بدهند و دنیا را به مکانی بهتر تبدیل کنند. اما به نظر می رسید که این اصطلاح نیز مضمون کتاب باشد. این تصویری از SBF به‌عنوان فردی که نوع‌دوستان با نفوذ را با تجربه اندک یا بدون تجربه در حوزه‌های رمزنگاری یا امور مالی گرد هم آورد تا Alameda و FTX را راه‌اندازی کند و آنها را به عنوان جنگجویان صلیبی که برای یک هدف نجیب کار می‌کنند – تا حد زیادی معرفی کند. ما آنچه را که در طرف دیگر اتفاق می‌افتد نادیده می‌گیریم، بسیاری از کاربران FTX پس‌انداز خود را وقتی همه چیز خراب می‌شود از دست می‌دهند.

هنگامی که FTX مجبور شد در نوامبر 2022 اعلام ورشکستگی کند، بسیاری از افراد از نظر مالی و معنوی آسیب دیدند. برخی از رسانه ها SBF را به عنوان یک ستاره در حال ظهور معرفی کرده بودند که روزی می تواند شکاف بین ارزهای دیجیتال و مالی سنتی را پر کند و FTX میلیاردها دلار از بسیاری از سرمایه گذاران خرد نگهداری می کرد. اگر این سرمایه گذاران نتوانند فوراً با شروع نزول بازار سهام، پول خود را برداشت کنند، بسیاری از آنها ماه ها وجوه خود را قطع خواهند کرد.

مطالب مرتبط: از برنی مدوف تا بانکمن-فرید، حداکثر گرایان بیت کوین تایید شده اند

بر اساس این کتاب، پیام خداحافظی الیسون به کارکنان Alameda پس از فروپاشی، سبک دل به نظر می‌رسید. با این واقعیت که مردم شغل، پول و اعتبار خود را از دست می دهند، ارتباطی نداشت. ظاهراً تنها یک بار بود که لوئیس این روایت را تغییر داد، و گفتگوی بین مدیر عامل سابق FTX، کنستانس وانگ و SBF را پس از فروپاشی صرافی توصیف کرد.

وانگ گفت: «هنگامی که این کار را انجام می‌دهید، آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که این رویداد چقدر آسیب به مردم وارد می‌کند، و آیا این بخشی از محاسبه «ارزش مورد انتظار اولیه» شما محسوب می‌شود؟

مرتبط با: ETF بیت کوین: نقطه اوج 600 میلیارد دلاری برای ارزهای دیجیتال

اما قبل و بعد از نوشتن در مورد این رویارویی، به نظر می‌رسید که لوئیس از بسیاری جهات بنکمن-فرید را نوزادی کرده است. او اغلب روایت اطراف خود را به عنوان یک تاجر بسیار ماهر، اما در انجام وظایفی که بیشتر بزرگسالان بدیهی می‌دانستند، کاملاً ناتوان توصیف می‌کرد. او همچنین جزئیات دفتر مرکزی FTX در باهاما را اضافه کرد که در اطراف یک فضای مکعبی ساخته شده از تنگستن خالص طراحی شده است. کتاب با کشف شیء توسط لوئیس و تنها بازخورد SBF در مورد این تلاش به پایان رسید: “زمین بدمینتون”.

اگر دادستانی که پرونده علیه مدیر عامل سابق FTX را تحت تعقیب قرار می دهد فقط اطلاعات موجود در اینجا را داشت ما به برای همیشه لطفا برای، مشکوک است که اتهامی وجود داشته باشد. این موضوع می توانست به عنوان یک سوء تفاهم تلقی شود و خارج از دادگاه حل شود. لوئیس به این نتیجه رسید که وجوه کاربران FTX «به جایی نمی‌رسند» و تلویحاً اشاره کرد که مدیران صندوق‌های پوشش ریسک قبل از سقوط بازار سهام هیچ اطلاعی از هیچ‌گونه تخلفی نداشتند.

همه انواع افرادی که نمی دانستند دقیقاً در دنیای سام چه می گذرد، اکنون فکر می کنند همه چیزهایی را که باید بدانند می دانند. تعداد شگفت انگیزی از مردم فکر می کردند که جنایت باید از ابتدا آشکار می شد. “این اتفاق نیفتاد.”
نویسنده: Turner Wright

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید