متا در حال پیشرفت به سمت سیستم هوش مصنوعی است که تصاویر را از فعالیت مغز رمزگشایی می کند


این سیستم کاملاً غیر تهاجمی است و ممکن است برای برخی کاربردهای کوتاه مدت داشته باشد.

سیستم جدید یک روش غیرتهاجمی اسکن مغز به نام مگنتوآنسفالوگرافی (MEG) را با یک سیستم هوش مصنوعی ترکیب می کند.

یک دستگاه تصویربرداری MEG معمولی. دامنه عمومی تصویر، منبع: NIMH/Wikipedia

این کار بر اساس کار قبلی این شرکت در رمزگشایی حروف، کلمات و طیف‌نگارهای صدا از ضبط‌های داخل جمجمه است.

طبق یک پست وبلاگ متا،

این سیستم هوش مصنوعی می تواند در زمان واقعی، بر اساس فعالیت مغز، برای بازسازی تصاویر درک شده و پردازش شده توسط مغز در هر زمان استفاده شود.

پستی از هوش مصنوعی در حساب متا در X، که قبلا توییتر بود، قابلیت‌های بی‌درنگ مدل را از طریق نمایش آنچه که یک فرد به آن نگاه می‌کند و چگونه هوش مصنوعی اسکن‌های مغزی تولید شده توسط MEG را رمزگشایی می‌کند، به نمایش گذاشت.

علیرغم پیشرفت های نشان داده شده، شایان ذکر است که این سیستم هوش مصنوعی آزمایشی نیاز به آموزش مقدماتی بر روی امواج مغزی فرد دارد. در اصل، توسعه دهندگان به جای آموزش یک سیستم هوش مصنوعی برای خواندن ذهن، سیستم را آموزش می دهند تا امواج مغزی خاصی را به عنوان تصاویر خاص تفسیر کند. هیچ نشانه ای وجود ندارد که این سیستم می تواند تصاویری را برای ایده های غیرمرتبط با تصاویری که مدل بر روی آنها آموزش داده شده است تولید کند.

با این حال، Meta AI همچنین اشاره می کند که این یک کار اولیه است و پیشرفت بیشتری انتظار می رود. به همین دلیل است که تیم به طور خاص خاطرنشان کرد که این تحقیق بخشی از ابتکار عمل مداوم این شرکت برای کشف اسرار مغز است.

مرتبط با: Neuralink تأییدیه FDA را برای آزمایش‌های درون انسانی رابط مغز و رایانه دریافت می‌کند

و در حالی که هیچ دلیل فعلی برای این باور وجود ندارد که چنین سیستمی می‌تواند به حریم خصوصی افراد تحت محدودیت‌های تکنولوژیک فعلی حمله کند، دلیلی وجود دارد که باور کنیم کیفیت زندگی برخی از افراد می‌تواند بهبود یابد.

پستی از تیم هوش مصنوعی متا در این مطلب خوانده شده است: “ما در مورد این تحقیق هیجان زده هستیم.” افرادی که توانایی صحبت کردن را از دست داده اند.

هوش مصنوعی متا یک سیستم هوش مصنوعی (AI) جدید را معرفی کرد که برای رمزگشایی تصاویر از امواج مغزی انسان از طریق یک پست وبلاگی در 18 اکتبر طراحی شده است.
نویسنده: Tristan Greene

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید