دانشمند ارشد هوش مصنوعی متا می گوید هوش مصنوعی انسان را تهدید نمی کند


Yann LeCun، دانشمند ارشد هوش مصنوعی متا، گفت که برچسب زدن خطر وجودی هوش مصنوعی «نابه‌هنگام» است و «غیرقابل قبول» است که هوش مصنوعی بتواند بشریت را نابود کند.

بر اساس مصاحبه فایننشال تایمز، دانشمند ارشد هوش مصنوعی (AI) در متا صحبت کرده و گفته است که نگرانی‌ها در مورد خطرات وجودی این فناوری هنوز “قبل از موعد” است.

در 19 اکتبر، FT به نقل از Yann LeCun گفت که مقررات اولیه فناوری هوش مصنوعی سلطه شرکت های بزرگ فناوری را تقویت می کند و جایی برای رقابت باقی نمی گذارد.

او گفت: “تنظیم تحقیق و توسعه در هوش مصنوعی فوق العاده ناکارآمد است.” LeCun بر این باور است که تنظیم‌کننده‌ها از پوشش ایمنی هوش مصنوعی برای چیزی که او آن را «تسخیر نظارتی» می‌نامد استفاده می‌کنند.

از آنجایی که رونق هوش مصنوعی پس از انتشار چت ربات OpenAI ChatGPT-4 در نوامبر 2022 شروع شد، رهبران فکری مختلف در صنعت شروع به اعلام خطرات هوش مصنوعی برای بشریت کرده‌اند.

دکتر که به عنوان “پدرخوانده هوش مصنوعی” شناخته می شود. جفری هینتون شغل خود را در یادگیری ماشینی در گوگل رها کرد تا بتواند «در مورد خطرات هوش مصنوعی صحبت کند».

دن هندریکس، مدیر مرکز امنیت هوش مصنوعی، در ماه می توییت کرد که کاهش خطر انقراض هوش مصنوعی باید به یک اولویت جهانی همتراز با «سایر خطرات در مقیاس اجتماعی مانند همه‌گیری‌ها و جنگ هسته‌ای» تبدیل شود.

مرتبط با: کمبریج آنالیتیکا را فراموش کنید – در اینجا آمده است که چگونه هوش مصنوعی می تواند انتخابات را تهدید کند

با این حال، در مورد همین موضوع، LeCun در مصاحبه اخیر خود گفت که این ایده که هوش مصنوعی بشریت را می کشد، “بی عقل” است.

بحث در مورد ریسک وجودی خیلی زود است تا زمانی که ما طراحی سیستمی داشته باشیم که می تواند حتی با یک گربه از نظر قابلیت های یادگیری که در حال حاضر نداریم رقابت کند.

او همچنین گفت که مدل‌های فعلی هوش مصنوعی آنطور که برخی ادعا می‌کنند توانایی ندارند، آنها نمی‌دانند دنیا چگونه کار می‌کند و نمی‌توانند «برنامه‌ریزی» یا «استدلال» انجام دهند.

به گفته LeCun، او فکر می کند که هوش مصنوعی در نهایت به مدیریت زندگی روزمره ما کمک می کند و می گوید که “تعامل همه با دنیای دیجیتال توسط سیستم های هوش مصنوعی واسطه خواهد شد.”

با این حال، ترس از قدرت فناوری همچنان منبع نگرانی بسیاری از مردم است. یکی از مشاوران کارگروه هوش مصنوعی بریتانیا هشدار داده است که هوش مصنوعی می تواند بشریت را ظرف دو سال تهدید کند.

مجله: “مسئولیت اخلاقی”: آیا بلاک چین واقعا می تواند اعتماد به هوش مصنوعی را افزایش دهد؟


نویسنده: Savannah Fortis

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید