متا مدل هوش مصنوعی را برای رقابت با قدرتمندترین سیستم OpenAI توسعه می دهد


گزارش شده است که متا در حال ساخت یک مدل هوش مصنوعی جدید، قدرتمندتر و منبع باز است که با قدرتمندترین سیستم های OpenAI رقابت خواهد کرد.

بر اساس گزارشی اختصاصی به وال استریت ژورنال، متا، شرکت مادر پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی فیسبوک و اینستاگرام، می‌گوید هوش مصنوعی (AI) جدیدی را برای رقابت با پیشرفته‌ترین مدل OpenAI توسعه داده است.

WSJ گزارش داد که افراد آشنا با این موضوع می گویند که مدل جدید هوش مصنوعی متا “چند برابر” قدرتمندتر از مدل Llama 2 است که در اوایل امسال عرضه کرد.

در حال حاضر، منابع WSJ می‌گویند که برنامه‌های متا برای سیستم جدید، منبع باز بودن سیستم را تضمین می‌کند، بنابراین به شرکت‌های دیگر اجازه می‌دهد ابزارهای هوش مصنوعی را برای تولید متن سطح بالا، تجزیه و تحلیل و انواع دیگر خروجی توسعه دهند.

در حالی که این شرکت همچنین در حال ساخت مراکز داده مورد نیاز برای ساخت چنین سیستم پیشرفته ای است، اما در حال خرید بیشتر تراشه های نیمه هادی H100 Nvidia است که قدرتمندترین و محبوب ترین تراشه های موجود در حال حاضر در بازار هستند.

Lama بر روی 70 میلیارد پارامتر آموزش دیده است و OpenAI پارامترهای خود را برای GPT-4 منتشر نکرده است. حدود 1.5 تریلیون تخمین زده می شود.

مرتبط با: انویدیا تراشه هوش مصنوعی جدیدی را حذف می کند که انتظار می رود هزینه های توسعه را کاهش دهد

منابع گفتند متا انتظار دارد آموزش مدل اصلی زبان (LLM) در اوایل سال 2024 آغاز شود و برای انتشار در سال آینده آماده شود. احتمالاً پس از LLM Gemini مورد انتظار گوگل منتشر خواهد شد.

مایکروسافت یکی از حامیان اصلی OpenAI است و همچنین با Meta همکاری کرده است تا Llama 2 را در پلتفرم رایانش ابری Azure در دسترس قرار دهد. با این حال، منابع گفتند که متا قصد دارد مدل آینده خود را در زیرساخت های خود آموزش دهد.

این پیشرفت در زمانی اتفاق می‌افتد که شرکت‌های بزرگ فناوری و دولت‌ها در حال رقابت برای ایجاد، استقرار و کنترل سیستم‌های هوش مصنوعی پیشرفته هستند.

اخیرا دولت بریتانیا اعلام کرد که قصد دارد 130 میلیون دلار برای تراشه های پرقدرت برای ساخت سیستم های هوش مصنوعی هزینه کند.

در چین در سراسر جهان، اخیراً قانون جدید این کشور در مورد هوش مصنوعی اجرایی شده است. از آن زمان، مدیرعامل Baidu، یک شرکت فناوری بزرگ مستقر در چین، گفت که بیش از 70 مدل هوش مصنوعی در این کشور راه اندازی شده است.

مجله: AI Eye: با خوب بودن در ChatGPT، بحث های پورنوی جعلی کودکان با هوش مصنوعی، بررسی های هوش مصنوعی آمازون نتایج بهتری دریافت کنید


نویسنده: Savannah Fortis

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *