سارا سیلورمن از متا و OpenAI به دلیل نقض حق چاپ شکایت کرد


سارا سیلورمن نویسنده و دو نفر دیگر علیه OpenAI و Meta به دلیل استفاده از آثار دارای حق چاپ بدون مجوز برای آموزش سیستم های هوش مصنوعی شکایت کرده اند.

سارا سیلورمن، کمدین و نویسنده آمریکایی، به همراه دو نویسنده دیگر، ریچارد کدری و کریستوفر گلدن، از LLaMa متا پلتفرم و ChatGPT از OpenAI به دلیل نقض حق چاپ شکایت کردند.

Meta و OpenAI ظاهراً از محتوای شاکیان برای آموزش سیستم‌های هوش مصنوعی (AI) مربوطه خود بدون مجوز قبلی استفاده کردند.

با توجه به اسناد دادگاه علیه متا، بیشتر کتاب‌های دارای حق چاپ شاکیان در مجموعه داده‌ای ظاهر می‌شوند که متا اذعان می‌کند که از آنها برای آموزش LLaMA استفاده کرده است.

به طور مشابه، شکایت علیه OpenAI ادعا می‌کند که وقتی ChatGPT خلاصه‌ای از کار شاکیان را تهیه کرد، نشان‌دهنده آموزش از طریق محتوای دارای حق چاپ بود.

«خلاصه ها برخی جزئیات را اشتباه می گیرند. این امر قابل انتظار است زیرا یک مدل زبان بزرگ، مطالب معنی‌داری را که از منابع بسیاری مشتق شده‌اند، گرد هم می‌آورد. بقیه خلاصه ها درست هستند اما…”

در شکایت ها ادعا شده است که برای به دست آوردن این داده ها، شرکت ها داده های دارای حق چاپ را از مکان های معروف به “کتابخانه های سایه” مانند Bibliotik، Library Genesis، Z-Library و غیره به دست آورده اند.

مرتبط: کارشناسان ژاپنی هوش مصنوعی نگرانی‌هایی را در مورد ربات‌هایی که در مورد مطالب دارای حق چاپ آموزش دیده‌اند، مطرح می‌کنند

این دادخواست می گوید که این کتابخانه های سایه وب سایت هایی هستند که از سیستم های تورنت برای در دسترس قرار دادن کتاب ها به صورت “انبوه” استفاده می کنند. چنین سایت‌هایی غیرقانونی هستند و بی شباهت به داده‌های منبع باز پایگاه‌های اطلاعاتی مانند گوتنبرگ نیستند که کتاب‌های دارای حق چاپ منتشر شده را جمع‌آوری می‌کنند. خارج از.

این کتابخانه های سایه به دلیل حجم زیادی از مطالب دارای حق نسخه برداری که دارند، مدت ها مورد توجه جامعه آموزشی هوش مصنوعی بوده اند.

نویسندگان علاوه بر شکایت در مورد نقض حق چاپ آثار شخصی خود، شکایت هایی را از طرف گروهی از دارندگان حق چاپ که آثارشان در ایالات متحده نقض شده است، ارائه کردند.

Cointelegraph برای اظهار نظر در مورد این موضوع با OpenAI و Meta تماس گرفت، اما هیچ کدام قبل از انتشار پاسخی ندادند.

در ماه مه، نویسندگان ایالات متحده، که بخشی از انجمن نویسندگان آمریکا هستند، برای اولین بار در 15 سال گذشته در یک اعتصاب مجاز به خیابان ها آمدند و مشکلات بسیاری را که صنعت با آن مواجه است، از جمله استفاده از هوش مصنوعی را برجسته کردند.

مجله: Super Mario: Crypto Thief، بازی بلاک چین سگا، چالش حقوق بازی هوش مصنوعی – Web3 Gamer


نویسنده: Savannah Fortis

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *