متا و مایکروسافت مدل AI منبع باز Llama 2 را منتشر کردند


به گفته متا، Llama 2 با 40٪ داده های عمومی تر آموزش داده شده است و می تواند دو برابر بیشتر از Llama 1 زمینه را مدیریت کند.

شرکت‌های بزرگ فناوری متا و مایکروسافت برای راه‌اندازی Meta’s Llama 2، یک مدل زبان اصلی منبع باز که در ویندوز مایکروسافت و پلتفرم رایانش ابری Azure قرار دارد، با یکدیگر همکاری کرده‌اند.

این زوج در 18 جولای همکاری خود را اعلام کردند و گفتند که Llama 2 برای تحقیقات و استفاده تجاری رایگان ساخته شده است و همچنین برای اجرا در ویندوز بهینه شده است.

این اعلامیه شایعات هفته گذشته مبنی بر اینکه Llama 2 برای کسب و کارها و محققان ساخته خواهد شد تا برنامه های کاربردی بر روی پشته فناوری هوش مصنوعی متا ساخته شود را تایید کرد.

متا ادعا کرد که Llama 2 با 40٪ بیشتر از منابع داده آنلاین در دسترس عموم آموزش دیده است و می تواند دو برابر بیشتر از Llama 1 زمینه را مدیریت کند.

این شرکت گفت که Llama 2 در زمینه کدنویسی، مهارت، استدلال و عملکرد در آزمون های دانش از بسیاری از LLM های متن باز رقیب بهتر عمل کرد. با این حال، متا اعتراف کرد که طبق یکی از مقالات تحقیقاتی آنها، GPT-4 OpenAI در مقایسه با رقبای متن بسته مانند GPT-4 کارآمد نیست.

مارک زاکربرگ، مدیر عامل متا در 18 ژوئیه در یک پست اینستاگرامی گفت که Llama 2 “به محققان و کسب‌وکارها دسترسی به ساخت‌هایی را می‌دهد که با استفاده از مدل زبان بزرگ نسل بعدی ما به عنوان پایه‌ای برای کارشان استفاده می‌کنند.”

مارک زاکربرگ با ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت. منبع: اینستاگرام

متا گفت که از تقاضا برای Llama 1 پس از انتشار نسخه محدود آن که بیش از 100,000 درخواست دسترسی در ماه فوریه دریافت کرد، “محور” شد. این مدل به زودی توسط یکی از کاربران وب سایت imageboard 4chan به صورت آنلاین به بیرون درز کرد.

مرتبط با: هوش مصنوعی پتانسیل ارسال قیمت بیت کوین را بیش از 750 هزار دلار دارد – آرتور هیز

با این حال، بر اساس گزارش رویترز در ماه فوریه، ارقام Llama 1 با ChatGPTs فاصله زیادی داشت و تخمین زده می شود که 100 میلیون کاربر یا بیشتر برای استفاده از این مدل در سه ماه اول ثبت نام کرده اند.

طبق گزارشی که توسط Fortune در ژانویه منتشر شد، با این مشارکت، مایکروسافت از دو بازیگر بزرگ در زمینه هوش مصنوعی پشتیبانی می‌کند که مجموعاً 13 میلیون دلار در طول سال 2023 در OpenAI سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

تصمیم متن باز متا لاما توسط دو سناتور آمریکایی در ماه ژوئن مورد انتقاد قرار گرفت و آنها ادعا کردند که محافظت های “به ظاهر حداقلی” در نسخه اول لاما به طور بالقوه در را برای کاربران بدخواه برای شرکت در “کار جنایی” باز کرده است.

مجله: AI Eye: رزرو سفر با هوش مصنوعی به طرز خنده‌داری بد است، 3 کاربرد عجیب ChatGPT، افزونه‌های رمزنگاری
نویسنده: Brayden Lindrea

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *