بانک مرکزی لتونی با “مرکز نوآوری” فین تک را باز کرد


بانک لتونی بی سر و صدا بازی خود را در ارائه کمک به پروژه های فین تک در حالی که از جدیدترین فناوری های نوظهور در داخل استفاده می کند، افزایش داده است.

نوآوری‌های فین‌تک و فناوری‌های نوظهور، دنیا را در برگرفته است و تنظیم‌کننده‌های جهانی را برای درک و تنظیم آنها عجله کرده است.

در حالی که برخی از کشورها، مانند ایالات متحده و السالوادور، در مورد استفاده از فناوری های جدید به طور عمومی صحبت کرده اند، برخی دیگر بی سر و صدا به این بازی پیوسته اند. اینها شامل لتونی، کشور کوچکی است که در دریای بالتیک، همسایه استونی و لیتوانی قرار دارد.

کوین تلگراف با مارین کراسوفسکا، رئیس فناوری مالی بانک مرکزی لتونی، Latvijas Banka (بانک لتونی) صحبت کرد تا درک بهتری از نحوه برخورد قانونگذاران در این کشور با فناوری‌های جدید مانند ارزهای دیجیتال و هوش مصنوعی (AI) داشته باشد.

برخلاف همسایه خود استونی، که اولین کشور اروپایی بود که مقررات و دستورالعمل‌های روشنی را برای ارزهای دیجیتال ارائه کرد، این دارایی‌ها در لتونی کنترل نشده باقی می‌مانند. قانون مالیات بر درآمد شخصی لتونی، کریپتو را به عنوان دارایی سرمایه ای که مشمول 20 درصد مالیات بر عایدی سرمایه عمومی می شود، تعریف می کند.

در سال 2020، یکی از رگولاتورهای مالی کشور، کمیسیون بازارهای مالی و سرمایه (FCMC)، به مردم در مورد کلاهبرداری های رمزنگاری هشدار داد، به ویژه با توجه به اینکه در لتونی، شرکت های رمزنگاری “در حال حاضر در زیرساختی فعالیت می کنند که با مقررات پایین تر از لتونی مشخص می شود.” بازارهای مالی و سرمایه.»

یک مرکز نوآوری آینده

از زمان هشدارهای اولیه FCMC، لتونی مقررات جدیدی برای ارزهای دیجیتال ایجاد نکرده است. با این حال، کراسوفسکا توضیح داد که بانک مرکزی، تنظیم کننده اصلی لتونی، مرکز نوآوری را در پنج سال گذشته راه اندازی کرده است.

کراسوفسکا گفت که مشارکت شرکت های فین تک اجباری نیست. با این حال، بانک آن را به عنوان “نخستین نقطه ورود” به بازار لتونی توصیه می کند. بانک مرکزی این خدمات را به شرکت ها و شرکت های بین المللی با منشاء لتونی ارائه می دهد.

کراسوفکا صحبت می کند کنفرانس آزمایشگاه فین تک دولت جهانی 2022. منبع: فین تک دولت جهانی

او گفت: «وقتی کسب‌وکارها به مرکز نوآوری می‌آیند و شروع به توضیح مدل‌های کسب‌وکار خود می‌کنند، گاهی اوقات ما شروع می‌کنیم به درک اینکه شرکت‌ها واقعاً به چه چیزی نیاز دارند و به چه چیزی نیاز ندارند.»

وی افزود: این فرصتی است برای کسب و کارها که به صورت حضوری با رگولاتورها صحبت کنند تا مجوز کسب و کار مورد نیاز را درک کنند و خطرات آن را ارزیابی کنند.

ما همیشه توصیه می‌کنیم که شرکت‌ها یک وکیل برای توضیح ریسک‌های تفسیر بیاورند. “تفسیر قوانین یک مسئولیت بسیار بالاست.”

این بانک همچنین یک فرآیند پیش مجوز را در مرکز نوآوری ایجاد کرد. به گفته کراسوفسکا، این برای کمک به شرکت‌های فین‌تک، به‌ویژه آن‌هایی که با دارایی‌های دیجیتال سر و کار دارند، ایجاد شده است تا «بسته‌ای مستند» ایجاد کنند که از آن می‌توانند بازخورد کیفیت را دریافت کنند.

مرتبط با: گزارش: تامین مالی بلاک چین در بحبوحه رکود بازار 3 درصد افزایش یافته است

وی گفت: “بنابراین زمانی که درخواست رسمی انجام شود، فرآیند صدور مجوز به جای کیفیت برنامه، بر ایده های اصلی متمرکز خواهد شد. این پیش مجوز جدید تابستان گذشته آغاز شد.”

ما می خواهیم نوآوری بیشتری در بازار ببینیم. اما ما همچنین می خواهیم ببینیم که ریسک ها به درستی مدیریت می شوند.”

کراسوفسکا گفت که سال گذشته مرکز نوآوری 72 مشاوره با حدود 40 درصد از کل شرکت کنندگان از لتونی برگزار کرد. او اظهار داشت که داده‌های این مرکز نشان می‌دهد که علاقه شرکت‌ها به «خدمات مؤسسات پول دیجیتال و ارز دیجیتال» در حال افزایش است.

پذیرش داخلی

کراسوفسکا گفت که بانک مرکزی لتونی علاوه بر کمک به رشد کسب‌وکارها در محیط فین‌تک لتونی، فناوری‌های جدیدی را برای ساده‌سازی فرآیندهای خود از درون اتخاذ می‌کند.

این شامل انتقال داده های بانک مرکزی به فضای ابری و استفاده از فناوری های هوش مصنوعی مانند ربات چت محبوب OpenAI ChatGPT است.

«به عنوان بانک مرکزی، امسال ادغام هوش مصنوعی و ChatGPT را در کار خود آغاز خواهیم کرد. ما نه تنها سعی می‌کنیم کاری کنیم که همه افراد دیگر از آن استفاده می‌کنند، بلکه شروع به تطبیق آن با توجه به نیازهای خود کرده‌ایم.»

وی گفت: بانک مرکزی دو سال پیش یک آزمایشگاه داخلی راه اندازی کرد که آزمایش انواع راه حل های فناورانه را آغاز کرد.

مرتبط با: سازمان بانکداری اروپا خواستار پذیرش زودهنگام استانداردهای استیبل کوین است

او مطالعات امکان سنجی ChatGPT را برجسته کرد که به خلاصه کردن حجم زیادی از اسنادی که بانک انجام می دهد، مانند اسناد مالیاتی، که “اطلاعات ساختارمند نیستند” کمک می کند.

کراسوفسکا همچنین گفت که این بانک از هوش مصنوعی برای کمک به پروژه های مسیریابی داده و کد حسابرسی استفاده می کند.

ایجاد داده های مصنوعی

در مورد داده‌ها، مدیر اجرایی فین‌تک گفت که بانک لتونی در پروژه جدیدی در زمینه داده‌های مصنوعی پیشگام است.

او گفت وقتی تازه واردان یا شرکت‌های فناوری که راه‌حل‌های جدیدی را توسعه می‌دهند، مجموعه داده‌ای را برای آموزش مدل‌های کسب‌وکار خود می‌خواهند، هیچ چیزی از نظر قانونی نمی‌تواند ارائه کند.

او گفت: «امسال و همچنین سال آینده، ما روی ایده‌های پایگاه داده کار خواهیم کرد که می‌توانیم این داده‌های مصنوعی را ایجاد کنیم، مانند یک قرعه‌کشی مصنوعی یا چیزی شبیه به آن».

شرکت‌ها سپس می‌توانند وارد شوند و از این انواع مختلف داده‌ها استفاده کنند تا بفهمند ابزارهایشان چگونه کار می‌کنند یا کار نمی‌کنند قبل از اینکه کسب‌وکار را مقیاس‌بندی کنند و راه‌حل‌های خود را برای مشتریان واقعی ارائه دهند.»

برای مثال، کسب‌وکارها ممکن است نیاز به دسترسی به پایگاه داده بزرگی از تراکنش‌ها داشته باشند تا بفهمند ابزارهای ردیابی مرتبط چگونه کار می‌کنند، «بنابراین کاری که ما در حال حاضر انجام می‌دهیم کار روی آن پایگاه داده یکپارچه است.

لتونی و وضعیت فعلی ارزهای دیجیتال

گزارشی از بانک مرکزی لتونی در تابستان نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری محلی در دارایی‌های کریپتو در سال گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته است.

این گزارش بر اساس یافته‌های استفاده از کارت پرداخت است و نشان می‌دهد که ۴ درصد از جمعیت دارایی‌های کریپتو در فوریه ۲۰۲۳ خریداری کرده‌اند، در مقایسه با ۸ درصد در ماه مشابه در سال ۲۰۲۲.

وقتی از کراسوفسکا در مورد احساسات نسبت به ارزهای دیجیتال در لتونی سؤال شد، به شرایط بازار کریپتو و همچنین روند ضعیف بازار در سطح جهانی اشاره کرد: «در سطح جهانی، بازارهای مالی به این شکل هستند که اکنون هستند، و البته این مورد نیز هست. [excluding] رمزنگاری [market]”

مجله: وکیل رمزارز ایرینا هیور در مورد تهدید به مرگ و پیش‌بینی شکایت: تالار شعله

همراه با شرایط چالش برانگیز ناشی از بازار نزولی مداوم برای جامعه کریپتو، چالش‌های نظارتی در بازارهای اصلی نیز باعث شده است که احساسات سرمایه‌گذاران کمتر خوشبینانه شود.

با این حال، کراسوفسکا به تصویب و اجرای قانون بازارهای دارایی های رمزنگاری (MiCA) توسط اتحادیه اروپا به عنوان چیزی که بانک مرکزی می تواند به آن تکیه کند، اشاره کرد.

“با پذیرش MiCA، ما می توانیم استانداردهای بسیار بالایی را برای خدمات مالی تضمین کنیم.”
نویسنده: Savannah Fortis

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *