آیا قیمت بیت کوین دوباره کاهش می یابد؟


بیت کوین هنوز 60 درصد از بالاترین رکورد خود در نوامبر 2021 کاهش یافته است، بنابراین بسیاری از معامله گران در تعجب هستند که آیا قیمت بیت کوین می تواند در ماه های آینده بیشتر کاهش یابد.

با نگاهی به نمودار قیمت امسال، بیت کوین (BTC) همچنان روند صعودی دارد. قیمت بیت کوین پس از رسیدن به نزدیک به 16800 دلار در نوامبر 2022، 70 درصد افزایش یافته است، که ترس از افزایش نرخ بهره را به چالش می کشد و خوش بینی های رو به رشد در مورد تایید ETF را ادامه می دهد.

با این حال، در ماه های اخیر، گاوهای بیت کوین نتوانسته اند قیمت بیت کوین را بالای 30000 دلار نگه دارند. بنابراین، در حالی که بیش از 200 روز دیگر به نصف شدن قیمت بیت کوین باقی مانده است، بسیاری از سرمایه گذاران از خود می پرسند: آیا قیمت بیت کوین در ماه های آینده به پول نقد بازخواهد گشت؟

با نزدیک شدن به پایان فصل سوم، بیایید نگاهی دقیق تر به سناریوهای احتمالی بیندازیم.

فراکتال فیبوناچی نشان می دهد که بیت کوین به 21500 دلار سقوط می کند

از منظر فنی، قیمت بیت کوین در اطراف خط فیب 0.236 نمودار اصلاحی فیبوناچی که از بالای 69000 دلار (بالای بازار) به پایین 15900 دلار (کم ترین سطح بازار محلی) کشیده شده است، تثبیت شده است.

این اقدام قیمت ثابت BTC بسیار شبیه به آنچه در طول اصلاح قیمت BTC در سال 2018 مشاهده شد است.

نمودار قیمت هفتگی BTC/USD. منبع: TradingView

در سال 2018، BTC/USD برای ماه‌ها در حدود 6790 دلار، در حدود 0.236 Fib تثبیت شد تا اینکه در دسامبر به 3000 دلار سقوط کرد. سطح 3000 دلار در حال حاضر با حمایت خط روند صعودی چند ساله (که در نمودار بالا به عنوان حمایت بازار نزولی مشخص شده است) مصادف است.

بیت کوین در حال حاضر نیمه سال 2018 را تکرار می کند و قیمت آن در خط 0.236 Fib در حال تثبیت است. خروج از این سطح به این معنی است که قیمت بیت کوین به 21500 دلار به عنوان سطح پشتیبانی اصلی بعدی خواهد رسید که 17.75 درصد از سطوح فعلی کاهش یافته است.

دلار قوی خطرات نزولی بیت کوین را افزایش می دهد

در همین حال، شاخص قدرت دلار آمریکا (DXY) که قدرت دلار را در برابر مجموعه ای از ارزهای خارجی مهم اندازه گیری می کند، به بالاترین سطح خود از نوامبر 2022 رسیده است.

این شاخص تا سال 2023 با بیت کوین همبستگی منفی داشته است، همانطور که در زیر نشان داده شده است.

نمودار قیمت هفتگی BTC/USD و DXY. منبع: TradingView

رشد دلار به دنبال تصمیم هفته گذشته فدرال رزرو برای نرخ گذاری شتاب گرفت و DXY اکنون یازدهمین شمع سبز هفتگی متوالی خود را رنگ آمیزی می کند.

نمودار عملکرد هفتگی شاخص دلار آمریکا. منبع: TradingView

به عبارت دیگر، اگر دلار به دنبال صلیب طلایی DXY به رشد خود ادامه دهد، چشم‌انداز صعودی بیت کوین ممکن است محدود شود.

آیا بیت کوین های “قدیمی” فروخته می شوند؟

معیارهای روی زنجیره بیت کوین تصویری متفاوت را نشان می دهد.

متریک روز نابودی سکه بیت کوین (CDD) که اقدامات سرمایه گذاران بلندمدت را اندازه گیری می کند، در 19 سپتامبر افزایش یافت. این نشان می‌دهد که برخی از دارندگان بلندمدت بیت کوین در حال جابجایی سکه‌های خود هستند که به معنای احتمال گرفتن سود یا تغییر موقعیت است.

سرمایه گذاران باید در اینجا مراقب باشند، زیرا بیشتر افزایش در CDD از لحاظ تاریخی قبل از کاهش قیمت رخ داده است.

روز سکه بیت کوین نابود شد. منبع: CryptoQuant

از سوی دیگر، ذخایر بیت کوین در تمامی مبادلات ارزهای دیجیتال همچنان در حال کاهش است که نشان دهنده افزایش رفتار هولینگ در بین سرمایه گذاران است.

ذخایر بیت کوین مبادلات بیت کوین. منبع: CryptoQuant

تحلیلگران معاملات بیت کوین چه می گویند؟

تحلیلگران بیت کوین همچنین در مورد اینکه قیمت بیت کوین در ماه های آینده به کجا می رسد تقسیم شده اند.

به عنوان مثال، معامله گر محبوب Skew پیشنهاد می کند که قیمت بیت کوین می تواند تا اکتبر به 30000 دلار برسد، در حالی که نقدینگی Ask در حدود 27000 دلار ضعیف است که احتمالاً منجر به شکست می شود.

مرتبط: بیت کوین نمی تواند ضررهای پس از فدرال رزرو را جبران کند زیرا قیمت 20 هزار دلار بیت کوین به رادار باز می گردد.

با این حال، تحلیلگر دیگری Rekt Capital گفت: مستثنی نمی کند اصلاح قیمت به سمت 18000 دلار بر اساس فراکتال پیش از نصف که در زیر نشان داده شده است.

نمودار قیمت هفتگی BTC/USD. منبع: TradingView/Rekt Capital

رکت کپیتال گفت: تاریخ نشان می دهد که 140 روز آینده برای میانگین گیری قیمت دلار در آمادگی برای رالی سهموی پس از هالوینگ بسیار مهم خواهد بود.

“اگر بیت کوین قرار است یک قدم به عقب برگردد [the current price levels]به احتمال زیاد در دوره 140 روزه فعلی رخ خواهد داد.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.
نویسنده: Yashu Gola

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید