تورم و جنگ بر بازارها تأثیر می گذارد، اما پل تودور جونز می گوید: من عاشق بیت کوین و طلا هستم.


سرمایه‌گذار میلیاردر پل تودور جونز می‌گوید که کاهش سهام ایالات متحده و افزایش بیت‌کوین و طلا وجود دارد.

پل تودور جونز، افسانه سرمایه گذاری، اعلام کرد که انتظار کاهش سهام و افزایش طلا و بیت کوین (BTC) را دارد.

دو دلیل اصلی که وی ذکر می کند، احتمال تشدید درگیری بین اسرائیل و حماس و شرایط مالی نامناسب در ایالات متحده است. اگرچه نظرات تودور شامل منحنی بازده معکوس نمی شد، اما این عامل مهم دیگری است که سرمایه گذاران باید در نظر بگیرند.

درگیری های ژئوپلیتیکی عدم اطمینان کلان را افزایش می دهد

جونز در مصاحبه اخیر با CNBC در مورد عواملی که در مورد مناقشه اسرائیل و فلسطین در نظر گرفته بود، صحبت کرد، قبل از اینکه تصمیم بگیرد که عدم اطمینان در بازار کاهش یافته است. تز کلی او این است که اگر رویدادها بیشتر تشدید شوند، ریسک گریزی ممکن است در بازارهای مالی غالب شود.

علیرغم احتمال تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در کوتاه‌مدت، همه شاخص‌های اصلی ایالات متحده در دو روز اول معاملات هفته جاری افزایش داشتند. اگر حق با جونز باشد، این افزایش احتمالا کوتاه مدت خواهد بود.

نمودار 5 روزه میانگین صنعتی داوجونز، QQQ و SPY. منبع: TradingView

منحنی بازده عمیقاً معکوس است

از لحاظ تاریخی، یکی از بزرگترین پیش بینی کننده های رکود، منحنی بازده بوده است. هر رکود از سال 1955 به دلیل وارونگی منحنی بین بازده اوراق قرضه 2 ساله و 10 ساله خزانه داری ایجاد شده است.

در ماه جولای، منحنی بازدهی 2/10 برای اوراق خزانه داری ایالات متحده به پایین ترین سطح 109.5 واحد پایه (BPS) رسید. این سطح از سال 1981 مشاهده نشده است. در حالی که این تغییر پس از آن شدت گرفته است، اما اوضاع هنوز برای اوراق خزانه کوتاه مدت بد به نظر می رسد.

اوراق قرضه 1 ماهه و 3 ماهه خزانه داری ایالات متحده در حال حاضر نزدیک به 5.5 درصد بازدهی دارند در حالی که سود اوراق 2 ساله نزدیک به 4.96 درصد است. بازده 10 ساله 4.65 درصد است، به این معنی که منحنی 2s/10s با 31 نقطه پایه معکوس شده است.

منحنی بازدهی صاف‌تر، حاشیه سود بانک‌ها را کاهش می‌دهد، زیرا توانایی آن‌ها را برای وام‌دهی با نرخ‌های بالاتر در حالی که وجه نقد با نرخ‌های پایین‌تر استقراض می‌کنند، محدود می‌کند، که می‌تواند منجر به کاهش فعالیت وام دهی و در نتیجه کندی اقتصادی شود. این همچنین به این معنی است که سرمایه گذاران نسبت به آینده کوتاه مدت اقتصاد کمتر خوشبین هستند. زیرا با فروش بدهی کوتاه مدت باعث افزایش بازده می شود.

موارد مرتبط را ببینید: Binance حساب های مرتبط با حماس را به درخواست اسرائیل مسدود کرد

تلاش فدرال رزرو برای مبارزه با تورم از طریق افزایش نرخ بهره با سریع ترین سرعت در تاریخ مدرن نیز نقش داشت. نرخ‌های بهره بالاتر فشار بیشتری را بر سیستم بانکی وارد می‌کند، سیستمی که در سال جاری شاهد 3 مورد از 4 سقوط بزرگ تاریخ ایالات متحده بوده است، با شکست Signature Bank، First Republic Bank و Silicon Valley.

برخی از ناظران بازار فکر می کنند که حتی اگر تورم به سطح مطلوب فدرال رزرو کاهش پیدا نکند، فدرال رزرو باید از اوایل سال 2024 شروع به کاهش نرخ بهره کند تا از نزول بیشتر اقتصادی جلوگیری کند.

سیاست پولی آسان‌تر و افزایش نقدینگی متناظر برای بازارهای کریپتو صعودی است. اگر با ورود به چرخه نصف شدن بیت کوین در سال 2024، نرخ ها کاهش یابد، می توان زمینه را برای تحرکات قابل توجه بازار فراهم کرد.

نمودار 2 طرفه/10 طرفه، 1983-اکنون. منبع: markets.businessinsider.com

بیت کوین و طلا به عنوان پناهگاه های امن باقی می مانند

در میان این همه هرج و مرج، طلا و بیت کوین انعطاف پذیر باقی ماندند.

در حالی که بیت کوین در دو روز معاملاتی گذشته 2 درصد کاهش یافت و در 5 روز گذشته ثابت ماند، طلا در مدت مشابه 2 درصد افزایش یافت.

پل تودور جونز موضع خود در مورد طلا و BTC را به شرح زیر خلاصه کرد:

او گفت: من نمی توانم سهام را دوست داشته باشم، اما بیت کوین و طلا را دوست دارم.

این میلیاردر در پرونده گفت که 5 درصد را به بیت کوین اختصاص داده است و طلا و بیت کوین را به عنوان پیشنهادات امن در زمان های نامشخص می بیند. تودور برای اولین بار در ماه می 2020، در طول قرنطینه های همه گیر کووید، 1% تخصیص به BTC را اعلام کرد.

نمودار 5 روزه طلا و بیت کوین. منبع: TradingView.

با در نظر گرفتن همه چیز، ممکن است پل تودور جونز درست باشد. زمان نشان خواهد داد که آیا تقاضای نزولی در سهام محقق خواهد شد یا اینکه آیا ریسک پذیری به نحوی با وجود رویدادهای اخیر ادامه خواهد داشت.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.


نویسنده: Brian Nibley

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید