تراشه هوش مصنوعی جدید آی‌بی‌ام سرعت ۲۲ برابری را با بهره‌وری انرژی خیره‌کننده ارائه می‌کند.


این تیم سال‌هاست که روی نسخه بعدی سخت‌افزار انقلابی بالقوه NorthPole کار می‌کند.

IBM اخیراً نمونه اولیه تراشه هوش مصنوعی (AI) جدیدی را عرضه کرده است که ادعا می‌شود سریع‌تر و بسیار کارآمدتر از هر تراشه موجود است.

بر اساس تحقیقات منتشر شده در 19 اکتبر در مجله Science، تراشه جدید به نام NorthPole، به “اندازه گیری انرژی 25 برابری” و “اندازه گیری تاخیر 22 برابری کمتر” در معیار مربوطه دست می یابد.

در ظاهر، این به معنای پتانسیل عملکرد پس از GPU با کسری از هزینه در انرژی مورد نیاز است.

Damien Querlioz، محقق نانوالکترونیک در دانشگاه Paris-Saclay در Palaiseau، در مقاله‌ای که در مجله Nature منتشر شده است، کارایی انرژی قطب شمال را «ذهن‌انگیز» توصیف کرد.

طبق مقاله ای توسط تیم تحقیقاتی IBM:

NorthPole از تمام معماری‌های رایج، از جمله معماری‌هایی که از فرآیندهای فناوری پیشرفته‌تر استفاده می‌کنند، بهتر عمل می‌کند.

یکی از بزرگترین موانع برای بهبود پردازش هوش مصنوعی «گلوگاه فون نیومن» نام دارد. تراشه‌های هوش مصنوعی با استفاده از معماری فعلی، نسبت به حافظه‌ای که برای اجرای عملیات نیاز دارند، قابلیت‌های پردازش سریع‌تری دارند. در نتیجه، زمانی که اطلاعات بین واحد پردازش و حافظه دسترسی تصادفی ارسال می شود، تأخیر رخ می دهد.

این امر به ویژه در “لبه”، جایی که تراشه ها و داده ها با هم ذخیره می شوند، صادق است. از بین بردن این تنگنا مدتهاست که توسط بسیاری از کارشناسان به عنوان کلید راه اندازی شبکه های عصبی قدرتمند به صورت بومی بر روی دستگاه ها تلقی می شود.

طبق تحقیقات IBM، نمونه اولیه تراشه جدید ایجاد شده در آزمایشگاه آلامادن این شرکت در کالیفرنیا با ادغام جزء حافظه بر روی تراشه پردازشی، بر تنگنای فون نویمان غلبه می کند.

به قول دارمندرا مدها، توسعه‌دهنده اصلی تراشه، NorthPole «یک شبکه کامل روی یک تراشه» است که «مسیری کاملاً متفاوت از معماری فون نویمان را طی می‌کند».

“تراشه NorthPole روی کارت PCIe.” منبع تصویر: IBM Research

معیار مورد استفاده برای نشان دادن اثربخشی تراشه ResNet50 است، یک شبکه عصبی 50 لایه که عمدتاً برای آزمایش وظایف بینایی رایانه مانند طبقه بندی تصویر استفاده می شود.

نتایج گزارش‌شده سخت‌افزار NorthPole در این معیار نشان می‌دهد که می‌تواند در کارهای مرتبط مانند جراحی خودمختار، رانندگی خودران و سایر وسایل نقلیه و کارهای متعدد مرتبط با رباتیک به خوبی عمل کند.

IBM Research سال‌هاست که بر روی تراشه بعدی با استفاده از معماری NorthPole تحقیق می‌کند. طبق وبلاگ این شرکت، این تازه شروع کار مودا در قطب شمال است.
نویسنده: Tristan Greene

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید