چگونه از CBDC ها برای فشار سیاسی در کشور شما استفاده می شود؟


ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) آماده هستند تا به سیاستمداران قدرت بی‌سابقه‌ای برای ردیابی داده‌های شما، محدود کردن حرکات و کنترل زندگی شما بدهند.

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) به عنوان یک موضوع برجسته در دنیای مالی ظهور کرده است. آنها وعده افزایش ثبات، امنیت، کارایی و کاهش فساد را می دهند. بانک های مرکزی، صندوق بین المللی پول، مجمع جهانی اقتصاد و بانک جهانی به ما می گویند که CBDC ها نوشدارویی هستند که منتظر درمان هر چیزی هستند که سیستم مالی ما را آزار می دهد.

متأسفانه، این ادعاها ممکن است با واقعیت مطابقت نداشته باشند زیرا CBDCها دو ویژگی دارند که طرفداران آنها اغلب از ذکر آنها کوتاهی می کنند. اول، آنها یک دنباله داده بی پایان از نحوه خرج کردن پول خود را ارائه می دهند. دوم، آنها مشمول «برنامه نویسی» هستند. این بدان معناست که رهبران سیاسی قدرت تصمیم گیری در مورد خرج کردن یا خرج کردن پول خود را خواهند داشت.

ردیابی داده

به عنوان مناقصه قانونی الکترونیکی که توسط بانک های مرکزی مستقیماً برای کیف پول دیجیتال شما صادر می شود، CBDC ها ناشناس نخواهند بود. مشتریان فرآیندهای شناسایی که بانک های تجاری در حال حاضر اجرا می کنند را طی کرده اند. نمونه‌های طراحی ممکن است در جزئیات متفاوت باشند، اما بانک‌های تجاری یا بانک مرکزی یا هر دو همیشه اطلاعاتی در مورد اینکه چه کسی ارز فیات صادر شده دیجیتالی را در اختیار دارد، چگونه خرج یا منتقل می‌شود، به چه کسی و برای چه منظوری است، خواهند داشت. تمام این اطلاعات در یک دفتر کل دیجیتال مرکزی که توسط بانک های مرکزی اداره می شود ذخیره می شود.

مرتبط با: CBDC ها آینده ما را تهدید می کنند، بنابراین وقت آن است که موضع گیری کنیم

این سیستم به بانک‌های مرکزی اجازه می‌دهد تا یک دفتر کل حاوی تراکنش‌های مالی هر شهروند از گهواره تا بستر مرگ ایجاد کنند. در حالی که حامیان ممکن است نگرانی ها را نادیده بگیرند، دولت ها ممکن است به وابستگی های سیاسی شهروندان، کمک های مذهبی، سلامت روان و سایر جزئیات شخصی علاقه مند باشند. خدمات بهداشت عمومی می توانند انتخاب های سبک زندگی و همچنین مصرف الکل و سیگار را برای تنظیم حق بیمه نظارت کنند. حتی رد پای CO2 خریدها را می توان ردیابی کرد تا سیاست های زیست محیطی را بتوان تطبیق داد و به طور قابل توجهی حریم خصوصی داده های شهروندان را به خطر انداخت.

محدودیت ها و قابلیت برنامه ریزی

این واقعیت که CBDC خرده‌فروشی، پول نقد الکترونیکی است که در بانک مرکزی نگهداری می‌شود، اساساً روابط قانونی ما را با پول «ما» تغییر می‌دهد: با پول نقد فیزیکی، ما همیشه مالک و حامل آن سکه‌ها و اسکناس‌ها در جیب خود هستیم. با CBDC، ما تنها مالک پول دیجیتال خواهیم بود. ما هرگز صاحب آن پول نخواهیم شد زیرا به نام ما در بانک مرکزی نگهداری می شود.

بنابراین، ما هرگز در مورد این پول اختیار کامل نخواهیم داشت، زیرا بانک مرکزی واسط همیشه بین ما و وجوه ما باقی خواهد ماند. اگر این واسطه از معامله از طرف ما امتناع کند، ما نمی‌توانیم در دنیایی که CBDCها در نهایت جایگزین پول نقد فیزیکی شوند، پولی بخریم یا انتقال دهیم. دیگر نمی‌توانیم اسکناس‌ها را از کیفمان بیرون بیاوریم و به هر کسی که می‌خواهیم بدهیم.

به طور خلاصه، هر تراکنش CBDC ممکن است مشمول محدودیت هایی باشد. چنین تخلفاتی ممکن است به شکل محدودیت های پرداخت یا محدودیت های نقل و انتقال باشد و ممکن است ما را از ارسال پول به گروه های خاصی از افراد یا افراد، سازمان ها یا شرکت ها باز دارد.

برعکس، ممکن است ما را از دریافت پول باز دارد. همچنین می تواند اهدافی را که برای آن پول خود را خرج می کنیم، محدود کند. برای مثال، محدودیت‌های مخارج یا بلوک‌های پرداخت ممکن است برای الکل، سیگار، و همچنین سوخت، برق یا بلیت‌های هواپیمایی (به تشخیص دولت) اعمال شود.

پس از آن برای دولت‌ها راحت‌تر و کارآمدتر می‌شود که صداهای مخالف را خاموش کنند، همان کاری که جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا با اعضای کاروان آزادی در سال 2022 انجام داد. برای مسدود کردن حساب های شرکتی یا فردی در بانک ها یا ارائه دهندگان پرداخت، نیازی به ارائه دستورالعملی وجود نخواهد داشت. در عوض، دولت می تواند پول نقد معترضان را با فشار یک دکمه قطع کند.

مرتبط با: جهان ممکن است به لطف CBDC ها با آینده ای تاریک روبرو شود

حتی می توان تصور کرد که CBDC ها می توانند برای اعمال مقررات منع رفت و آمد یا قرار دادن افراد در حبس خانگی استفاده شوند. با فشار دادن یک دکمه و در زمان واقعی، می‌توان CBDCها را طوری برنامه‌ریزی کرد که مثلاً بین ساعت 6 صبح تا 6 بعد از ظهر یا فقط در فاصله چهار مایلی آدرس خانه ثبت‌شده شما کار کنند. در واقع، رئیس جمهور جو بایدن می تواند از رژیم CBDC برای جلوگیری از برگزاری تجمع دونالد ترامپ استفاده کند. از سوی دیگر، ترامپ می تواند از برگزاری تجمع برنی سندرز جلوگیری کند.

اما خاموش کردن مخالفت ها به همین جا ختم نمی شود: CBDC ها همچنین می توانند طوری برنامه ریزی شوند که در طول زمان ارزش خود را از دست بدهند. این می تواند برای مقامات در مواقع رکود اقتصادی که دولت ها و بانک های مرکزی می خواهند اقتصاد را تحریک کنند مفید باشد. ناگفته نماند که ناجی در این سناریو کسی است که انتهای کوتاه چوب را به دست می آورد. دولت‌ها همچنین می‌توانند مالیات‌های ویژه اعمال کنند، اعتبارات اجباری را اجرا کنند یا به طور مستقیم به کیف پول دیجیتال برای جمع‌آوری مالیات و کسر جریمه دسترسی داشته باشند. بدون شک، استقلال مالی تحت رژیم CBDC از بین خواهد رفت.

پرده جهل

با این حال، علاوه بر آزادی‌های محدود از نظر حریم خصوصی داده‌ها و استقلال مالی، خطر اساسی‌تر دیگری نیز به چشم می‌خورد. افراد تحت کنترل می توانند با استفاده نادرست از CBDC ها برای گرفتن قدرت الکترونیکی، دموکراسی را تضعیف کنند. اگر به کسانی که در راهروهای قدرت هستند این فرصت داده شود تا با تامین مالی مخالفان به معنای واقعی کلمه جلوی آن را بگیرند، دیر یا زود این اتفاق خواهد افتاد. یا به عبارت ساده تر: دادن CBDC به دولت ها و امیدواری که آنها از آنها سوء استفاده نکنند، مانند ریختن یک لیوان ویسکی برای یک الکلی است و امیدواریم که او آن را ننوشد.

به همین دلیل است که مفهوم “حجاب جهل” هنگام سنجش مزایا و معایب CBDC های خرده فروشی به کار می آید. در مورد وضعیت موجود، شما را تشویق می کند که نه تنها به این سؤال که آیا دولت فعلی شما ممکن است تمایل به سوء استفاده از CBDC ها داشته باشد، بلکه همچنین آیا دولت های آینده (پشت پرده) ممکن است این کار را انجام دهند، فکر کنید.

به بدترین دولت های ممکن فکر کنید و در نظر بگیرید که آیا آنها از قدرت خود بر CBDC ها سوء استفاده خواهند کرد یا خیر. متوجه خواهید شد که چرا CBDC ها تهدیدی قریب الوقوع برای آزادی در کشور شما و در سراسر جهان هستند.

دکتر پاتریک شوفل او استادیار مدرسه تجارت فریبورگ در سوئیس است. تحقیقات او بر فین تک، دارایی های دیجیتال و کارآفرینی متمرکز است. او قبلاً به عنوان مدیر عامل در بانک ساکسو در سوئیس و لیختن اشتاین و به عنوان یکی از اعضای ارشد مدیریت در Credit Suisse کار می کرد و سه سال را در سنگاپور گذراند. او دارای مدرک دکترا از دانشکده بازرگانی ریدینگ هنلی، مدرک کارشناسی ارشد از دانشکده اقتصاد نروژ و مدرک دیپلم از دانشگاه مانهایم آلمان است.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.
نویسنده: Dr. Patrick Schueffel

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید