چگونه یک DApp در اتریوم ایجاد کنیم؟


از ابزارهای توسعه برای ساخت DApp اتریوم، ایجاد قراردادهای هوشمند ایمن، طراحی یک فرانت اند کاربر پسند و آزمایش دقیق آن قبل از استقرار آن استفاده کنید.

اکوسیستم اتریوم DApps در حال تکامل است و پتانسیل برنامه های غیرمتمرکز (DApps) بسیار زیاد است. چه کسی نمی خواهد شرکت کند؟

توسعه‌دهندگان اکنون می‌توانند با سکه‌های بومی یا توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) خود در شبکه‌های بلاک چین امن برنامه‌هایی بسازند تا به انواع اهداف، از موارد استفاده مالی و صنعتی گرفته تا سایت‌های رسانه‌های اجتماعی و البته بازی‌ها، خدمت کنند.

بیایید به سوالاتی که ممکن است توسعه دهندگان داشته باشند و اینکه چگونه می توانند یک پروژه Ethereum DApp را شروع کنند نگاهی بیاندازیم.

DApps چیست؟

DApp ها نسخه های مبتنی بر بلاک چین برنامه ها و نرم افزارهایی هستند که ما روزانه از آنها استفاده می کنیم. آنها از فناوری قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند و بر روی بلاک چین‌های فعال با قرارداد هوشمند مانند اتریوم ساخته شده‌اند.

مزایای اصلی DApp ها این است که می توانند بر روی بلاک چین های غیرمتمرکز که توسط فناوری یا روش های حاکمیت جامعه کنترل می شوند به جای نهادهای شرکتی واحد اجرا شوند. در شبکه های بلاک چین، داده های DApp در یک مکان واحد زندگی نمی کنند، بنابراین امنیت شبکه بالاتری را فراهم می کند. DApp ها از ارزهای رمزنگاری شده استفاده می کنند که تخصیص و انتقال ارزش یا پرداخت ها را نسبت به تراکنش های ارز فیات بسیار آسان تر و کم هزینه تر می کند.

آیا می توانید بدون تجربه روی اتریوم DApp بسازید؟

برای کسانی که قبلاً نرم افزار یا توسعه دهندگان وب هستند، توسعه DApp اتریوم ممکن است به طور طبیعی با درک فناوری بلاک چین، قراردادهای هوشمند، زبان برنامه نویسی Solidity و ارزهای دیجیتال همراه باشد.

پلتفرم‌هایی که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهند DApp‌هایی با دانش کمتر بلاک چین، برنامه‌نویسی و قراردادهای هوشمند ایجاد کنند نیز در حال توسعه هستند، اما داشتن تجربه توسعه مفید خواهد بود.

بهترین بلاک چین برای ساخت DApp چیست؟

طول عمر و محبوبیت اتریوم در فضای کریپتو اغلب آن را به بلاک چین انتخابی برای ایجاد DApp تبدیل می کند. این شبکه همچنان در حال نوآوری است. آزمایش شده و آزمایش شده است و دارای یک اکوسیستم داخلی برای توسعه DApp است. با این حال، هزینه های تراکنش یا گاز اتریوم را می توان عامل بسیار مهمی در نظر گرفت که باید قبل از شروع هر ابتکار توسعه با شبکه های دیگر سنجیده شود.

سایر شبکه های بلاک چین قرارداد هوشمند عبارتند از Solana، Polkadot، BNB Smart Chain، Eos، Tron و Cardano. هر کدام در مقایسه با اتریوم دارای نقاط قوت و ضعف هستند.

شبکه انتخاب شده می تواند تأثیراتی بر قابلیت همکاری، مقیاس پذیری، امنیت و هزینه توسعه DApp داشته باشد و همچنین جامعه کاربران DApp را تعیین کند که می توان پس از راه اندازی به آنها دسترسی پیدا کرد.

برای تصمیم‌گیری اینکه کدام بلاک چین برای ساخت یک DApp بهترین است، توسعه‌دهندگان می‌توانند با تجزیه و تحلیل الزامات و اهداف یک DApp و همچنین بررسی تخصص توسعه در تیم موجود یا تیم استخدام شده شروع کنند.

چند DApp روی اتریوم اجرا می شود؟

بیش از 3000 برنامه DA بر روی اتریوم در حال اجرا هستند و تعداد بیشتری نیز در حال توسعه هستند. DappRadar یک سایت محبوب برای بررسی DApp ها در اتریوم و شبکه های رقیب، و همچنین تعداد کاربر هر DApp و تعداد تراکنش های انجام شده است.

چرا باید یک DApp بر روی اتریوم بسازید؟

تعدادی بلاک چین قرارداد هوشمند وجود دارد که کسانی که قصد ساخت DApp را دارند باید در نظر بگیرند، اما مسلما اتریوم محبوب ترین است و بالاترین امنیت غیرمتمرکز را دارد.

اتریوم اولین بلاک چین قرارداد هوشمند است و دارای یک جامعه توسعه دهندگان بزرگ و مخازن کد منبع باز برای توسعه دهندگان جدید است. همچنین برای توسعه دهندگان تجاری که می خواهند طرح های بلاک چین خود را در سطح سازمانی توسعه دهند، یک انتخاب معمول است.

نمونه هایی از DApp های اتریوم چیست؟

صدها DApp محبوب اتریوم و بسیاری دیگر پایگاه کاربران آنها را تشکیل می دهند. در اینجا چند نمونه به خوبی تثبیت شده و به خوبی استفاده شده است:

Unswap

یکی از پرکاربردترین DApp های اتریوم، Uniswap تبادل غیرمتمرکز (DEX) است که در حال حاضر بیش از 1 تریلیون دلار در این پلتفرم معامله می شود.

دریایی

پلتفرم OpenSea یکی از بزرگترین بازارهای NFT است، با مجموعه ای از بیش از 2 میلیون NFT و فروش 80 میلیون NFT فردی.

متاماسک

MetaMask که هم یک کیف پول رمزنگاری و هم دروازه یا مرورگر برای دسترسی به برنامه های کاربردی مبتنی بر بلاک چین است، به عنوان یک ابزار رمزنگاری کاربر پسند شناخته می شود.

Axie Infinity

این بازی مبتنی بر NFT یک نمونه عالی از اقتصاد مجازی درون بازی است و یکی از محبوب ترین بازی های DApp است.

چگونه یک Ethereum DApp ایجاد کنیم؟

توسعه دهندگان مشتاق می توانند با در نظر گرفتن نیازهای یک DApp و هدف آن شروع به توسعه DApp اتریوم کنند. سپس گام بعدی شروع به تحقیق در مورد ابزارها و فرآیندهای توسعه اتریوم DApp است.

توسعه DApp و قرارداد هوشمند می تواند پیچیده باشد و قطعاً با توسعه وب یا نرم افزار سنتی متفاوت است. یک مکان منطقی برای شروع جستجو، منابع توسعه دهنده اتریوم، “راهنمای سازنده اتریوم” است. به عنوان یک آموزش برنامه غیرمتمرکز، یکی از جامع ترین است.

پنج عنصری که باید هنگام ساخت DApp اتریوم در نظر گرفت

مانند هر کسب و کار یا پروژه ای، پروژه توسعه Ethereum DApp باید با جزئیات برنامه ریزی شود. برای ترسیم چگونگی ساخت DApp در اتریوم، ابتدا چند مؤلفه دیگر وجود دارد که باید بررسی شود:

1. محیط توسعه، ابزارها و قراردادهای هوشمند

هنگامی که یک تیم توسعه کامل شد، یک DApp به یک محیط توسعه نیاز خواهد داشت، معمولاً دارای یک شبکه آزمایشی مبتنی بر بلاک چین، که در آن می‌توان معماری DApp اتریوم را با استفاده از ابزارهای توسعه کاربردی ساخته و آزمایش کرد. قراردادهای هوشمند نیز باید ماهرانه طراحی و نوشته شوند.

2. امنیت

شبکه‌های بلاک چین ممکن است از سیستم‌های سنتی برای تراکنش‌های مالی ایمن‌تر باشند، اما نمی‌توان امنیت اتریوم DApp را به خطر انداخت. امنیت رمزنگاری پیچیده است و باید به خوبی درک شود یا بر روی متخصصان متمرکز شود، با توجه به اینکه شبکه های بلاک چین و ارزهای دیجیتال اغلب توسط هکرها و کلاهبرداران هدف قرار می گیرند.

3. توسعه Front-end و تجربه کاربری

توسعه DApp Front-end معمولاً پس از معماری DApp و ایجاد قرارداد هوشمند رخ می دهد. یک وب فرانت اند یا برنامه Web3 ممکن است از ابزارهای توسعه سنتی تری استفاده کند، اما تجربه کاربر نیز باید با جزئیات طراحی شود تا از موفقیت یک پروژه اطمینان حاصل شود.

4. تست و اشکال زدایی DApp اتریوم

توسعه دهندگانی که قصد توسعه روی اتریوم را دارند از مخازن کد منبع باز و همچنین فناوری بلاک چین که برای کمک به پروژه های جدید استفاده و آزمایش می شود، بهره می برند. با این حال، توسعه‌دهندگان همچنین باید ساخت‌های جدید DApp، قراردادهای هوشمند و UI/UX را آزمایش و اشکال‌زدایی کنند، زیرا هیچ چیز بدتر از راه‌اندازی نرم‌افزاری نیست که کار نمی‌کند!

5. توزیع DApp

استقرار DApp اتریوم آخرین عنصر یک پروژه و احتمالاً هیجان انگیزترین بخش خواهد بود. پس از اتمام تست و اشکال زدایی، یک DApp از شبکه آزمایشی حذف می شود و در شبکه اصلی اتریوم مستقر می شود تا مشتریان بتوانند از آن استفاده کنند. در این مرحله فروش و بازاریابی پروژه به صورت جدی آغاز خواهد شد.

هزینه ساخت DApp در اتریوم چقدر است؟

توسعه دهندگان با تجربه ساخت DApp های خود با استفاده از ابزارهای توسعه اتریوم موجود ممکن است هزینه ساخت کمتری را تجربه کنند. برآوردها برای توسعه دهندگان یا کارآفرینانی که به دنبال استخدام یک توسعه دهنده DApp یا تیم توسعه اتریوم DApp هستند می تواند از 15000 دلار به بالا برای یک DApp ساده تا 30000 دلار و برای یک DApp پیچیده تر یا استخدام یک توسعه دهنده با تجربه تر متغیر باشد.

چالش‌های توسعه DApp در بلاک چین اتریوم

ایجاد DApp در اتریوم یا هر بلاک چین دیگر با هیچ مشکلی مواجه نخواهد شد. در اینجا چند مورد وجود دارد که ممکن است نیاز به حدس زدن باشد:

اشباع بازار

در حال حاضر بیش از 3000 DApp بر روی اتریوم ساخته شده است، بنابراین هر توسعه DApp جدید باید حداقل در جامعه اتریوم برای جلب توجه رقابت کند.

مقیاس پذیری، سرعت، امنیت، قابلیت همکاری و مدیریت غیرمتمرکز

هر بلاک چین قرارداد هوشمند هنوز با چالش‌های ذاتی مقابله می‌کند و به وعده‌های بلاک چین به‌اندازه کافی پاسخ می‌دهد و توانایی پروژه‌ها را برای مقیاس‌بندی برای استفاده اصلی و قابلیت تعامل با پروژه‌ها و فناوری‌های دیگر با حفظ امنیت و مدیریت غیرمتمرکز ارائه می‌دهد.

کارمزد تراکنش یا گاز و نوسان در قیمت کریپتو

هر تراکنش در یک DApp کارمزد تراکنش (در مورد اتریوم کارمزد گاز) ایجاد می کند که معمولاً به کاربران DApp منتقل می شود. ارزهای رمزنگاری شده یا توکن های مرتبط با DApps نیز نوسانات قیمت را در بازار گسترده تر احساس می کنند.

در دسترس بودن تخصص/پیچیدگی قرارداد هوشمند

توسعه بلاک چین هنوز یک حرفه بسیار جدید است، بنابراین کمبود متخصصان با تجربه وجود دارد، و قراردادهای هوشمند هنوز دارای محدودیت های تکنولوژیکی هستند که توسعه دهندگان می توانند از آنها عبور کنند.

فقدان مقررات صنعت

از آنجایی که ارزهای دیجیتال و توکن‌ها، از جمله آنهایی که در dApps استفاده می‌شوند، هنوز به طور جامع تنظیم نشده‌اند، عدم اطمینان زیادی در توسعه این ارزهای دیجیتال وجود دارد.

تجربه ی کاربر

در خارج از جامعه رمزنگاری، درک توابع DApp برای مصرف‌کنندگانی که به برنامه‌های کاربردی سنتی عادت دارند دشوار است و بسیاری از مصرف‌کنندگان هنوز در مورد استفاده از ارزهای دیجیتال مطمئن نیستند.


نویسنده: Marcel Deer

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید