مشاغل با مهارت بالا که بیشتر در معرض هوش مصنوعی قرار دارند، تأثیر آنها هنوز ناشناخته است – گزارش


نگاهی عمیق به داده ها و روندهای اشتغال جهانی نشان می دهد که هوش مصنوعی می تواند بیشترین تأثیر را بر مشاغل با مهارت بالا داشته باشد.

یک گزارش چشم انداز اشتغال نشان می دهد که مشاغل بسیار ماهر بیشترین در معرض هوش مصنوعی هستند، اما تأثیر بالقوه آن بر اشتغال هنوز دیده نشده است.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) جدیدترین گزارش اشتغال خود را با تمرکز بر تقاضای نیروی کار و کسری های مالی گسترده به دلیل تداوم تورم بالا در سراسر جهان و سیاست های مالی ناشی از آن منتشر کرده است.

یک مفهوم مهم در فصلی که به بررسی اینکه چرا کند شدن تقاضای نیروی کار به دلیل پیشرفت در هوش مصنوعی نشانه اصلی نیست، پوشش داده شده است. معیارهای قرار گرفتن در معرض هوش مصنوعی نشان می دهد که ابزارهای فعلی بیشترین پیشرفت را در زمینه هایی دارند که به “کارهای غیر معمول و شناختی مانند مرتب سازی اطلاعات، به خاطر سپردن و سرعت ادراکی نیاز دارند.”

OECD می گوید که اینها مدارک ضروری برای مشاغلی هستند که به تحصیلات قابل توجه یا آموزش عالی نیاز دارند. این تحقیق همچنان به عنوان مشاغل با مهارت بالا و یقه سفید به عنوان مشاغلی که بیشتر در معرض هوش مصنوعی قرار دارند، برچسب گذاری می کند.

مشاغل حرفه ای، مدیران، مدیران ارشد و متخصصان علوم و مهندسی به عنوان مشاغل اصلی در معرض قابلیت های هوش مصنوعی ذکر شده اند. دستیاران تهیه غذا، کارگران کشاورزی، جنگل‌داری و شیلات، نظافتچی‌ها و مددکاران به‌عنوان مشاغلی هستند که کمترین آسیب را از هوش مصنوعی می‌بینند.

این نشریه همچنین نگاهی عمیق به شواهد تأثیر هوش مصنوعی بر بازار کار دارد و خاطرنشان می‌کند که پیشرفت در فضا سریع است و تشخیص خروجی‌های آن از تولیدات انسان را دشوار می‌کند.

این گزارش بیان می‌کند که تأثیر خالص هوش مصنوعی نامشخص است، زیرا اگرچه ممکن است برخی مشاغل را جابجا کند، اما می‌تواند با افزایش بهره‌وری، تقاضای نیروی کار را افزایش دهد. هوش مصنوعی همچنین پتانسیل ایجاد وظایف جدید را دارد که تا حدی مشاغل جدید ایجاد می کند.

هوش مصنوعی جایگزین نیروی کار در برخی مشاغل می شود، اما همچنین مشاغل جدیدی را ایجاد می کند که در آن نیروی انسانی دارای مزیت رقابتی است.

مطالب مرتبط: بازده کریپتوهای مرتبط با هوش مصنوعی پس از راه اندازی ChatGPT تا 41 درصد افزایش یافت: مطالعه

در همین حال، یافتن اثرات منفی اشتغال ناشی از پیشرفت های هوش مصنوعی دشوار است. OECD به داده‌هایی اشاره می‌کند که نشان‌دهنده کارگران با مهارت بالا است که در دهه گذشته شاهد رشد اشتغال در مقایسه با کارگران کم مهارت بوده‌اند.

این فصل همچنین خاطرنشان می‌کند که یافته‌های آن در مورد تأثیر بر سطوح خاص کسب‌وکار پیش از ظهور مدل‌های زبان اصلی مانند ChatGPT است و هوش مصنوعی مولد می‌تواند دامنه وظایف و مشاغلی را که می‌توانند خودکار شوند، بیشتر گسترش دهد.

همانطور که کوین تلگراف قبلا گزارش داده بود، صنعت هوش مصنوعی در طول بالاترین دوره صعودی خود در سال 2021 شاهد افزایش یافتن جویندگان کار بود، به طوری که جستجوهای گوگل برای “کارهای هوش مصنوعی” چهار برابر بیشتر از جستجوهای “شغل های رمزنگاری” بود.

مجله: “مسئولیت اخلاقی”: آیا بلاک چین واقعاً می تواند اعتماد به هوش مصنوعی را افزایش دهد؟
نویسنده: Gareth Jenkinson

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *