دادگاه به نفع سرمایه گذاران HelbizCoin حکم داد، اقدامات دسته جمعی ادامه خواهد یافت


دادگاه منطقه ای ایالات متحده ادعاهای سرمایه گذاران HBZ مبنی بر کلاهبرداری شرکت را تأیید کرد و همچنین استدلال کرد که توکن قوانین اوراق بهادار را نقض می کند.

طبق حکم دادگاه در تاریخ 1 سپتامبر، دادگاه منطقه ای ایالات متحده اجازه داد که دعوای دسته جمعی تقریباً سه ساله علیه سازندگان HelbizCoin ادامه یابد.

دعوای دسته جمعی در ابتدا در سال 2020 با شکایت اصلاح شده ای که در مارس 2022 علیه Helbiz، مدیر عامل آن، سالواتوره پاللا، و شرکای آن ثبت شد، ثبت شد.

بر اساس این شکایت، این شکایت شامل شرکت ایتالیایی اشتراک اسکوتر برقی HelBiz است که 38.6 میلیون دلار در یک ICO جمع آوری کرد و توکن ERC-20 را در سال 2018 با یکی از بنیانگذاران اتریوم، آنتونی دی ایوریو منتشر کرد.

گروهی متشکل از 20000 سرمایه گذار ادعا کردند که HelbizCoin یک طرح پمپاژ و دامپینگ متقلبانه است که در آن شرکت اظهارات نادرستی می دهد و قول می دهد مردم را به خرید سکه ها تشویق کند. آنها ادعا کردند که هلبیز بیشتر پول ICO را برای خود نگه داشته است.

در 1 سپتامبر، دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای ناحیه جنوبی نیویورک تا حدودی به نفع سرمایه گذاران گروهی رای داد. دادگاه تا حدی درخواست های رد را پذیرفت و تا حدی آنها را رد کرد.

تصویری از تصمیم دادگاه با کوین تلگراف به اشتراک گذاشته شده است

با این حال، دادگاه به طور کامل تمام ادعاهای علیه برخی از متهمان، از جمله Paysafe، Skrill، Decentral و Alphabit را رد کرد و تشخیص داد که این دادگاه فاقد صلاحیت شخصی در مورد Paysafe و Alphabit است. دادگاه همچنین برخی از ادعاهای مربوط به عدم تصریح ادعایی علیه سایر متهمان را رد کرد، از جمله نقض قرارداد، دخالت ظالمانه و برخی ادعاهای اوراق بهادار.

با این حال، قاضی لوئیس استانتون همچنین حکم داد که شاکیان به اندازه کافی ادعاهای کلاهبرداری، دستکاری قیمت، نقض قوانین اوراق بهادار، نقض قوانین کالا، قانون RICO (سازمان های تحت نفوذ و فاسد اخاذی) و غنی سازی ناعادلانه را علیه برخی متهمان مطرح کرده اند.

مایکل کانوویتز، وکیل سرمایه گذار، به کوین تلگراف گفت: از جمله موارد دیگر، این پرونده نشان داد که توکن ERC-20 طبق قوانین فدرال یک امنیت است.

بر اساس گزارش رویترز، پرونده سرمایه گذاران برای اولین بار توسط یک قاضی دادگاه بدوی در ژانویه 2021 با استناد به پیشینه دادگاه عالی سال 2010 که قوانین اوراق بهادار فدرال دسترسی فرامرزی را محدود می کند، رد کرد.

با این حال، زمانی که دادگاه تجدیدنظر ناحیه 2 ایالات متحده دریافت که قاضی دادگاه بدوی در تصمیم خود اشتباه کرده است، پرونده در اکتبر 2021 احیا شد و یک شکایت اصلاح شده در مارس 2022 ارائه شد.

مرتبط با: SEC در مقابل Coinbase: وکیل جدید پاتریک کندی به این مبارزه می‌پیوندد

کانوویتز در نظرات ارسال شده به کوین تلگراف همچنین اشاره کرد که این شکایت شامل یک سری نمودار است که از دفتر کل اتریوم برای “اثبات تجارت تقلبی در ICO” استفاده می کند. همچنین شامل مدرکی مبنی بر چندین “کیف پول های پیدایش” ارائه شده به سرمایه گذاران اولیه اتریوم مانند آقای دی ایوریو بود و افزود:

“این یک داستان جذاب است که نشان می دهد چگونه می توان از شفافیت بلاک چین برای افشای مجرمان استفاده کرد.”

در این شکایت مدعی شد که مشاور Helbiz، Di Iorio، اظهارات نادرست و گمراه‌کننده درباره ICO HelbizCoin در مجله بیت‌کوین منتشر کرده است، اما مدرکی مبنی بر این اظهارات ارائه نکرده است.

در این تصمیم آمده است: «این در بهترین حالت یک نتیجه‌گیری گمانه‌زنی است و بنابراین نمی‌توان به اندازه کافی ادعا کرد که دی ایوریو اظهارات نادرست یا گمراه‌کننده داشته است.

مجله: مقررات رمزنگاری: آیا رئیس SEC گری جنسلر حرف آخر را می‌زند؟


نویسنده: Martin Young

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *