چگونه حفاظت های حقوقی هوش مصنوعی گوگل می تواند جایگزین آثار هنری و حفاظت از حق نسخه برداری شود


در میان اتهامات قانونی متعدد در رابطه با خدمات هوش مصنوعی، گوگل قاطعانه می ایستد و قول می دهد از کاربران خود محافظت کند.

گوگل اخیرا با موجی از شکایت ها مواجه شده است زیرا پیامدهای هوش مصنوعی مولد (AI) بر حق نسخه برداری و حقوق حریم خصوصی آشکارتر شده است.

در میان بحث‌های روزافزون، گوگل نه تنها از شیوه‌های آموزشی هوش مصنوعی خود دفاع کرده، بلکه قول داده است که از کاربران محصولات تولیدی هوش مصنوعی خود در برابر اتهامات نقض حق نسخه‌برداری محافظت کند.

اما چتر محافظ گوگل تنها هفت محصول مشخص شده با ویژگی‌های هوش مصنوعی مولد را پوشش می‌دهد و ابزار جستجوی Bard گوگل را به وضوح کنار گذاشته است. در حالی که این حرکت ممکن است برای برخی تسلی بخش باشد، جعبه پاندورا از سوالات مربوط به مسئولیت پذیری، حفاظت از حقوق خلاقانه و حوزه نوظهور هوش مصنوعی را باز می کند.

علاوه بر این، این ابتکار به‌عنوان یک استراتژی با دقت آماده‌شده برای جبران محیط هوش مصنوعی در حال توسعه، به‌جای یک اقدام واکنشی ساده توسط گوگل، تلقی می‌شود.

ابر قانونی هوش مصنوعی

ظهور هوش مصنوعی مولد در چند سال اخیر شعله قدیمی بحث حق چاپ را با پیچش مدرن دوباره شعله ور کرده است. در حال حاضر بحث بر سر این است که آیا داده‌های مورد استفاده برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی و خروجی‌هایی که آنها تولید می‌کنند، حقوق مالکیت معنوی (IP) نهادهای خصوصی را نقض می‌کنند یا خیر.

در این زمینه، اتهامات علیه گوگل دقیقاً همین است و در صورت اثبات، نه تنها هزینه زیادی برای گوگل به همراه خواهد داشت، بلکه می تواند سابقه ای ایجاد کند که می تواند رشد هوش مصنوعی مولد را به طور کلی محدود کند.

استراتژی حقوقی گوگل که به دقت برای القای اعتماد مشتریانش طراحی شده است، بر دو رکن اساسی استوار است. جبران داده های آموزشی و خروجی های تولید شده برای توضیح بیشتر، اگر داده‌های مورد استفاده برای طراحی مدل‌های هوش مصنوعی با اتهامات نقض مالکیت معنوی مواجه شوند، گوگل متعهد به مسئولیت قانونی است.

نه تنها این، بلکه غول فناوری همچنین در تلاش است تا از کاربران در برابر ادعاهایی که مبنی بر اینکه متن، تصاویر یا سایر محتوای تولید شده توسط سرویس‌های هوش مصنوعی اطلاعات شخصی دیگران را نقض نمی‌کند، محافظت می‌کند و طیف وسیعی از خدمات از جمله Google Docs را پوشش می‌دهد. اسلایدها و Cloud Vertex AI.

گوگل استدلال کرد که استفاده از اطلاعات در دسترس عموم برای آموزش سیستم های هوش مصنوعی به منزله دزدی، تجاوز به حریم خصوصی یا نقض حق نسخه برداری نیست.

اما این ادعا به دلیل شکایت های متعددی که گوگل را به سوء استفاده از اطلاعات شخصی و دارای حق چاپ برای تغذیه مدل های هوش مصنوعی متهم می کند، مورد بررسی جدی قرار گرفته است. یکی از شکایت‌های دسته جمعی پیشنهادی ادعا می‌کند که گوگل تمام قابلیت‌های هوش مصنوعی خود را بر اساس داده‌هایی که مخفیانه از میلیون‌ها کاربر اینترنت به سرقت رفته است، ساخته است.

بنابراین به نظر می رسد که نبرد حقوقی بیش از یک درگیری بین گوگل و طرف های متضرر باشد. این یک معضل ایدئولوژیک بسیار بزرگ‌تر را نشان می‌دهد: «مالک واقعی داده‌های موجود در اینترنت کیست؟ و تا چه حد می توان از این داده ها برای آموزش مدل های هوش مصنوعی استفاده کرد، به خصوص زمانی که این مدل ها خروجی های تجاری سودآوری تولید می کنند؟

دیدگاه یک هنرمند

پویایی بین هوش مصنوعی مولد و حفاظت از حقوق مالکیت معنوی محیطی است که به سرعت در حال تحول است.

هنرمند توکن غیرقابل تغییر، آمیترا ستی، به کوین تلگراف گفت که آخرین اعلامیه گوگل یک توسعه مهم و خوشایند است و افزود:

خط‌مشی Google که از کاربرانی که ممکن است به دلیل محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی با ادعای نقض حق نسخه‌برداری مواجه شوند، حمایت قانونی می‌کند، نشان‌دهنده آگاهی روزافزون از چالش‌های احتمالی ناشی از هوش مصنوعی در زمینه خلاقیت است.

با این حال، ستی معتقد است که داشتن درک دقیق از این سیاست مهم است. اگرچه به عنوان سپری در برابر نقض های غیرعمدی عمل می کند، اما ممکن است همه سناریوهای ممکن را پوشش ندهد. به نظر او، اثربخشی حفاظتی سیاست ممکن است به شرایط خاص هر مورد بستگی داشته باشد.

هنگامی که یک اثر تولید شده توسط هوش مصنوعی به طور آزادانه کار اصلی یک هنرمند را منعکس می کند، ستی معتقد است که این سیاست می تواند یک راه حل باشد. با این حال، در موارد “سرقت عمدی از طریق هوش مصنوعی” سناریوی قانونی می تواند پیچیده تر شود. بنابراین، او معتقد است که این به خود هنرمندان بستگی دارد که در حصول اطمینان از محافظت کامل از محصول خلاقانه خود فعال باشند.

آخرین: بررسی بازی: انجمن نگهبانان Immutable ماجراهای سیاه چال موبایل را ارائه می کند

ستی گفت که او اخیراً به فرم هنری منحصر به فرد “SoundBYTE” کپی رایت کرده است تا اهمیت هنرمندانی را که اقدامات فعالی برای ایمن سازی آثار خود انجام می دهند برجسته کند. او افزود: “با ثبت حق چاپ خود، ادعای حقوقی واضحی در مورد عبارات خلاقانه خود ایجاد کرده ام و در صورت به چالش کشیدن آنها دفاع از حقوق خود را برای من آسان تر می کند.”

در پی چنین تحولاتی، به نظر می رسد جامعه جهانی هنرمندان برای افزایش آگاهی و حمایت از قوانین و مقررات شفاف تر در مورد محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی گرد هم می آیند.

به نظر می رسد که ابزارهایی مانند Glaze و Nightshade نیز از آثار هنرمندان محافظت می کنند. Glaze تغییرات کوچکی را در اثر هنری اعمال می‌کند و آن را عملاً برای چشم انسان نامحسوس می‌کند، اما هوش مصنوعی داده‌های نادرست یا بد را به خالقان هنری می‌دهد. به طور مشابه، Nightshade به هنرمندان اجازه می دهد تا تغییرات نامرئی را به پیکسل های آثار خود اضافه کنند، بنابراین داده ها را برای خراش های هوش مصنوعی “مسموم می کنند”.

نمونه هایی از اینکه چگونه آثار هنری “سمی” می توانند تصویری نادرست در یک جستجوی هوش مصنوعی ایجاد کنند. منبع: MIT

تأثیرات صنعت

روایت کنونی به گوگل و مجموعه محصولات آن محدود نمی شود. غول های فناوری دیگر مانند مایکروسافت و ادوبی نیز اقداماتی را برای محافظت از مشتریان خود در برابر ادعاهای حق چاپ مشابه انجام داده اند.

به عنوان مثال، مایکروسافت یک استراتژی دفاعی قوی برای محافظت از کاربران ابزار مولد هوش مصنوعی Copilot خود ارائه کرده است. این شرکت قاطعانه از قانونی بودن داده‌های آموزشی Copilot و اطلاعات تولید شده از زمان راه‌اندازی آن دفاع کرده و استدلال می‌کند که این سیستم صرفاً به عنوان ابزاری برای توسعه‌دهندگان برای نوشتن کدهای جدید کارآمدتر عمل می‌کند.

Adobe دستورالعمل هایی را به ابزارهای هوش مصنوعی خود اضافه کرده است تا اطمینان حاصل کند که کاربران ناخواسته درگیر اختلافات مربوط به حق چاپ نخواهند شد، و همچنین خدمات هوش مصنوعی را با تدابیر قانونی در برابر هرگونه نقض خارجی ارائه می دهد.

مجله: ارزیابی مجدد اتریوم: نوآوری بلاک چین یا خانه کارت خطرناک؟

دعوای حقوقی اجتناب ناپذیر مرتبط با هوش مصنوعی بدون شک نه تنها چارچوب های قانونی بلکه پایه های اخلاقی را نیز شکل خواهد داد که سیستم های هوش مصنوعی آینده بر اساس آن ها عمل خواهند کرد.

Tomi Fyrqvist، یکی از بنیانگذاران و مدیر مالی برنامه اجتماعی غیرمتمرکز Phaver، به کوین تلگراف گفت که تعجب آور نخواهد بود اگر موارد بیشتری از این نوع در سال های آینده به منصه ظهور برسد:

“همیشه کسی وجود خواهد داشت که از کسی شکایت کند. احتمالاً دعاوی فرصت طلبانه زیادی وجود خواهد داشت، اما برخی از آنها قانونی خواهد بود.»


نویسنده: Shiraz Jagati

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید