سام بنکمن-فرید تا کی می تواند به زندان برود؟


«فکر می‌کنم او سخت‌ترین حکم را خواهد گرفت» – یک وکیل پیش‌بینی می‌کند که مدیر عامل سابق FTX در صورت محکوم شدن به هر هفت اتهام، ممکن است به زندگی پشت میله‌های زندان نگاه کند.

سام بنکمن-فرید، بنیانگذار FTX، که زمانی به عنوان پسر طلایی ارزهای دیجیتال توصیف می‌شد، هفته آینده به دلیل نقشش در سقوط صرافی 32 میلیارد دلاری در برابر هیئت منصفه حاضر خواهد شد.

پس از فرآیند انتخاب هیئت منصفه در 3 اکتبر، محاکمه به طور جدی در 4 اکتبر آغاز می شود و بانکمن-فرید هفت اتهام را بررسی می کند. در صورت محکوم شدن به تمام اتهامات، او با حداکثر 115 سال زندان مواجه خواهد شد.

اما وکلای ارزهای دیجیتال به کوین تلگراف گفتند که قاضی احتمالاً او را راحت نخواهد کرد.

در اواسط نوامبر سال گذشته، Bankman-Fried یکی از سریع‌ترین و تبلیغاتی‌ترین سقوط‌ها را متحمل شد، زمانی که صرافی ارز دیجیتال و صندوق سرمایه‌گذاری خواهر، Alameda Research سقوط کرد و اعلام ورشکستگی کرد و حفره‌ای 10 میلیارد دلاری در پی داشت.

زندگی پشت میله های زندان؟

مایکل کانوویتز، شریک شرکت حقوقی Loevy & Loevy، کمتر از یک هفته قبل از پایان دادگاه به Cointelegraph گفت که اوضاع برای Bankman-Fried خوب به نظر نمی رسد.

اگر دولت او را به تقلب متهم کند، پیش‌بینی می‌کند که احتمالاً می‌خواهد بقیه عمرش را پشت میله‌های زندان بگذراند.

اگر او مجرم شناخته شود، فکر می کنم سخت ترین مجازات را دریافت خواهد کرد.»

کانوویتز توضیح داد که دادگاه ها عمدتاً به جدیت جرم و نحوه رفتار متهم در طول فرآیند قضایی هنگام صدور حکم می پردازند.

او گفت: “اگر دولت بتواند ثابت کند که او آگاهانه میلیاردها دلار را دزدیده و اسناد را برای سرپوش گذاشتن بر آن از بین برده است، این حکم را به بالاترین حد ممکن سوق می دهد.”

کانوویتز همچنین خاطرنشان کرد که اگر متهم در برابر دادگاه “به شیوه خود” رفتار کند، دادگاه ها در صدور حکم ملایم هستند. با این حال، Kanovtiz معتقد است که Bankman-Fried این کار را انجام نداده است.

SBF در اینجا هیچ لطفی به خود نکرده است زیرا دادگاه قبلاً دلیلی پیدا کرده است که باور کند شاهدان را دستکاری کرده است.

کانوتیز گفت: “حیف است. همچنین، “تخفیف” زیادی وجود ندارد که به سمت دیگری برود. به خیریه اهدا شده است، اما آنها به شما اعتباری برای انجام امور خیریه با پول دیگران نمی دهند.”

جرمی هوگان، شریک هوگان و هوگان، کمی مصمم تر از کانوویتز است، و به کوین تلگراف گفت که پیش بینی می کند بانکمن-فرید ممکن است حداکثر مجازات را دریافت نکند، اما تقریباً به طور قطع زمان قابل توجهی را در زندان سپری خواهد کرد.

SBF برای مدت طولانی به زندان خواهد رفت. با این حال، من اطلاعات کافی در مورد این موضوع ندارم تا به جزئیات بپردازم. مدت خیلی زیادی؛ بیش از 10 سال.»

تفکیک اتهامات

Bankman-Fried در مجموع با هفت اتهام کلاهبرداری روبرو خواهد شد. بار اثبات بر عهده دولت است، که باید بدون تردید ثابت کند که بانکمن-فرید در اتهامات وارده به او مجرم است:

  1. کلاهبرداری سیمی به مشتریان FTX
  2. توطئه برای ارتکاب کلاهبرداری سیمی در مشتریان FTX
  3. ارتکاب کلاهبرداری بانکی از طلبکاران به Alameda Research
  4. توطئه برای ارتکاب کلاهبرداری بانکی علیه طلبکاران Alameda Research.
  5. توطئه برای ارتکاب کلاهبرداری اوراق بهادار علیه سرمایه گذاران FTX
  6. توطئه برای ارتکاب [commodities?] کلاهبرداری علیه مشتریان FTX
  7. توطئه برای ارتکاب پولشویی برای پنهان کردن درآمدهای کلاهبرداری از مشتریان FTX

تنها دو مورد از این اتهامات – کلاهبرداری با سیم از مشتریان FTX و طلبکاران Alameda Research – “قابل توجه” است، به این معنی که دادستان باید ثابت کند که Bankman-Fried آنها را انجام داده است.

اتهامات باقی مانده، اتهامات “توطئه” است. این بدان معناست که دادستان باید ثابت کند که بانکمن-فرید قصد داشت این جنایات را حداقل با یک نفر دیگر انجام دهد.

کانوویتز توضیح داد که دادستان‌های دولتی احتمالاً می‌دانستند که نمی‌توانند ثابت کنند که بانکمن-فرید شخصاً در همه جنبه‌های نقض FTX و Alameda دست داشته است، و اینجاست که اتهامات توطئه مطرح می‌شوند.

اما اگر دادستان بتواند اتهامات توطئه را اثبات کند، بانکمن-فرید گفت که اتهامات کامل با محکومیت مواجه خواهند شد.

کانوویتز گفت: «هر اقدامی که دیگران برای دستیابی به این اهداف غیرقانونی انجام دادند، قانون به گونه‌ای با آن‌ها رفتار می‌کند که انگار بانکمن-فرید خودش آنها را انجام داده است».

دفاع احتمالی از SBF

جو کارلاز، وکیل دادگستری تجاری، استدلال می کند که وکلای بانکمن-فرید در حال حاضر یک “کتاب بازی حواس پرتی و سردرگمی” را اجرا می کنند.

«دفاع احتمالاً با نمایش SBF به عنوان شخصیت مرکزی مخالفت خواهد کرد و در عوض او را به عنوان یک قربانی تحت تأثیر اطرافیانش که قبلاً به گناه او اعتراف کرده اند، نشان می دهد.»

کارلاس گفت: “من گمان می کنم وکلای او جنبه های عجیب و غریب و عجیب شخصیت SBF را برجسته می کنند تا او را به عنوان فردی که به راحتی تحت تاثیر قرار می گیرد، نابالغ و تاثیر پذیر نشان می دهد.”

به طور مشابه، Kanovtiz گفت که دفاع سعی خواهد کرد SBF را در پوششی از بی کفایتی و عدم اطمینان بپوشاند، با این استدلال که سایر متولیان اصلی کارهای مشابهی را با FTX انجام داده اند و قوانین حاکم بر کریپتو آنقدر مبهم هستند که او نمی تواند آگاهانه آنها را نقض کند.

او شواهدی را ارائه می‌کرد که نشان می‌داد دیگر متولیان اصلی ارزهای دیجیتال واقعاً همین کار را انجام می‌دادند، بنابراین فکر می‌کرد اشکالی ندارد؛ این باعث می‌شود معلم بگوید «اما CZ هم این کار را می‌کرد!» این معادل قانونی بود با گفتن ”

مطالب مرتبط: قاضی حکم داد که کمک های مالی سیاسی سام بنکمن-فرید ممکن است در دادگاه فاش شود

اما کانوویتز پیش‌بینی می‌کند که در نهایت این دفاع‌ها ناکافی خواهند بود، صرف نظر از اینکه آیا سایه‌هایی از حقیقت دارند یا خیر.

چگونه می‌توانید هیئت منصفه مردم عادی را متقاعد کنید که مردی که ثروتی چند میلیارد دلاری برای خود ساخته است، وقتی صحبت از پرداخت پول دیگران به میان می‌آید، فقط یک قاتل است؟»

از این نظر، او قربانی موفقیت خودش خواهد شد.»

ریسک سپرده: صرافی های رمزنگاری واقعاً با پول شما چه می کنند؟
نویسنده: Tom Mitchelhill

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید