یدیدیا اظهار داشت که سپرده‌های FTX ماه‌ها به حسابی که توسط Alameda کنترل می‌شد می‌رفت


یدیدیا در تلاش بود تا برنامه‌ای باگ بنویسد تا سپرده‌ها و برداشت‌های مشتریان FTX را خودکار کند و نگران اندازه بدهی Alameda Research در کتاب‌های FTX بود.

آدام یدیدیا، هم اتاقی سام بنکمن-فرید در دانشگاه و یکی از اولین کارمندان FTX، شهادت خود را در 5 اکتبر، دومین روز محاکمه بانکمن-فرید، مدیر عامل سابق FTX در نیویورک ادامه داد. یدیدیا با مصونیت در دادسرا شهادت می داد.

یدیدیا در طول بررسی توسط دستیار دادستان ایالات متحده، دانیل ساسون، به دادگاه گفت که او کار خود را به عنوان یک معامله گر برای Alameda Research آغاز کرد و سپس از ژانویه 2021 تا نوامبر 2022 به عنوان یک توسعه دهنده نرم افزار برای FTX کار کرد، زمانی که استعفا داد. در باهاما، یدیدیا یکی از «اعضای خانوار» بود که در یک آپارتمان بزرگ در استراحتگاه مجلل آلبانی اشتراک داشتند. ده نفر او به مدیر مهندسی سابق FTX، Nishad Singh و “غیررسمی” به یکی از بنیانگذاران FTX، گری وانگ و Bankman-Fried گزارش داد.

یدیدیا گفت که از درک او، بانکمن-فرید و وانگ ذینفعان نهایی سود بودند که Alameda Research در FTX معامله می‌کرد.

یدیدیا گفت که در نوشتن کدی که واریز و برداشت مشتریان به FTX را خودکار می کند، مشارکت داشته است. بانکمن-فرید نیز «بسیار درگیر» این پروژه بود. یدیدیا ابتدا فکر می‌کرد که سپرده‌های مشتریان به یک حساب بانکی FTX می‌رود، اما FTX برای افتتاح حساب بانکی مشکل داشت و سپرده‌ها به North Dimension Inc. تحت کنترل Alameda Research منتقل شد. او فهمید که به حسابی به نام او رفته است.

یدیدیا گفت که به مشتریان دستور داده شده است که پول را به حساب ابعاد شمالی واریز کنند و طبق اطلاعات او، آنها نمی‌دانستند که این حساب توسط Alameda کنترل می‌شود. او گفت که سینگ یا رئیس تسویه حساب FTX ری سلامه در مورد این توافق به او گفته اند.

یدیدیا گفت: «در اواخر سال 2021، FTX توانست یک حساب بانکی باز کند و مشتریان این گزینه را داشتند که وجوه خود را به بازارهای دیجیتال FTX ارسال کنند. او گفت که آگاه است که پس از آن برخی از سپرده های مشتریان همچنان به حساب کنترل شده توسط Alameda Research وارد می شود.

سپرده ها همچنین در یک پایگاه داده داخلی FTX، حسابی به نام “Fiat at FTX.com” که حاوی اطلاعات بود، نه پول، ردیابی شد. یدیدیا توضیح داد که مجموع سپرده های مشتریان باید برابر با مبلغ بدهی در “فیات در FTX.com” باشد.

مطالب مرتبط: با شروع محاکمه سم بنکمن-فرید، مهاجم FTX مبلغ 36.8 میلیون دلار را به اتر منتقل کرد.

در اواخر سال 2021، یدیدیا از یک اشکال در کد اتوماسیونی که به توسعه آن کمک کرد مطلع شد. به دلیل خطا، برداشت‌های مشتریان تعهد ثبت‌شده در «فیات در FTX.com» را کاهش داد، اما این امر آنطور که باید مسئولیت Alameda Research در قبال FTX را کاهش نداد.

«گری [Wang] یا نیشاد [Singh]او درباره این خطا به یدیدیا گفت و آن را با بانکمن-فرید در میان گذاشت. این خطا حدود 6 ماه بعد، 500 میلیون دلار بدهی Alameda Research را بیش از حد اعلام کرد و تا شش ماه دیگر یا تا “حدود ژوئن 2022” اصلاح نشد. یدیدیا بعداً اعلام کرد که این باگ را در اواسط ژوئن 2022 برطرف کرده است.

یدیدیا گفت Bankman-Fried به او دستور داد که خطا را تصحیح کند پس از آن که کارولین الیسون، وانگ و سینگ، مدیرعامل سابق Alameda Research جلسه‌ای در مورد “حسابداری کامل دو شرکت (FTX و Alameda Research) برگزار کردند.

او گفت که وقتی یدیدیا خطا را تصحیح کرد، بدهی منعکس شده در حساب “فیات در FTX.com” Alameda Research به 16 میلیارد دلار ثبت شد. پس از اصلاح، بدهی Alameda Research به 8 میلیارد دلار کاهش یافت. این رقم توسط سایرین شرکت نیز دیده شد.

یدیدیا نسبت به مسئولیت بزرگی که بر عهده بانکمن-فرید گذاشته شده است، ابراز نگرانی کرد، و او به او اطمینان داد که شرکت “سال گذشته ضد گلوله” بوده و طی شش ماه تا سه سال دوباره “ضد گلوله” خواهد شد. یدیدیا گفت کلمه “ضد گلوله” به معنای سالم بودن از نظر مالی است.

یدیدیا در بیانیه خود اظهار داشت که “خانواده” از برنامه پیام رسانی سیگنال برای برقراری ارتباط استفاده کرده است. از سیگنال برای ارائه اسناد به Bankman-Fried در مورد رفع اشکال اتوماسیون واریز و برداشت مشتری استفاده کرد. یدیدیا گفت که این برنامه تنظیم شده است تا پیام ها را پس از مدت زمان مشخصی به طور خودکار حذف کند.

یدیدیا گفت که بانکمن-فرید توضیح داد که پنهان کردن پیام‌ها “کاملا منفی” است. یدیدیا در جمع بندی اظهارات بانکمن-فرید گفت: “اگر رگولاتورها چیزی را که دوست ندارند در پیام ها پیدا کنند، برای شرکت بد خواهد بود.” یدیدیا گفت: «او دقیقاً از آن کلمات استفاده نکرد، اما این اصل حرف او بود.

مجله: آیا می توانید پس از سقوط FTX به صرافی های رمزنگاری اعتماد کنید؟
نویسنده: Derek Andersen

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید