پنج روند هوش مصنوعی در سال 2023 و پس از آن


از رشد دستیاران هوش مصنوعی تا ظهور هوش مصنوعی مولد، در اینجا برخی از روندهای کلیدی وجود دارد که انتظار می رود در سال های آینده رشد کنند.

بازار هوش مصنوعی (AI) در چند سال گذشته به طور تصاعدی در حال رشد بوده است که عمدتاً به لطف محصولات آماده مصرف کننده مانند ChatGPT، Google Bard و IBM Watson است که اکنون به طور گسترده در سراسر جهان استفاده می شود.

در این مرحله، شرکت مشاوره مدیریت جهانی مک کینزی معتقد است که 50 تا 60 درصد از تمام سازمان‌های امروزی از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می‌کنند و انتظار می‌رود این تعداد در آینده نزدیک به شدت افزایش یابد.

علاوه بر این، به گفته فوربس، هوش مصنوعی یکی از سریع ترین صنایع در حال رشد در جهان امروز است. ارزش کل بازار این فضا تا پایان دهه با نرخ رشد سالانه مرکب (CAGR) 37.3 درصد افزایش خواهد یافت. ارزش انباشته در این دوره به 1.81 تریلیون دلار رسید.

این افزایش بی اساس نیست و در واقع به دلیل روندهای تکنولوژیکی خاص، مانند هوش مصنوعی مولد و پردازش زبان طبیعی (NLP) است، که بسیاری از کارشناسان را بر آن داشته تا پیش بینی کنند که سهم هوش مصنوعی در اقتصاد جهانی تا سال 2019 به 15.7 تریلیون دلار خواهد رسید. برای سال 2030، این رقم بیشتر از مجموع تولید ناخالص داخلی (GDP) نیروگاه های جهانی هند و چین است.

با افزایش اهمیت فناوری، ناظران بازار و فناوری متوجه بسیاری از روندهای احتمالی شده اند که صنعت هوش مصنوعی را تحت تأثیر قرار می دهد یا توسط هوش مصنوعی هدایت می شود.

افزایش استفاده از دستیاران هوش مصنوعی

همانطور که پارادایم فناوری همچنان در حال گسترش و رشد است، استفاده از دستیارهای هوش مصنوعی احتمالا به خودکارسازی و دیجیتالی کردن طیف گسترده ای از بخش های خدمات کمک می کند. Paweł Andruszkiewicz، مدیر عامل توسعه دهنده خدمات دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی VAIOT، به کوین تلگراف گفت که خدمات حقوقی، مدیریت دولتی و خدمات شهروندان تنها برخی از حوزه هایی هستند که می توان با استفاده از هوش مصنوعی کاملا نوآوری کرد.

«دستیارهای هوش مصنوعی قابلیت استفاده بیشتر، هزینه کمتر و سهولت استفاده را به کاربر نهایی ارائه می دهند. خدمات حقوقی را به عنوان مثال در نظر بگیرید. آنها اغلب برای مردم عادی ترسناک، غیرقابل دسترس یا بسیار گران هستند […] دستیارهای هوش مصنوعی به عنوان نوعی “رابط کاربری طبیعی” [24/7] او گفت: «در دسترس بودن از طریق دستگاه تلفن همراه، جادوی این حوزه را از بین می برد و دسترسی و دریافت پشتیبانی قانونی را در هر زمان برای هر کسی ممکن می سازد.

مجله: آیا DAO ها بیش از حد ارزیابی شده و غیرقابل استفاده هستند؟ درس هایی از خط مقدم

Andruszkiewicz معتقد است که دستیاران AI می توانند اسناد قانونی رسمی را ساده کنند، امضاهای دیجیتال یا پرداخت ها را پردازش کنند، نتایج احتمالی موارد مختلف را به کاربران ارائه دهند، پیش نویس توافق نامه های شخصی سازی شده، و حتی خدمات شرکتی مرتبط با انطباق یا بررسی دقیق را ارائه دهند.

به گفته Andruszkiewicz، مزایای مشابه را می توان به حوزه مدیریت دولتی نیز تعمیم داد، از جمله فرآیندهای رسمی که اغلب پیچیده هستند و نیاز به مدارک زیادی دارند، مانند تأسیس شرکت، درخواست ویزا، ثبت ملک و حتی دریافت مجوزهای مختلف.

در نهایت، او معتقد است که دستیاران هوش مصنوعی در “حل” فناوری های پیچیده تر مانند بلاک چین و قراردادهای هوشمند عالی هستند. “با استفاده از هوش مصنوعی، نیازی نیست که یک توسعه دهنده برای ایجاد چیزی در بلاک چین باشد. او گفت: «شما می‌توانید به سادگی مشخص کنید که می‌خواهید به چه چیزی برسید و دستیار هوش مصنوعی این بخش پیچیده را برای شما انجام خواهد داد.

پذیرش بیشتر در بین 500 شرکت Fortune

میگل ماچادو، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران شرکت مشاوره هوش مصنوعی Keenfolks، به کوین تلگراف گفت که طی چند ماه آینده، مردم از سرعت نوآوری و سرعت گسترش محصولات هوش مصنوعی و دسترسی به مخاطبان گسترده‌تری شگفت‌زده خواهند شد. او OpenAI را به عنوان مثال ذکر کرد و اینکه رابط ChatGPT آن تا مارس 2022 فعال نمی شود، اما امروز بیش از 100 میلیون کاربر دارد.

“آسانی آزمایش از طریق آزمایش‌های مختلف منجر به نوآوری می‌شود و به شرکت‌های فورچون 500 اجازه می‌دهد تا به سرعت استراتژی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی خود را تکرار و بهبود بخشند. جوامع همچنین نقش مهمی را ایفا خواهند کرد و از دانش مدل‌های زبان برای ایجاد پلت‌فرم‌هایی استفاده می‌کنند که یادگیری مشارکتی و توسعه مهارت‌ها را تسهیل می‌کند. ” گفت.

علاوه بر این، شاهد است که تعداد فزاینده‌ای از مدیران ارشد از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا کسب‌وکار خود را به ارتفاعات جدید ببرند، به‌ویژه در زمینه‌هایی مانند حقوقی، منابع انسانی و مالی.

او افزود: «ظهور راه‌حل‌های بدون کد، پذیرش هوش مصنوعی را دموکراتیک می‌کند و به برندها اجازه می‌دهد بدون نیاز به تخصص فنی گسترده، فناوری‌های پیشرفته را در عملیات خود ادغام کنند.»

افزایش مداوم هوش مصنوعی مولد

در طول چند سال گذشته، بیشتر برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی به شدت بر استفاده از مدل‌های پیش‌بینی تکیه کرده‌اند، که همانطور که از نام آن پیداست، بر پیش‌بینی یا ارائه بینش بر اساس مجموعه داده‌های موجود تأکید دارند. به عبارت دیگر، نتایج تولید شده توسط این چارچوب‌ها مشتق شده یا بازیافت می‌شوند و حاوی محتوای جدیدی نیستند.

از سوی دیگر، هوش مصنوعی مولد از یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق برای تولید اطلاعات اصلی استفاده می کند که به طور مستقل با استفاده از مدل های جدیدتر ساخته شده بر روی داده های آموزشی موجود محاسبه می شود. در طول سال گذشته، این مدل ها به طور گسترده ای برای ایجاد متن، تصویر، محتوای صوتی و تصویری استفاده شده اند.

هنری آژدر، مشاور فناوری و کارشناس هوش مصنوعی متا و ارنست اند یانگ، در مورد پتانسیل این فناوری گفت: «ما هنوز در مراحل اولیه این انقلاب مولد هستیم. “آینده ای خواهد بود که در آن رسانه های مصنوعی در زندگی روزمره مردمی شده و در همه جا حاضر شوند، نه به عنوان یک نوآوری پیش پا افتاده، بلکه با تقویت پیشرفت های پیشگامانه در سرگرمی، آموزش و دسترسی.”

رشد سیستم های پردازش زبان طبیعی

یکی دیگر از حوزه‌های هوش مصنوعی که در ماه‌های آینده مورد توجه قرار می‌گیرد، پردازش زبان طبیعی (NLP) است. این فناوری به عنوان ستون فقرات انواع محصولات فناوری عمل می کند که هزاران نفر روزانه با آن تعامل دارند، چه موتورهای جستجو یا دستیارهای فعال صوتی.

به لطف استفاده از پلتفرم های NLP، این امکان وجود دارد که ماشین ها بتوانند زبان انسان را درک، تفسیر و به طور واقع بینانه پاسخ دهند. در واقع، این فناوری از مدل‌سازی زبان، تجزیه، تحلیل احساسات، ترجمه ماشینی و تشخیص گفتار برای ارائه پاسخ‌های واقع بینانه به کاربرانی که در بخش‌های مختلف تجاری فعالیت می‌کنند، استفاده می‌کند.

پتانسیل این بازار نوپا توسط تحقیقات گراند ویو در آخرین گزارش خود برجسته شده است. این گزارش نشان می دهد که بازار از سال 2023 تا 2030 با CAGR 40.4 درصد رشد خواهد کرد و تا پایان سال 2023 به ارزش کل 439.85 میلیارد دلار خواهد رسید. ده سال.

هوش مصنوعی در بهداشت و درمان

به گفته فوربس، استفاده از هوش مصنوعی در مراقبت های بهداشتی بسیار افزایش می یابد، به خصوص وقتی صحبت از نحوه تشخیص و درمان بیماران مبتلا به بیماری های مختلف توسط پزشکان می شود. علاوه بر این، انتظار می رود استفاده از یادگیری ماشین در زمینه هایی مانند کشف دارو و تحقیقات پزشکی افزایش یابد.

آخرین: استیبل کوین وایومینگ: آیا ارزهای دیجیتال دولتی امکان پذیر است؟

انتظار می رود استفاده از هوش مصنوعی در کشف دارو تا سال 2027 به 4 میلیارد دلار برسد (با CAGR 45.7٪). به طور مشابه، بیش از 50 درصد از همه ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی آمریکایی ابزارهای هوش مصنوعی مانند اتوماسیون فرآیند روباتیک را به عنوان بخشی از فرآیندهای پزشکی داخلی خود به کار گرفته اند یا قصد دارند از آنها استفاده کنند.

بنابراین، با حرکت به سوی آینده‌ای که توسط فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، یادگیری عمیق و NLP هدایت می‌شود، منطقی است که استفاده از این فناوری‌ها در صنایع مختلف افزایش یابد و به ایجاد آینده‌ای دیجیتالی و خودکارتر کمک کند. .


نویسنده: Shiraz Jagati

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *