رازداری و مقررات مالی می تواند با شواهد ZK همزیستی داشته باشد – Vitalik Buterin


مقاله جدیدی که توسط Vitalik Buterin اتریوم نوشته شده است، استفاده از اثبات دانش صفر را به عنوان ابزاری برای انطباق با مقررات و حفظ حریم خصوصی در زنجیره برجسته می کند.

ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، مقاله‌ای تحقیقاتی منتشر کرده است که به بررسی سیستم‌های استخرهای حریم خصوصی به عنوان ابزاری برای دستیابی به حریم خصوصی بیشتر در تراکنش‌های مالی می‌پردازد و به کاربران این امکان را می‌دهد تا از طریق فناوری اثبات دانش صفر ثابت کنند که وجوه غیرقانونی را ترک می‌کنند.

این سند ابتدا Tornado Cash را مورد بحث قرار می‌دهد، یکی از محبوب‌ترین پروتکل‌های افزایش حریم خصوصی که به کاربران اجازه می‌دهد بدون ایجاد پیوند قابل شناسایی بین دو آدرس، ارزهای دیجیتال را واریز و برداشت کنند. اخیرا، مقامات ایالات متحده اتهامات جنایی علیه بنیانگذاران آن به اتهام استفاده گسترده توسط بازیگران بد تنظیم کرده اند.

در مقاله ای که توسط جیکوب ایلوم، ماتیاس نادلر، فابیان شار و امین سلیمانی نوشته شده است، می گوید: «مساله مهم تورنادو کش این بود که کاربران قانونی گزینه های محدودی برای انصراف از فعالیت های مجرمانه ای که پروتکل جذب کرده بود، داشتند.

تجزیه و تحلیل سپس با رویکرد تورنادو کش به شواهد عضویت – “من ثابت می کنم که برداشت من از یکی از این سپرده ها بوده است” – و شواهد حذف – ” ثابت می کنم که برداشت من از یکی از این سپرده ها حاصل نشده است” دنبال شد.

به گفته نویسندگان، این مفهوم می تواند تعادلی بین کاربران صادق و ناصادق پروتکل ایجاد کند و به طور بالقوه انطباق مالی روی زنجیره را در آینده امکان پذیر کند:

“ایده اصلی این پیشنهاد این است که به کاربران اجازه داده شود تا شواهدی با دانش صفر ارسال کنند که نشان می دهد وجوه آنها از منابع شناخته شده (غیرقانونی) می آید (یا نه) بدون اینکه نمودارهای معاملاتی کامل را عمومی کنند. این با افشای عمومی به دست می آید. کل نمودار معاملاتی عضویت در خوشه های نیروهای ویژه که مشخصات را برآورده می کنند.”

با استفاده از Privacy Pools، کاربران می‌توانند خود را از مجموعه‌های ناشناس که حاوی آدرس‌های مربوط به فعالیت‌های غیرقانونی مبتنی بر شواهد دانش صفر هستند، حذف کنند. این روشی برای اثبات یک گزاره بدون افشای جزئیات بیانیه است.

ایده اصلی ارائه شده در سند نشان می دهد که “به جای استفاده از دانش صفر برای اثبات اینکه برداشت با سپرده قبلی مرتبط است، عضویت کاربر در مجموعه ای از روابط محدودتر را ثابت می کند.”

مجموعه ارتباطی می‌تواند شامل تمام سپرده‌های قبلی، فقط سپرده‌های خود کاربر یا هر چیز دیگری باشد. به عنوان ورودی کلی، کاربر با ارائه ریشه Merkle، خوشه را مشخص می کند. “برای سادگی، ما مستقیماً ثابت نمی کنیم که مجموعه روابط در واقع زیرمجموعه ای از سپرده های قبلی است، در عوض، ما به سادگی از کاربر می خواهیم که دو شاخه Merkle را با دانش صفر اثبات کند.”

برای توضیح این موضوع در زمینه اجرای قانون، نویسندگان یک مثال ساده ارائه می‌کنند:

فرض کنید ما پنج کاربر داریم: آلیس، باب، کارل، دیوید و ایو. چهار نفر اول کاربران صادق و قانونمند هستند که هنوز می‌خواهند از حریم خصوصی خود محافظت کنند، اما ایو یک دزد است. فرض کنید این هم عمومی است. ”

در مثال، وقتی یکی از کاربران می‌خواهد پول برداشت کند، می‌تواند مشخص کند که کدام مجموعه انتساب را می‌خواهد. این بدان معناست که برای حفظ حریم خصوصی، تشویق می‌شود که خوشه‌های انجمن را بزرگ‌تر کنند. با این حال، کاربران برای جلوگیری از مشکوک بودن وجوه آنها توسط معامله‌گران یا صرافی‌ها، Eve را در مجموعه انتساب لحاظ نمی‌کنند. اما حوا نمی تواند سپرده خود را حذف کند و باید یک مجموعه مشارکتی برابر با هر پنج سپرده تشکیل دهد.

نمایش بصری انتخاب مجموعه انجمن شرکت کنندگان. منبع: ویتالیک بوترین، جیکوب ایلوم، ماتیاس نادلر، فابیان شار، امین سلیمانی.

“[…] ما فرض می‌کنیم که آلیس، باب، کارل و دیوید همه سپرده‌های “خوب” دیگر را در مجموعه اسناد خود لحاظ می‌کنند و سپرده‌های 5 را از یک منبع غیرقانونی شناخته شده حذف می‌کنند. از سوی دیگر، حوا نمی تواند هیچ مدرکی ارائه دهد که مانع از خروج او از سپرده های خود شود.»

به گفته نویسندگان، این مثال امکان استفاده از مجموعه‌های روابط را در پروتکل‌های استخرهای حریم خصوصی نشان می‌دهد. به یاد داشته باشید که این سیستم مبتنی بر فداکاری آلیس، باب، کارل و دیوید نیست؛ آنها انگیزه آشکاری برای اثبات عدم تفکیک خود دارند.”

این سند همچنین موارد استفاده دیگری از اثبات دانش صفر را در اختیار کاربران قرار می دهد تا نشان دهد که وجوه ناشی از منابع غیرقانونی نیست یا بدون اطلاعات بیشتر ثابت کند که وجوه از مجموعه خاصی از سپرده گذاران آمده است.

“در بسیاری از موارد، حریم خصوصی و انطباق به عنوان ناسازگار تلقی می شوند. این سند نشان می دهد که اگر پروتکل افزایش حریم خصوصی به کاربران خود توانایی اثبات ویژگی های خاصی از منبع وجوه خود را ارائه دهد، لزوماً چنین نیست.”

طبق یک مطالعه اخیر، پروتکل‌هایی که بر روی راه‌حل‌های دانش صفر اجرا می‌شوند، در حال افزایش هستند، زیرا شبکه اتریوم بر راه‌اندازی‌های اصلی تسلط دارد. یافته‌ها نشان می‌دهد که مقیاس‌بندی راه‌حل‌های ضد zk بالاترین رشد را در ۱۲ ماه آینده تجربه خواهد کرد، زیرا مقررات جهانی تکامل می‌یابد و کاربران به دنبال محافظت از حریم خصوصی خود هستند.

مجله: کتیبه های مکرر – «ابر رایانه» بیت کوین و BTC DeFi به زودی


نویسنده: Ana Paula Pereira

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *