ناظر فدرال رزرو، تمرکز و دوستی بر کریپتو را عامل سقوط بانک سیلورگیت می داند


تحقیقات در بانک سیلورگیت نشان می‌دهد که سقوط این بانک به دلیل وابستگی به سپرده‌های ارزهای دیجیتال و مدیریت ارشد “ناکارآمد” بوده است.

به گفته محققین فدرال رزرو، بانک سیلورگیت دوستدار رمزنگاری در پایان سال جاری به دلیل خویشاوندی که منجر به اتکای بیش از حد به سپرده‌های کریپتو پرخطر و مدیریت ناکارآمد شد، سقوط کرد.

دفتر بازرس کل هیئت مدیره فدرال رزرو در خلاصه اجرایی خود در 27 سپتامبر از سقوط بانک سیلورگیت، به تغییر استراتژی سیلورگیت در سال 2013 اشاره کرد تا بر “مشتریان درگیر در فعالیت های رمزنگاری” تمرکز کند.

تمرکز سیلورگیت از مشتریان سپرده در صنعت کریپتو، رشد سریع و ریسک های تامین مالی چند لایه منجر به انحلال داوطلبانه بانک شد.

سیلورگیت که از یک موسسه کمتر شناخته شده در اوایل دهه 2010 تکامل یافت، به سرعت رشد کرد و به بانک پیشرو برای مشتریان ارزهای دیجیتال تبدیل شد و از 1 میلیارد دلار سپرده در سال 2017 به 16 میلیارد دلار در سال 2021 افزایش یافت.

فدرال رزرو گفت در این دوره از رشد سریع، بانک اساساً به یک وام دهنده تک صنعت تبدیل شد و اکثریت قریب به اتفاق سپرده های مشتریان بدون بیمه و بدون بهره بود.

عواملی که منجر به انحلال داوطلبانه Silvergate می شود. منبع: دفتر بازرسی کل کشور

اگر آژانس به درستی از مقررات بانکی موجود پیروی می‌کرد، باید درخواست جدیدی را به فدرال رزرو ارائه می‌کرد، اما تنظیم‌کننده‌های دولتی نمی‌توانستند فدرال رزرو را برای ایجاد اقدامات جدید محافظت از ریسک تحت فشار قرار دهند.

در حالی که برخی از رگولاتورهای دولتی درباره فعالیت های این بانک ابراز نگرانی کرده اند، فدرال رزرو اعلام کرد این نگرانی ها باید با “اقدامات نظارتی قوی تر، زودتر و قاطع تر” تقویت شود.

اتکای بیش از حد سیلورگیت به کریپتو پس از فروپاشی صرافی منحل شده کریپتو FTX در نوامبر 2022 کاهش یافت و ده ها میلیارد دلار سرمایه در ماه های بعد از این بخش فرار کرد.

مرتبط با: Scaramucci در مناقصه برای بازوی VC بانک سیلیکون ولی: گزارش

تخلفات ادعایی Silvergate به رمزارز محدود نمی شد. بازرسان همچنین ادعا کردند که خویشاوندی گری مدیریت ارشد بانک را گرفتار کرده است و در نتیجه ساختار شرکتی نامناسب و ناکارآمدی ایجاد شده است که نتوانسته بود خطرات موجود در آن زمان را برطرف کند.

“علاوه بر این، خویشاوندی که در روابط خانوادگی مختلف بین اعضای تیم رهبری ارشد بانک مشهود بود، اثربخشی عملکرد مدیریت ریسک بانک را تضعیف کرد.”

در پایان این گزارش آمده است: «هیئت مدیره و مدیریت ارشد Silvergate ناکارآمد بودند و حاکمیت شرکتی و قابلیت‌های مدیریت ریسک بانک همگام با رشد سریع بانک، پیچیدگی فزاینده و نمایه ریسک در حال تکامل نبوده است.»

این بانک به طور داوطلبانه در مارس 2023 بسته شد، که به این معنی است که بانک از نظر فنی دچار ورشکستگی نیست. این بدان معنا بود که دولت مجبور نیست وارد عمل شود و آن را مجبور به بازپرداخت سپرده گذاران کند.

مجله: کارآگاهان بلاک چین – Mt. سقوط Gox شاهد تولد Chainalytic بود


نویسنده: Tom Mitchelhill

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید