اتحادیه اروپا کنترل صادرات فناوری هوش مصنوعی و تراشه های نیمه هادی را در نظر می گیرد


کمیسیون اروپا چهار حوزه فناوری حیاتی شامل فناوری هوش مصنوعی و تراشه های نیمه هادی را مشخص کرده است که قصد دارد ارزیابی هایی را برای در نظر گرفتن کنترل های صادراتی انجام دهد.

بر اساس به‌روزرسانی کمیسیون، کمیسیون اروپا در حال انجام ارزیابی‌های ریسک و کنترل‌های صادراتی بر روی «حوزه‌های فناوری حیاتی» از جمله هوش مصنوعی (AI) و فناوری‌های نیمه‌رسانا است.

در 3 اکتبر، مقامات اتحادیه اروپا گفتند که چهار حوزه مرتبط با ریسک فناوری و خطر نشت فناوری را شناسایی کرده اند که باید ارزیابی شوند. این چهار دسته شامل هوش مصنوعی، فناوری‌های نیمه‌رسانای پیشرفته، فناوری‌های کوانتومی و بیوتکنولوژی است.

بر اساس این اطلاعیه، این فناوری‌ها با توجه به ویژگی‌های تحول‌آفرین، خطر ادغام غیر نظامی یا نظامی و خطر استفاده از فناوری برای نقض حقوق بشر انتخاب شده‌اند.

تیری برتون، یکی از اعضای کمیسیون اتحادیه اروپا که مسئول بازار داخلی است، این اقدام را گامی مهم از نظر «تاب آوری» اتحادیه اروپا توصیف کرد.

ما باید دائماً فناوری‌های حیاتی خود را رصد کنیم، خطراتی را که در معرض آن هستیم ارزیابی کنیم و در صورت لزوم اقداماتی را برای حفاظت از منافع استراتژیک و امنیت خود انجام دهیم.»

وی ادامه داد: اروپا در حال تطبیق با واقعیت های جدید ژئوپلیتیکی است و به عصر ساده لوحی پایان می دهد و به عنوان یک قدرت واقعی ژئوپلیتیک عمل می کند.

ارزیابی ریسک تا پایان سال انجام خواهد شد. هرگونه نتیجه گیری یا ابتکار بر اساس ارزیابی ریسک تا بهار 2024 ارائه خواهد شد.

مرتبط با: ایالات متحده و ویتنام بر سر تراشه های هوش مصنوعی و فناوری چند میلیارد دلاری معامله می کنند

کمیسیون گفت گام های بعدی شامل تعامل با 27 کشور عضو برای شروع ارزیابی های جمعی در زمینه های فوق الذکر است.

این تحول پس از آن صورت می گیرد که کمیسیون اتحادیه اروپا در 20 ژوئن اعلامیه مشترکی را در مورد استراتژی امنیت اقتصادی اروپا ارائه کرد، یک ابتکار چند ستونی که شامل “محافظت در برابر خطرات” و بهبود رقابت اروپا در بازارهای خاص است.

ایالات متحده همچنین تلاش ها را بر ارزیابی خطرات صادرات فناوری خود در صنایع مشابه متمرکز کرده است. به ویژه صادرات تراشه های نیمه هادی هوش مصنوعی سطح بالا به چین را ممنوع کرد.

بسیاری از قانونگذاران در ایالات متحده نیز از قانونی حمایت کردند که شرکت ها را ملزم به گزارش سرمایه گذاری در فناوری های چینی می کند.

تصمیمات اتخاذ شده توسط ایالات متحده در این زمینه، کشورهای خارج از کشور را بر آن داشته تا برنامه های اقدام خود را در مورد فناوری های هوش مصنوعی در نظر بگیرند.

مجله: کارآگاهان بلاک چین: Mt. سقوط Gox شاهد تولد Chainalytic بود


نویسنده: Savannah Fortis

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید