«سوئیچ خاتمه» قرارداد هوشمند قانون داده اتحادیه اروپا باعث عدم اطمینان می شود


قانونگذاران اتحادیه اروپا با دستیابی به اجماع سیاسی در مورد قانون داده، که شامل یک “کلید خاتمه” برای قراردادهای هوشمند است، باعث آشفتگی در جامعه رمزنگاری شده اند.

در 28 ژوئن، شورای اروپا و پارلمان در مورد قانون داده ها به اجماع سیاسی دست یافتند که قوانین مربوط به داده های غیر شخصی را به تصویب نزدیکتر می کند.

تیری برتون، کمیسر اتحادیه اروپا برای بازار داخلی، در پست ایکس این توافق را “نقطه عطفی در تغییر شکل فضای دیجیتال” توصیف کرد.

قانون داده‌ها با توضیح اینکه چه کسی و تحت چه شرایطی می‌تواند از داده‌ها ارزش ایجاد کند، مکمل قانون حاکمیت داده در نوامبر 2020 است. این استراتژی برگرفته از استراتژی داده اروپا است که در فوریه 2020 اعلام شد، که همچنین هدف آن قرار دادن اتحادیه اروپا به عنوان پیشگام نظارتی در عصر جامعه مبتنی بر داده است.

قانون داده بخشی از استراتژی داده های گسترده تر کمیسیون اروپا است که هدف آن تبدیل اروپا به یک رهبر جهانی در اقتصاد چابک داده است. به عبارت ساده، قانون داده قوانین جدیدی را در مورد افرادی که می توانند به داده های تولید شده در تمام بخش های اقتصادی در اتحادیه اروپا دسترسی داشته باشند و از آنها استفاده کنند، پیشنهاد می کند.

برای اینکه قانون داده به قانون تبدیل شود، باید با رای پارلمان اروپا و شورایی که نماینده 27 کشور عضو بلوک هستند، تصویب شود. و بار دیگر، مانند مقررات بازار دارایی های رمزنگاری (MiCA)، صنعت کریپتو با یک چالش بزرگ روبرو است. مشکل ایجاد شده توسط قانون جدید داده اتحادیه اروپا ممکن است به طور دائمی استفاده از قراردادهای هوشمند را در منطقه اقتصادی اروپا (EEA) تغییر دهد، که ممکن است برای بهتر شدن نباشد.

“سوئیچ فسخ قرارداد” هوشمند

جامعه بلاک چین به شدت نگران یک ماده در قانون داده است. یعنی قراردادهای اشتراک گذاری خودکار داده حاوی یک “سوئیچ خاتمه” است که می تواند در صورت نقض امنیتی فسخ یا متوقف شود.

بسیاری از کارشناسان بلاک چین ادعا می کنند که تعریف فعلی قراردادهای هوشمند در قانون داده گسترده است و نگرانند که این امر می تواند عواقب ناخواسته ای برای قراردادهای هوشمند موجود در بلاک چین های عمومی داشته باشد. به عنوان مثال، متن قانون پیش رو تنها بین قراردادهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند با استفاده از فناوری دفتر کل توزیع شده تمایز قائل نمی شود.

اما بهتر از همه، قانون داده جزئیات روشنی در مورد شرایطی که تحت آن سوئیچ وقفه قطع یا توقف ایمن باید رخ دهد، ارائه نمی دهد و پیش بینی عواقب بالقوه با دقت بیشتر دشوار است. از آنجایی که فناوری بلاک چین به دلیل تغییرناپذیر و غیرقابل برگشت بودن مورد تحسین قرار می گیرد، معماری قراردادهای هوشمند اغلب اجازه فسخ یا وقفه را نمی دهد.

آخرین: کلاهبرداری های Crypto P2P در هند نشان می دهد که آموزش دارایی دیجیتال مورد نیاز است

قانون داده همچنین دقیقاً بیان نمی‌کند که «قرارداد اشتراک‌گذاری داده» چیست، و همچنین توضیح نمی‌دهد که آیا قراردادهای هوشمندی که در حال حاضر در برنامه‌های Web3 در همه جا حاضر هستند با چنین توافق‌هایی مطابقت دارند یا خیر.

Marina Markežič، مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران European Crypto Initiative، به کوین تلگراف گفت: “بیشتر قراردادهای هوشمند، بر اساس طراحی، ویژگی های خاتمه یا وقفه را ارائه نمی دهند و به طور کلی نمی توان آنها را ارتقا داد تا سطح بالاتری از محافظت در برابر رفتارهای مخرب ارائه شود.” .

«فقدان چنین ویژگی‌هایی در قراردادهای هوشمند، استفاده و توسعه آنها را به خطر می‌اندازد. آنها ممکن است به عنوان ناسازگار با الزامات نظارتی تلقی شوند.

سوال این است که آیا دامنه ماده 30 فراتر از کاربرد قراردادهای هوشمند در این زمینه تعریف شده محدود و شبکه های بدون مجوز عمومی گسترش خواهد یافت؟ “انطباق با چنین پروتکل هایی نه تنها مشکل ساز است، بلکه تقریبا غیرممکن می شود.”

به گفته ولودر، نگرانی دیگر این است که آیا این قوانین به امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) سرایت خواهند کرد یا خیر. “از آنجایی که ما مقررات DeFi را در دست نداریم، این سوالی است که باید در 18 ماه آینده پاسخ داده شود، زیرا EC موضع خود را در مورد DeFi آماده می کند.”

علاوه بر این، سوئیچ‌های kill می‌توانند به دلیل خطای انسانی و به طور کلی قراردادهای هوشمند خطا داشته باشند زیرا آنها «محیط‌های اطلاعاتی دقیق و محدود» هستند. ولودر گفت: این سخت‌گیری و همچنین ویژگی خودکاری که نتیجه خاصی را پس از قوانین سخت‌گیرانه ایجاد می‌کند، می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند قفل کردن دارایی‌ها، خاموش کردن پروتکل‌ها و حتی از دست دادن وجوه و داده‌های مهم شود.

عدم اطمینان بیش از حد

قانون داده قوانینی برای فروشندگان برنامه هایی دارد که از قراردادهای هوشمند استفاده می کنند یا هرکسی که تجارتش مستلزم استقرار قراردادهای هوشمند است.

به گفته Markežič، قانون داده‌ها ممکن است باعث شود که چنین فروشندگان و توزیع‌کنندگانی دقت بیشتری داشته باشند و ارزیابی کنند که آیا قراردادهای هوشمند آن‌ها به هر نحوی حاوی توافقنامه اشتراک‌گذاری داده است یا خیر. اگر قراردادهای هوشمند آن‌ها داده‌ها را به اشتراک بگذارند، ممکن است برنامه‌ها برای رعایت این قوانین نیاز به تغییر روش کار خود داشته باشند.

مارکژیچ می گوید، اما ابتدا بسیار مهم است که بفهمیم دقیقاً چه کسی باید این قوانین را رعایت کند:

اروین ولودر، رئیس سیاست انجمن بلاک چین اروپا، به کوین تلگراف گفت که اگر طرفین توافق کنند که داده ها را با استفاده از قرارداد هوشمند به اشتراک بگذارند، ماده 30 قانون داده اعمال می شود و آن قرارداد مطابق با قوانین است. اگر فقط در این مورد اعمال شود، اشکالی ندارد، به خصوص زمانی که در یک شبکه کنترل‌شده استفاده می‌شود که می‌توان از توقف امنیتی قانون داده استفاده کرد.

آیا این مقررات پلتفرم‌ها و پروتکل‌های DeFi را هدف قرار می‌دهد؟ […] باید مشخص شود که تحت چه شرایطی «کنترل دسترسی» ارائه می‌شود، چه چیزی، چه کسی، چرا و چگونه اقدام «خاتمه یا وقفه ایمن» راه‌اندازی می‌شود، و چگونه پروتکل‌ها از رفتار توهین‌آمیز بیشتر از آن جلوگیری می‌کنند.»

Markežič اشاره کرد که در گذشته برخی تغییرات و خاتمه ها در یک لایه پروتکل به عنوان بخشی از مکانیسم های حاکمیت کلی ایجاد شده است.

یک دکمه توقف هوشمند در سطح قرارداد می تواند پروژه ها و افراد را به یک “نقطه شکست واحد تعیین شده توسط تنظیم کننده ها” بکشاند.

به همین دلیل برای تنظیم‌کننده‌ها ضروری است که مشخص کنند چه کسی صلاحیت استفاده از این سوئیچ توقف را دارد.

جامعه جهانی کریپتو واکنش نشان می دهد

جامعه کریپتو قبلاً راه‌حل‌های جایگزینی را برای شفاف‌سازی بیشتر قراردادهای هوشمند پیشنهاد کرده است.

در آوریل 2023، Polygon نامه سرگشاده ای نوشت که در آن پیشنهاد می کند چگونه ماده 30 را می توان بهبود بخشید، و روشن کرد که قانونگذاران فقط می توانند این قوانین را برای مشاغل به استثنای نرم افزارها و توسعه دهندگان اعمال کنند و قراردادهای هوشمند فی نفسه “توافق نامه” نیستند. .

اخیراً، ابتکار ارز دیجیتال اروپا و سازمان‌های متعددی مانند Stellar، Iota، Polygon، Near، Coinbase، Cardano و ConsenSys نامه‌ای سرگشاده امضا کردند که در آن نگرانی‌های خود را در مورد قانون داده‌ها ابراز کردند و از قانون‌گذاران خواستند تا برخی جنبه‌ها را بازنگری و شفاف‌سازی کنند.

آنها استدلال کردند که قانون داده به طور بالقوه می تواند با مقررات MiCA اخیراً تصویب شده در تضاد باشد. MiCA که در سال 2024 اجرایی می شود، مجوزهایی را به صرافی های ارز دیجیتال و ارائه دهندگان کیف پول برای فعالیت در سراسر اتحادیه اروپا ارائه می دهد.

آنها همچنین استدلال می‌کنند که قانون‌گذاران اروپایی عمداً موضوع مقررات مالی غیرمتمرکز را حذف کردند، موضوع پیچیده‌تری که کمیسیون باید در سال‌های آینده دوباره آن را بررسی کند.

ضرر بیشتر از خوب؟

تکمیل سه گانه در مورد قانون داده به این معنی است که متن به شکل نهایی خود رسیده است و احتمالاً به شکل فعلی خود تصویب می شود.

به گفته Markežič، قانون جدید ممکن است صنعت ارز دیجیتال اروپا و مشاغلی را که مایل به فعالیت در اتحادیه اروپا هستند، تحت تاثیر قرار دهد. وی خاطرنشان کرد که قانون داده جزئیات روشنی در مورد موارد استفاده از قوانین جدید ارائه نمی دهد، که کل صنعت را در وضعیت دشواری قرار می دهد. مطمئن نیستم چه چیزی را انتظار داشته باشیم. و او گفت که این اولین گام در جهت تنظیم قراردادهای هوشمند است و الگویی برای اقدامات آینده است.

مجله: آیا باید پرداخت باج افزار را ممنوع کنیم؟ ایده ای جذاب اما خطرناک

گام مهم بعدی برای جامعه همکاری نزدیک با گروه های استانداردسازی اروپایی است. این گروه ها مسئول ایجاد استانداردهایی هستند که فروشندگان و توسعه دهندگان قراردادهای هوشمند باید هنگام توافق برای به اشتراک گذاری داده ها رعایت کنند، به ویژه با توجه به اینکه این فروشندگان باید اطمینان حاصل کنند که قراردادهای هوشمند آنها به طور کلی با محدوده ماده 30 مطابقت دارد.

به گفته ولودر، اگر قانون داده ها برای پوشش شبکه های عمومی گسترش یابد، در بدترین حالت ممکن است شرکت ها اتحادیه اروپا را ترک کنند و «در غیر این صورت، قراردادهای هوشمند در بهترین حالت در یک مسیر توسعه باریک گیر می کنند».

نتیجه فرار سرمایه، سرکوب نوآوری و یک صنعت متزلزل بلاک چین در اروپا است. در زمانی که اروپا در اجلاس نظارتی پیشرو است، زمان بندی چنین نتیجه ای بسیار نامناسب خواهد بود.”
نویسنده: Veronika Rinecker

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *