لایه 2 اتریوم zkEVM راه اندازی شبکه اصلی ‘Scroll’ را تایید کرد


داده های بلاک چین از Etherscan نشان می دهد که شبکه اصلی اسکرول بیش از یک هفته پیش فعال شد.

اسکرول، یک رقیب جدید در فضای ماشین مجازی اتریوم (zkEVM) با دانش صفر که برای مقیاس‌بندی بلاک چین کار می‌کند، راه‌اندازی شبکه اصلی خود را تایید کرده است.

تیم اسکرول در پست خود در 17 اکتبر راه‌اندازی را اعلام کرد و افزود که برنامه‌های موجود و جعبه‌ابزارهای توسعه‌دهنده موجود در اتریوم اکنون می‌توانند به راه‌حل جدید مقیاس‌پذیری مهاجرت کنند.

تیم اسکرول گفت: “همه چیز خارج از جعبه کار می کند.”

راه حل zkEVM مانند Scroll با هدف ارائه هزینه های تراکنش کمتر با توان عملیاتی بیشتر برای برنامه های غیرمتمرکز اجرا شده بر روی اتریوم است.

این کار با تجمیع هزاران تراکنش خارج از زنجیره در یک تراکنش منفرد و سپس ارسال مدرکی متشکل از حداقل خلاصه اطلاعات به شبکه اصلی اتریوم کار می‌کند.

بر اساس داده‌های Etherscan، داده‌های بلاک چین نشان می‌دهد که اسکرول از ۸ اکتبر، تاریخی که اولین قرارداد هوشمند در شبکه اصلی thScroll مستقر شد، خبر فعال بودن شبکه اصلی خود را حفظ کرده است.

اسکرول گفت که راه اندازی شبکه اصلی پس از 15 ماه آزمایش گسترده و ممیزی های امنیتی در سه شبکه آزمایشی جداگانه انجام می شود.

اسکرول افزود: «قراردادهای پل و مجموعه ما توسط OpenZeppelin و Zellic ممیزی شدند. مدارهای ZkEVM توسط Trail of Bits، Zellic و KALOS بررسی شده است.

بیش از 450000 قرارداد هوشمند در سه شبکه آزمایشی مستقر شد که بیش از 90 میلیون تراکنش را در 9 میلیون بلوک امکان پذیر کرد. این شرکت همچنین گفت که 280000 پروفیل ZK تولید شده است.

حدود یک ماه پیش، یکی از بنیانگذاران Scroll، Ye Zhang به Cointelegraph گفت که Scroll با ویژگی‌های متمرکز راه‌اندازی می‌شود، اما قصد دارد در طول زمان به طور فزاینده‌ای غیرمتمرکز شود.

ژانگ گفت: “ما یک ترتیب سنج مرکزی و دکمه تایید کننده مرکزی خواهیم داشت.” با این حال، وی افزود که برنامه ای برای حذف این دکمه در دست اجراست.

ما یک نقشه راه داریم […] حل تنها نقطه شکست و تشویق جامعه برای ساخت سخت افزار اثبات شده بهتر.

ژانگ گفت که تیم اسکرول همچنین پیشنهادهای مختلفی را ارائه خواهد کرد تا به جامعه اجازه دهد تا در مورد آنچه که برای حرکت رو به جلو اسکرول بهترین است بحث کند.

مرتبط با: ConsenSys Linea zkEVM را برای مقیاس‌بندی بیشتر اتریوم راه‌اندازی کرد

اسکرول در سال 2021 با هدف تمرکز بیشتر در جامعه تاسیس شد. راه حل های دیگر zkEVM که در مقیاس اتریوم کار می کنند عبارتند از Polygon، zkSync، StarkWare و Immutable.

جوردی بایلینا، رهبر فنی Polygon Hermez zkEVM اخیراً به Cointelegraph گفت که چنین رقابتی در فضای zkEVM فقط اکوسیستم اتریوم را قوی‌تر می‌کند:

او گفت: «داشتن پروژه‌های مختلف به تجربه زیادی اضافه می‌کند و همچنین راهی برای آزمایش رویکردهای مختلف، روش‌های انجام یا حل کارها است.

مجله: حمله zkEVM ها! لحظه 10 برابر کریپتو
نویسنده: Brayden Lindrea

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید