پروتکل‌های مقیاس‌پذیری اتریوم استفاده اثبات‌شده با دانش صفر را در سال ۲۰۲۳ ترویج می‌کنند.


طبق گزارش ZKValidator، مقیاس‌پذیری اتریوم مورد استفاده اصلی در پشت اثبات‌های دانش صفر باقی می‌ماند.

پروتکل‌های مقیاس‌بندی اتریوم (ETH) بر استفاده از انبوه‌های دانش صفر (ZK) با راه‌اندازی‌های بزرگ، تحقیقات جدید و نکات کلیدی رقابتی سالم در گزارش صنعتی ZK Validator غالب هستند.

گزارش «وضعیت ZK Q2» اپراتور زیرساخت گره، رویدادهای کلیدی در اکوسیستم ZK را منعکس می‌کند و راه‌اندازی‌های قابل‌توجه سطح ۲ مجهز به ZK، استفاده از فناوری در مقیاس را در مقایسه با سایر بخش‌های بازار برجسته می‌کند.

اثبات‌های ZK از رمزنگاری استفاده می‌کنند تا به یک طرف اجازه دهند بدون افشای هیچ داده، اطلاعات خاصی را به طرف دیگر ثابت کنند. آنها راه حلی برای اعتماد و حفظ حریم خصوصی در محیط های دیجیتال ارائه می دهند و در مقیاس بندی پروتکل های بلاک چین لایه 1 بسیار مهم بوده اند.

نظرسنجی از نزدیک به 18000 دنبال کننده پادکست دانش صفر نمونه ای از معیار جامعه از مهمترین کاربردهای شواهد ToM را ارائه کرد. برای مقیاس‌بندی، 42 درصد از پاسخ‌دهندگان نظرسنجی ZK را به‌عنوان بخش با بالاترین رشد در 12 ماه آینده انتخاب کردند.

منبع: گزارش وضعیت ZK Q2 2023.

یادگیری ماشینی با دانش صفر کمترین بخش انتخاب شده بود و ZK برای حفظ حریم خصوصی و هویت به ترتیب با 23.8% و 22.2% در رتبه بعدی قرار گرفت.

این نظرسنجی کاربردهای واقعی اثبات‌های دانش صفر را منعکس می‌کند، با یک سری از پروتکل‌های بزرگ مقیاس‌گذاری اتریوم که در نیمه اول سال 2023 وارد شبکه اصلی می‌شوند.

این شامل اعلام آینده سیستم چند زنجیره ای “2.0” است که از اثبات zk برای انتقال دارایی ها بین شبکه ها استفاده می کند و از ZK Stack عصر zkSync استفاده می کند که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا تجمعات zk و “هایپر زنجیره” اختصاصی لایه 3 را ایجاد کنند.

Consensys همچنین در 11 جولای شروع به اضافه کردن شرکا به شبکه اصلی Linea خود کرد. Linea لایه دوم مهم دیگری است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های غیرمتمرکز برای اتریوم بسازند یا مهاجرت کنند.

مطالب مرتبط: آیا ZK-proofs پاسخی برای مشکل Ordinal و BRC-20 بیت کوین است؟

این صنعت همچنین در تعدادی از بخش‌ها سرمایه‌گذاری را جذب کرده است، از جمله لایه‌های جدید مبتنی بر zk و zkEVM (ماشین‌های مجازی اتریوم) و zk-proofs برای محاسبات خارج از زنجیره.

شرکت مقیاس‌پذیری اتریوم Starkware که به پیشروی فناوری zk کمک می‌کند و ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، روی Kakarot سرمایه‌گذاری کردند، zkEVM که روی فناوری Starkware با هدف ساخت برنامه‌های لایه 3 کار می‌کند.

این گزارش همچنین به افزایش ۱۱۵ میلیون دلاری Worldcoin برای ادامه توسعه اپلیکیشن هویت دیجیتال و اکوسیستم مبتنی بر zk اشاره می‌کند. این گزارش همچنین به بنیاد غیرانتفاعی سوئیس آنوما پس از جمع آوری 25 میلیون دلاری اخیرش برای ادامه ساختن نسل سوم معماری بلاک چین برای برنامه های غیرمتمرکز اشاره می کند.

مجله: در اینجا آمده است که چگونه انباشته‌های ZK اتریوم می‌توانند قابلیت تعامل داشته باشند


نویسنده: Gareth Jenkinson

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *