Pro-dankharding اتریوم، گردآوری ها را 10 برابر ارزان تر می کند – Consensys zkEVM Linea head


نیکلاس لیوچون، رئیس Consensys zkEVM Linea، می‌گوید که با ایجاد تغییراتی در راه‌حل مقیاس‌بندی لایه ۲، سرعت و پیاده‌سازی همچنان افزایش می‌یابد.

به گفته نیکلاس لیوچون، رئیس zkEVM Linea در Consensys، راه‌حل‌های دانش صفر (اثبات ZK) برای کمک به مقیاس اکوسیستم اتریوم بسیار مهم هستند، اما انتظار می‌رود که فرآیند اولیه به طور چشمگیری هزینه‌های تجمع را کاهش دهد.

لیوچون در گفتگوی خصوصی با سردبیر مجله کوین تلگراف، اندرو فنتون، در طول هفته بلاک چین کره ای، تخمین زد که پروتودانکشاردینگ می تواند هزینه های تجمیع را تا 10 برابر کاهش دهد.

Proto-danksharding که به عنوان شناسه پیشنهاد اصلاح EIP-4844 نیز شناخته می‌شود، با هدف کاهش هزینه تجمیع‌ها، که اغلب تراکنش‌ها و داده‌های خارج از زنجیره را جمع‌آوری می‌کنند و اثبات محاسباتی را برای بلاک چین اتریوم ارائه می‌کنند، است.

بنیاد اتریوم هنوز داده‌های مورد انتظار راه‌اندازی را برای proto-dankharding تعیین نکرده است، اما توسعه و آزمایش هنوز ادامه دارد.

همانطور که Liochon توضیح می دهد، Linea تراکنش هایی را ارائه می دهد که 15 برابر ارزان تر از تراکنش های انجام شده در لایه اول اتریوم هستند، اما به دلیل این واقعیت که تراکنش ها در داده های تماس در بلوک های اتریوم پخش می شوند، تجمیع ها همچنان محدود هستند.

طبق مستندات اتریوم، تجمیع‌ها از نظر پتانسیل هنوز گران هستند زیرا داده‌های فراخوانی توسط تمام گره‌های اتریوم پردازش می‌شوند و داده‌ها به‌طور نامحدود در زنجیره ذخیره می‌شوند، اگرچه داده‌ها باید فقط برای مدت کوتاهی در دسترس باشند.

EIP-4844 بلوک های داده ای را معرفی می کند که می توانند ارسال و به بلوک ها اضافه شوند. داده های ذخیره شده در حباب ها توسط ماشین مجازی اتریوم قابل دسترسی نیستند و پس از مدت زمان مشخصی حذف می شوند. استدلال می شود که این امر هزینه های تراکنش را تا حد زیادی کاهش می دهد.

“در واقع، هزینه تجمیع به در دسترس بودن داده ها بستگی دارد. ما همه داده ها را روی لایه اول می نویسیم، بنابراین دقیقاً همان امنیت را داریم. اما گران است، 95٪ هزینه را نشان می دهد.”

Liochon گفت که تصحیح کننده Linea، که اساساً محاسبات خارج از زنجیره را تأیید می کند، تجمیع می کند و سپس اثبات رمزنگاری تراکنش های ادغام شده را ایجاد می کند، تنها یک پنجم هزینه را نشان می دهد.

این بزرگ‌ترین مانع را بر سر راه تبدیل کردن انبوه‌های ZK به راه‌حل ترجیحی مقیاس‌پذیری برای اکوسیستم اتریوم، بر خلاف راه‌حل‌های دیگر مانند تجمع‌های Optimistic، نشان می‌دهد.

Liochon همچنین گفت که هدف Linea این است که یک تجمع ZK با کاربرد عمومی باشد که برای برنامه‌ها و راه‌حل‌های غیرمتمرکز مختلف در اکوسیستم اتریوم استفاده می‌شود.

“ما یک مجمع عمومی نیستیم. ما نمی‌خواهیم مورد استفاده خاص یا دامنه خاصی داشته باشیم. پشتیبانی از انواع برنامه‌ها از جمله DeFi، بازی و رسانه‌های اجتماعی بسیار مهم است.”

همانطور که Cointelegraph قبلا گزارش داده بود، Consensys راه اندازی Linea را در آگوست 2023 به پایان رساند و بیش از 150 شریک را استخدام کرده است و بیش از 26 میلیون دلار ETH را ایجاد کرده است.

مجله: چگونه می‌توان جمع‌آوری‌های ZK اتریوم را به یکدیگر متصل کرد؟


نویسنده: Gareth Jenkinson

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *