قیمت اتریوم به پایین ترین حد در 7 ماه گذشته سقوط می کند زیرا داده ها به نزولی بیشتر اشاره می کنند


قیمت Eth در خطر معامله کمتر از حمایت قیمت قابل توجه است و بسیاری از داده ها حاکی از روند نزولی قیمت آلتکوین است.

قیمت اتر (ETH) بین 6 تا 12 اکتبر 7 درصد کاهش یافت و به 1520 دلار به پایین ترین سطح هفت ماهه رسید. اگرچه در 13 اکتبر بازگشتی جزئی به 1550 دلار داشتیم، همانطور که معیارهای متعدد نشان می‌دهند، به نظر می‌رسد که اعتماد و علاقه سرمایه‌گذاران به اتریوم در حال کاهش است.

برخی ممکن است استدلال کنند که این حرکت نشان دهنده بی‌علاقگی گسترده‌تر به ارزهای دیجیتال است. این به وضوح با این واقعیت نشان داده می شود که جستجو برای “اتریوم” در گوگل به پایین ترین حد خود در 3 سال گذشته رسیده است. با این حال، اتریوم از ماه جولای تا کنون 15 درصد از ارزش کل بازار آلتکوین کمتر عمل کرده است.

جستجوی کلید واژه “اتر” در سطح جهانی. منبع: Google Trends

جالب اینجاست که این حرکت قیمت با میانگین هزینه تراکنش 7 روزه اتریوم به 1.80 دلار که کمترین میزان در 12 ماه گذشته است، همزمان شد. برای در نظر گرفتن این موضوع، فقط دو ماه پیش این هزینه ها بیش از 4.70 دلار بود. این یک هزینه بالا حتی برای شروع و خاموش کردن عملیات لایه-2 حجیم در نظر گرفته شد.

عدم قطعیت نظارتی و بازده سهام پایین باعث کاهش قیمت ETH شد

یک رویداد مهم که بر قیمت اتر تأثیر گذاشت، اظهارات چارلز هاسکینسون، بنیانگذار Cardano در رابطه با طبقه بندی اتر توسط ویلیام هینمن، مدیر کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده به عنوان یک دارایی غیر امنیتی در سال 2018 بود. هاسکینسون، که یکی از بنیانگذاران اتریوم نیز می باشد، در 8 اکتبر گفت که نوعی “نپوتیسم” بر تصمیم تنظیم کننده تاثیر گذاشته است.

سرمایه‌گذاری اتریوم نیز کمتر مورد توجه سرمایه‌گذاران شرکت‌کننده در فرآیند تأیید شبکه قرار گرفته است، زیرا بازده آن از 4.3 درصد به 3.6 درصد در تنها دو ماه کاهش یافته است. این تغییر در کنار افزایش عرضه ETH به دلیل کاهش فعالیت در مکانیسم سوزاندن رخ داد و روند کمبود فعلی را معکوس کرد.

در 12 اکتبر، نگرانی‌های نظارتی پس از آنکه Autorité de Contrôle Prudentiel et de Resolution (ACPR)، یکی از بخش‌های بانک مرکزی فرانسه، خطر یک «درجه تضاد بالا تمرکز» در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) را برجسته کرد، افزایش یافت. گزارش ACPR پیشنهاد می‌کند که برای محافظت از کاربران، قوانین خاصی برای صدور گواهینامه و مدیریت قرارداد هوشمند مورد نیاز است.

داده های مشتق و کاهش TVL منعکس کننده کنترل خرس ها است

نگاهی دقیق تر به معیارهای مشتق بینشی در مورد نحوه قرارگیری معامله گران حرفه ای اتر پس از اصلاح قیمت ارائه می دهد. به طور معمول، معاملات آتی ماهانه ETH با 5 تا 10 درصد حق بیمه سالانه برای جبران تاخیر در تسویه معاملات معامله می‌شود که این روش منحصر به بازارهای رمزنگاری نیست.

ETH حق بیمه 2 ماهه آتی و مقایسه بازار لحظه ای. منبع: Laevitas.ch

حق بیمه در معاملات آتی اتر در 12 اکتبر به پایین ترین حد خود در پنج ماه گذشته رسید که نشان دهنده کاهش تقاضا برای موقعیت های خرید اهرمی است. جالب اینجاست که حتی 8.5 درصد افزایش قیمت اتر بین 27 سپتامبر و 1 اکتبر نتوانست معاملات آتی ETH را به بالای آستانه خنثی 5 درصدی برساند.

ارزش کل قفل شده اتریوم (TVL) از 13.3 میلیون ETH به 12.5 میلیون ETH در دو ماه گذشته کاهش یافته است که نشان دهنده کاهش تقاضا است. این روند نشان دهنده کاهش اعتماد در بخش DeFi و مزایای کمتر در مقایسه با بازده 5 درصدی ارائه شده توسط تامین مالی سنتی به دلار آمریکا است.

شبکه اتریوم TVL میراث بومی استیکینگ. منبع: DefiLlama

برای ارزیابی اهمیت این کاهش در TVL، معیارهای مربوط به استفاده از برنامه غیرمتمرکز (DApps) باید تجزیه و تحلیل شوند. برخی از برنامه های کاربردی، از جمله صرافی های DEX و بازارهای NFT، از نظر مالی فشرده نیستند و ارزش سرمایه گذاری شده را بی معنی می کند.

آدرس‌های فعال ۷ روزه برترین DApp‌های اتریوم. منبع: DappRadar

متأسفانه برای اتریوم، کاهش TVL با کاهش فعالیت در اکثر برنامه‌های اکوسیستمی از جمله DEX، Uniswap و بزرگترین بازار NFT، OpenSea همراه است. کاهش تقاضا در صنعت بازی نیز به وضوح مشاهده می شود. Stargate تنها 6180 حساب فعال در شبکه را نشان می دهد.

در حالی که نگرانی های نظارتی مستقیماً با طبقه بندی اتر به عنوان یک کالا مرتبط نیستند، می توانند بر صنعت DApp تأثیر منفی بگذارند. علاوه بر این، هیچ اطمینانی وجود ندارد که بلوک های ساختمانی اساسی اکوسیستم، مانند Consensys و بنیاد اتریوم، تحت تأثیر اقدامات بالقوه نظارتی، به ویژه در ایالات متحده قرار نگیرند.

با توجه به کاهش تقاضا برای موقعیت های خرید اهرمی، کاهش بازده سهام، عدم قطعیت های نظارتی و فقدان علاقه گسترده تر که در Google Trends منعکس شده است، احتمال سقوط اتر به زیر 1500 دلار نسبتاً بالا باقی می ماند.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Marcel Pechman

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید