3 دلیل که چرا قیمت اتریوم نمی تواند از 2000 دلار تجاوز کند


یک فراکتال نزولی اتریوم در حال مواجهه با فعالیت کم شبکه است زیرا قیمت اتر در تلاش برای بالا رفتن از 2000 دلار است.

قیمت توکن بومی اتریوم اتر (ETH) تا کنون در سال 2023 نزدیک به 35 درصد افزایش یافته است. با این حال، تلاش برای شکستن بالاتر از سطح مقاومت روانی 2000 دلار، در موارد متعدد شاهد رد شدید نزولی بوده است.

نمودار قیمت روزانه ETH/USD. منبع: TradingView

بیایید نگاهی دقیق‌تر به سه دلیل احتمالی بیاندازیم که چرا قیمت اتریوم از ماه می 2022 به‌طور قاطع 2000 دلار را بازپس نگرفته است.

رنگ‌های قیمت اتریوم چرخه فرکتال را تحمل می‌کنند

عدم موفقیت اتریوم به بالای 2000 دلار در سال 2023 مشابه روند نزولی آن در حدود 425 دلار در سال 2018-2019 است.

نمودار قیمت هفتگی ETH/USD. منبع: TradingView

در هر دو مورد، به نظر می‌رسد اتر در مرحله بازیابی قرار دارد، زیرا به بالای خط فیب 0.236 نمودار اصلاحی فیبوناچی حرکت می‌کند.

در سال‌های 2018-2019، خط 0.236 Fib نزدیک به 425 دلار بود و در محدود کردن تلاش‌های بازیابی اتر مؤثر بود. در سال 2023، همین خط نزدیک به 2000 دلار خواهد بود و دوباره خود را به عنوان منطقه فروش تقویت می کند و باعث کاهش قیمت ETH می شود.

دلار قوی آمریکا، بیت کوین

تقویت دلار آمریکا در ماه های اخیر تقاضا برای اتریوم را کاهش داده است، بنابراین توانایی اتریوم برای بسته شدن بالای 2000 دلار را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

همبستگی منفی غالب بین ارزهای دیجیتال برتر و دلار مقصر اصلی بوده است. به طور خاص، در سال 2023، ضریب همبستگی هفتگی بین اتر و شاخص دلار آمریکا (DXY) به طور مداوم منفی بود، همانطور که در زیر نشان داده شده است.

نمودار ضریب همبستگی هفتگی ETH/USD و DXY. منبع: TradingView

در همین حال، اتریوم در سال 2023 به دلیل هیجان مداوم بیت کوین ETF بیت کوین تا حد زیادی عملکرد ضعیفی داشته است. به عنوان مثال، جفت ETH/BTC که به طور گسترده دنبال می شود، 20 درصد از سال تا به امروز (YTD) کاهش یافته است.

نمودار قیمت روزانه ETH/BTC. منبع: TradingView

علاوه بر این، طبق گزارش هفتگی CoinShares، سرمایه خالص صندوق‌های سرمایه‌گذاری مرتبط با اتریوم تا کنون ۱۱۴ میلیون دلار در سال ۲۰۲۳ کاهش یافته است. در مقایسه، وجوه مبتنی بر بیت کوین در همان دوره 168 میلیون دلار جذب کردند.

مرتبط: زمان آن رسیده است که اتریوم را ترمز کنیم و به بیت کوین برگردیم: گزارش K33

فعالیت شبکه اتریوم کاهش می یابد

ارزش کل قفل شده (TVL) در اکوسیستم اتریوم تا کنون در سال 2023 از 18.41 میلیون اتریوم به 12.79 میلیون ETH کاهش یافته است. این امر بر کاهش در دسترس بودن بودجه تاکید می کند، همانطور که تحلیلگران جی پی مورگان اخیرا هشدار داده اند، این امر منجر به بازده کمتری برای سرمایه گذاران می شود.

اتریوم TVL از سال 2019. منبع: Defi Llama

کاهش TVL با کاهش هزینه های گاز شبکه اتریوم همراه بود که در 5 اکتبر به پایین ترین حد سالانه رسید.

بر اساس گزارش Dapp Radar، حجم NFT و کیف پول‌های فعال منحصر به فرد اتریوم نیز در 30 روز گذشته 30 درصد و 16.5 درصد کاهش یافته است.

این شامل کاهش معیارهای کلیدی برنامه‌های محبوب، از جمله صرافی غیرمتمرکز Uniswap V2، شبکه 1 اینچی DEX Aggregator، Lido ارائه‌دهنده Ethereum staking و غیره است.

تحلیل تکنیکال اتریوم

در همین حال، تکنیک‌های قیمت اتریوم حاکی از بهبود بالقوه میانگین متحرک نمایی 50 روزه (EMA 50 روزه؛ موج قرمز) در حدود 1665 دلار است.

اما به طور کلی، ETH/USD از یک الگوی ادامه نزولی به نام مثلث صعودی رنج می برد.

در نتیجه، شکستن زیر خط روند پایین مثلث خطر سقوط قیمت را به حداکثر اوج شکل‌گیری می‌کند. در این مورد، بسته به نقطه شکست ممکن است قیمت اتریوم در اکتبر 2023 به 1465 دلار و 1560 دلار کاهش یابد.

نمودار قیمت روزانه ETH/USD. منبع: TradingView

در کوتاه مدت، شکست بالاتر از متحرک نمایی 50 روزه می تواند باعث افزایش قیمت ETH به سمت خط روند بالای مثلث نزدیک به 1730 دلار شود که مصادف با متحرک نمایی 200 روزه (موج آبی) در اکتبر 2023 است.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.
نویسنده: Yashu Gola

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید