سالگرد ادغام اتریوم – 99٪ کاهش انرژی اما ترس از تمرکز وجود دارد


مصرف انرژی کاهش یافته و سهام افزایش یافته است، اما نگرانی های فنی همچنان راه را برای دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار نشان می دهد.

یک سال پس از انتقال تاریخی خود به اثبات سهام، اتریوم شاهد کاهش شدید مصرف انرژی و بهبود قابل توجهی در دسترسی به شبکه بوده است، اما تعدادی از مسائل فنی هنوز در مسیر پیش رو قرار دارند.

ادغام در 15 سپتامبر 2022 انجام شد. این رویدادی بود که شاهد ادغام شبکه اصلی اتریوم با یک بلاک چین سهم سهام جداگانه به نام Beacon Chain بود.

قابل توجه ترین توسعه پس از ادغام اتریوم، انتقال لرزه ای از مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) مصرف کننده انرژی به PoS بوده است که باعث شده است شبکه اتریوم تا حد زیادی مصرف انرژی کلی خود را کاهش دهد.

بر اساس داده‌های مرکز تامین مالی جایگزین کمبریج، شبکه اتریوم نسبت به حدود ۲۱ تراوات ساعت برقی که هنگام کار تحت PoW استفاده می‌کند، بیش از ۹۹.۹ درصد کاهش مصرف انرژی داشته است.

ادغام مصرف انرژی اتریوم را بیش از 99 درصد کاهش داد. منبع: CCAF

اتریوم به کاهش قیمت تبدیل می شود

این ادغام علاوه بر استفاده از انرژی کمتر، باعث کاهش تورم شبکه اتریوم نیز شد. این بدان معناست که تعداد اترهای جدید (ETH) منتشر شده برای ایمن سازی شبکه بیشتر از مقدار اتریوم حذف شده برای همیشه از منبع است.

بر اساس داده‌های ارائه‌دهنده داده‌های اتریوم ultrasound.money، کمی بیش از 300000 ETH (به ارزش 488 میلیون دلار با قیمت‌های فعلی) از زمان The Merge سوزانده شده است. در نرخ سوخت فعلی، کل عرضه ETH 0.25٪ در سال کاهش می یابد.

تغییر در عرضه ETH از زمان ادغام. منبع: ultrasound.money

در حالی که بسیاری از حامیان بر این باور بودند که قیمت اتریوم در واکنش به این فشار کاهش تورم جدید افزایش خواهد یافت، امیدها برای افزایش چشمگیر قیمت اتریوم به دلیل یک سری بادهای مخالف اقتصاد کلان، مانند بحران بانکی و تورم ناگهانی، از بین رفت.

به ویژه، رشد ETH در مقایسه با افزایش قیمت بیت کوین (BTC) در سه ماهه اول سال جاری کمرنگ شد. به نظر می رسد که دارایی پرچمدار ارزهای دیجیتال از بسیاری از بی ثباتی مالی سنتی ناشی از بحران بانکی سود می برد.

جدا از اقدام قیمت، موضوع اصلی ارتقای اثبات سهام، جایگزینی ماینرها با استکرها برای تضمین امنیت شبکه بود.

ارتقاء بعدی Shapella در آوریل 2023 باعث شد که ETH مقادیر زیادی را به اشتراک بگذارد. بزرگترین ذینفعان این تغییر، ارائه دهندگان استیکینگ مایع مانند Lido و Rocket Pool بودند.

ذخایر مایع کار را می گیرد

بر اساس داده‌های DeFiLlama، از زمان ادغام، ارائه‌دهندگان استیکینگ مایع شروع به تسلط بر چشم‌انداز اتریوم کرده‌اند، با بیش از 19.5 میلیارد دلار ارزش ETH که در حال حاضر از طریق پروتکل‌های استیکینگ مایع در اختیار قرار می‌گیرد.

در زمان انتشار، Lido بزرگترین ارائه‌دهنده سهام است که 72٪ از کل ETH سهام را به خود اختصاص داده است.

لیدو در حال حاضر 72 درصد از کل سهام اتریوم را در اختیار دارد. منبع: DeFiLlama

با این حال، در حالی که بسیاری از حامیان اتریوم، از جمله مدیر عامل Labry، Lachlan Feeny، تغییر به سمت سهام را به دلیل حذف موانع سخت‌افزار پیشرفته و گران قیمت برای ماینینگ ستایش کرده‌اند، یکی از نگرانی‌های اصلی در مورد افزایش استکینگ مایع، سطح کنترلی است که برای استیکینگ انجام می‌شود. ارائه دهندگان. اتفاق افتاده است. به خصوص Lido Finance.

Feeny به کوین تلگراف گفت: “Staking مایع برای شبکه بسیار خوب است زیرا تضمین می کند که حاکمیت شبکه فقط به ثروتمندان محدود نمی شود.”

حداقل پنج ارائه‌دهنده استیکینگ مایع اتریوم در تلاش هستند تا یک قانون محدودیت 22 درصدی را برای اطمینان از غیرمتمرکز ماندن شبکه اتریوم پیاده‌سازی کنند، اما لیدو تصمیم گرفته است که شرکت نکند.

مرتبط با: تحلیلگران: آدرس‌های فعال اتریوم دومین آدرس بالاتر در تاریخ هستند

قابل توجه است که لیدو با اکثریت 99.81 درصدی در ژوئن به عدم محدودیت خود رأی داد، و Superphiz، طرفدار اتریوم، اعلام کرد که ارائه دهندگان سهام «قصد خود را برای کنترل اکثر اعتباردهنده‌ها در زنجیره بیکن ابراز کرده‌اند».

این حرکت باعث ایجاد نگرانی های گسترده ای در مورد تمرکز احتمالی تایید در اتریوم شده است.

Feeny در پایان گفت: “Lido در حال حاضر 32.26٪ از کل اترهای سهامدار در شبکه را به ارزش بیش از 14 میلیارد دلار کنترل می کند. من مطمئن هستم که اتریوم در درازمدت با اشتراک مایعات بهتر خواهد بود، اما هنوز چالش های زیادی وجود دارد که باید بر آنها غلبه کرد.” .

فینی همچنین اظهار داشت که مهم‌ترین نگرانی برای اتریوم در آینده نزدیک، افزایش فشار نظارتی بر کریپتو و بلاک چین در ایالات متحده است.

او گفت: «به‌طور خاص، به‌نظر می‌رسد که تنظیم‌کننده‌ها در ایالات متحده اکنون مصمم به از بین بردن صنعت بلاک چین مستقر در ایالات متحده هستند.

اگر فعالیت شرکت های بلاک چین در ایالات متحده بسیار دشوار شود، برای اتریوم و جامعه جهانی بلاک چین ویرانگر خواهد بود.

در خارج از شرط بندی، تنوع مشتری همچنان یک موضوع اصلی است. ویتالیک بوترین در 5 سپتامبر در هفته بلاک چین روی صحنه رفت تا در مورد شش موضوع کلیدی که برای حل مشکل تمرکز باید به آنها پرداخته شود، بحث کرد.

اکثریت 5901 گره فعال اتریوم در حال حاضر از طریق ارائه دهندگان وب متمرکز مانند خدمات وب آمازون اداره می شوند و بسیاری از کارشناسان استدلال می کنند که این امر بلاک چین اتریوم را در معرض نقطه ضعف مرکزی قرار می دهد.

توزیع گره های اتریوم از ارائه دهندگان خدمات وب. منبع: اترنت

از نظر بوترین، برای اینکه اتریوم در درازمدت به اندازه کافی غیرمتمرکز باقی بماند، باید برای مردم عادی آسان‌تر باشد تا گره‌ها را اجرا کنند، که به معنای کاهش شدید هزینه‌ها و سخت‌افزار مورد نیاز برای اپراتورهای گره است.

راه حل اولیه بوترین مفهوم بی حالتی بود که وابستگی به سرورهای متمرکز را با کاهش نیازهای داده اپراتورهای گره به نزدیک به صفر از بین می برد.

«امروزه برای اجرای یک گره به صدها گیگابایت داده نیاز است. با کلاینت های بدون دولت، اساساً می توانید یک گره را از ابتدا اجرا کنید.

در حالی که این مهم ترین نگرانی بوترین در مورد مسئله تمرکز است، او توضیح داد که این مسائل ممکن است تا 10 تا 20 سال دیگر حل نشود.

مجله: تصادف NFT و ایگوهای هیولا در نمایشگاه جدید موراکامی حضور دارند
نویسنده: Tom Mitchelhill

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *