متقاطع مرگ اتریوم با معامله قیمت ETH در سطح حمایت کلیدی، تهدید نزولی بیشتری را به همراه دارد


شاخص‌های فنی و زنجیره‌ای ETH به کاهش بیشتر اشاره می‌کنند، اما بارقه‌ای از امید وجود دارد.

قیمت اتر امروز کاهش یافته است و چندین نقطه داده نشان می دهد که ممکن است کاهش بیشتری در راه باشد.

در 24 ژوئیه، اتریوم (ETH) در بحبوحه عملکرد منفی قیمت بیت کوین، در بحبوحه شرایط اقتصاد کلان و عدم اطمینان در مورد فروش احتمالی نهنگ، نزدیک به پایین ترین سطح ماهانه خود به 1825 دلار سقوط کرد.

چند شاخص فنی و زنجیره ای به کاهش بیشتر قیمت های ETH اشاره می کنند. با این حال، با توجه به سطوح سود مالکان فعلی و کاهش عرضه مایع، میزان این حرکت نزولی ممکن است محدود باشد.

آنالیز روی زنجیره ETH جنبه منفی بیشتری را نشان می دهد

از اوایل سال 2023، معیار ارزش شبکه به ارزش تراکنش (NVT) اتریوم نشان می دهد که ممکن است دارایی بیش از حد قیمت گذاری شده باشد.

سیگنال NVT گلس‌نود ارزش نسبی شبکه اتریوم را با مقایسه قیمت بازار با حجم تراکنش‌های زنجیره‌ای اندازه‌گیری می‌کند. خواندن NVT بالاتر به این معنی است که ETH را می توان با حق بیمه معامله کرد.

نمودار NVT گلس‌نود نشان می‌دهد که این متریک معمولاً بین 80 تا 30 در نوسان است. با این حال، در ابتدای سال 2023 به بالاترین سطح سه ساله 120 رسید و از آن زمان تاکنون سطوح بالاتری را حفظ کرده است. این نشان می‌دهد که یا کاهش قیمت یا افزایش فعالیت زنجیره‌ای اتریوم برای بازنشانی این معیار ضروری است.

سیگنال NVT اتریوم منبع: Glassnode

با این حال، سطوح سود دارندگان کوتاه مدت و بلندمدت نشان می دهد که رکود ممکن است محدود باشد.

عمل قیمت منفی اتر اغلب زمانی معکوس می‌شود که معیار سود/زیان خالص (NUPL) دارندگان کوتاه‌مدت منفی باشد، به این معنی که دارندگان کوتاه‌مدت در زیان هستند. این باعث وحشت برخی از دست های ضعیف می شود و به خریداران امکان می دهد سکه ها را با قیمت ارزان تر جمع آوری کنند.

در حال حاضر، نرخ کوتاه مدت NUPL نزدیک به سطوح خنثی است. با این حال، بر اساس سطوح تاریخی، جا برای برخی نکات منفی وجود دارد.

معیار سود یا زیان خالص اتریوم برای دارندگان کوتاه مدت. منبع: Glassnode

معیار سود/زیان تحقق یافته، که سودآوری نسبی انتقالات ETH را ارزیابی می کند، تصویر مشابهی را ترسیم می کند. شرکت تجزیه و تحلیل زنجیره ای Santiment در آخرین تحلیل خود نوشت که “نسبت سود به زیان حجم معاملات درون زنجیره ای همچنان از سودآوری حمایت می کند” اما نه چندان.

برایان کوینلیوان، تحلیلگر Santiment افزود:

“اگر اتریوم کمی بیشتر از اینجا کاهش یابد و دوباره سطح 1700-1800 دلار را تهدید کند، فروش وحشتناک برای توجیه خریدها بارانی خواهد شد.”

به طور مشابه، نرخ NUPL دارندگان بلندمدت نزدیک به سطوح اوج سال 2019 و اوایل سال 2020 است که نشان می دهد احتمال عقب نشینی وجود دارد.

معیار NUPL اتریوم برای دارندگان بلندمدت. منبع: Glassnode

عرضه ETH در صرافی ها پس از ارتقاء Shapella در آوریل به شدت کاهش یافته است. در همان زمان، مبلغ شرط بندی شده برای تأیید شبکه اثبات سهام نیز به طور همزمان افزایش یافت. قفل شدن در قراردادهای سهام، عرضه ارز نقدی را کاهش داده است، که نسبت به فروش حساس تر از ETH سهامدار است.

قیمت واقعی اتریوم، که نشان دهنده ارزش منصفانه توکن ارزش روزانه حمل شده در زنجیره است، در حال حاضر 1507 دلار است. در سال 2022، ETH به سرعت به زیر معیار قیمت واقعی بازگشت، زیرا سطوح سود برای دارندگان بلندمدت در محدوده منفی قرار گرفت.

معیارهای زنجیره ای نشان می دهد که قیمت ممکن است با فشار فروش از سوی دارندگان کوتاه مدت و فروش وحشتناک از سوی سرمایه گذاران مواجه شود که از سطوح نسبتاً پایین تر فعالیت در سال 2023 می ترسند.

با این حال، سطوح سود دارندگان کوتاه‌مدت و بلندمدت نشان می‌دهد که این کاهش ممکن است به اندازه کافی طولانی نباشد و قیمت بتواند حمایتی بالاتر از سطح 1500 دلار پیدا کند.

مرتبط با: سرمایه گذاران کریپتو نسبت به وجوه بیت کوین سردرگم هستند، به اتر و XRP روی می آورند

تحلیل قیمت ETH/USD

از نظر فنی، جفت ETH/USD در کوتاه‌مدت با نزدیک شدن به تقاطع مرگ در مقیاس هفتگی، ریسک نزولی را نشان می‌دهد.

اتر قبلاً شاهد تنها یک تلاقی مرگ بین میانگین متحرک دوره 50 و 200 (MA) در مقیاس هفتگی در ژوئن 2019 بود که پس از آن قیمت آن 60 درصد کاهش یافت.

نمودار قیمت هفتگی ETH/USD. منبع: TradingView

در نمودار روزانه، جفت ETH/USD تهدید می‌کند که به سمت MA 200 روزه در 1761 دلار کاهش می‌یابد که با حمایت موازی از اوج‌های پایین نوامبر 2022 نیز مصادف است.

نمودارهای روزانه ETH/USD. منبع: TradingView

داده های مشتقات برای ETH نشان می دهد که هیچ تغییر قابل توجهی در حجم بهره باز برای قراردادهای آتی وجود ندارد که منعکس کننده تقاضا برای این قراردادها است. این نشان می دهد که معامله گران در حال حاضر علاقه چندانی به اقدام اخیر قیمت کم نشان نمی دهند.

نگاهی به داده های گزینه های Deribit نشان می دهد که قراردادهای 1.1 میلیارد دلاری در 28 جولای منقضی می شوند. موقعیت در بازار اختیار خرید با تمرکز قابل توجه اختیار خرید بین 1900 تا 2400 دلار صعودی است.

با نزدیک شدن به تاریخ انقضا، قیمت احتمالاً در حدود 1850 دلار تحت فشار باقی می‌ماند که حداکثر سطح درد برای خریداران گزینه است.

با توجه به شاخص های بازار و زنجیره، به نظر می رسد فشار فروش منفی اتر می تواند برای چند هفته دیگر ادامه یابد. با این حال، پتانسیل ورود خریداران قوی، به ویژه نزدیک به سطوح حمایتی 1700 و 1500 دلاری وجود دارد.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Nivesh Rustgi

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *