سرمایه گذاری جدید ایلان ماسک در زمینه هوش مصنوعی به همان اندازه جاه طلبانه است که محکوم به فنا است


تصور عمومی پیرامون قابلیت های هوش مصنوعی با قوانین فیزیک مطابقت ندارد.

تقریباً هیچ چیز در مورد جدیدترین سرمایه گذاری ایلان ماسک، یک استارتاپ هوش مصنوعی به نام xAI شناخته نشده است. اما “تقریبا هیچ” هنوز چیزی است. و ما می توانیم از چیزهایی که کمی می دانیم چیزهای زیادی بیاموزیم.

همانطور که کوین تلگراف اخیرا گزارش کرده است، ماسک xAI را در بیانیه ای سه جمله ای در 12 جولای اعلام کرد: “امروز ما تاسیس xAI را اعلام می کنیم. هدف xAI درک ماهیت واقعی جهان است. می‌توانید در جریان چت توییتر اسپیس در روز جمعه ۱۴ جولای با تیم ملاقات کنید و از ما سؤال بپرسید.

بر اساس این اطلاعات، می‌توان نتیجه گرفت که xAI وجود دارد، محکوم به فنا است و اطلاعات بیشتری در مورد نحوه شکست آن در توییتر اعلام خواهد شد. دلیل محکومیت او ساده است: قوانین فیزیک از آن جلوگیری می کند.

بر اساس گزارشی از رویترز، انگیزه ماسک برای xAI مبتنی بر تمایل او به توسعه هوش مصنوعی ایمن (AI) است. او در رویداد اخیر توییتر اسپیس گفت:

“اگر او سعی کرد ماهیت واقعی جهان را درک کند، این در واقع بهترین چیزی است که من می توانستم از نظر امنیت هوش مصنوعی به دست بیاورم.”

این یک هدف ستودنی است، اما هر تلاشی برای درک ماهیت “واقعی” جهان محکوم به شکست است زیرا هیچ مرکز اطلاعات مکانی-حقیقت در جایی وجود ندارد که بتوانیم نظریه های خود را تایید کنیم.

مشکل این نیست که انسان ها به اندازه کافی باهوش نیستند که ماهیت جهان را درک کنند – مشکل این است که جهان واقعاً عظیم است و ما در آن گیر کرده ایم.

اصل عدم قطعیت هایزنبرگ به وضوح به ما می گوید که جنبه های خاصی از واقعیت را نمی توان با مشاهده یا اندازه گیری همزمان تأیید کرد. بنابراین، ما نمی توانیم به سادگی فاصله بین زمین و اورانوس را اندازه گیری کنیم، یک سال صبر کنیم و دوباره اندازه گیری کنیم و نرخ دقیق انبساط کیهان را تعیین کنیم.

روش علمی مستلزم مشاهده است و همه ناظران محدود هستند، همانطور که اصل انسان شناسی به ما می آموزد.

وقتی صحبت از جهان قابل مشاهده به میان می‌آید، طبیعت فیزیک ما حتی محدودتر است. جهان به قدری سریع در حال انبساط است که ما را از اندازه گیری هر چیزی فراتر از یک نقطه خاص منع می کند، مهم نیست از چه ابزاری استفاده می کنیم.

انبساط کیهان فقط بزرگتر کردن آن نیست. این به آن یک «افق کیهانی» متمایز و قابل تعریف می‌دهد که از اندازه‌گیری فراتر از قوانین فیزیک جلوگیری می‌کند. اگر بخواهیم کاوشگری را با سرعت نور بفرستیم، حداکثر مجاز طبق قوانین فیزیک، آنگاه هر بخش از جهان فراتر از نقطه دقیقی که کاوشگر بتواند در آن زمان X حرکت کند، برای همیشه غیر قابل دسترس خواهد بود.

این بدان معناست که حتی یک ابرهوش فرضی که قادر به پردازش تمام داده‌هایی است که تاکنون تولید شده است، نمی‌تواند هیچ حقیقت بنیادی را در مورد جهان تعیین کند.

یک تغییر کوچک در آزمایش فکری گربه شرودینگر، به نام دوست ویگنر، دلیل این موضوع را نشان می دهد. در اصل، اروین شرودینگر گربه‌ای را تصور می‌کرد که در جعبه‌ای با ویال مایع رادیواکتیو و چکش به دام افتاده بود تا به بطری ضربه بزند، بنابراین پس از تکمیل فرآیند کوانتومی، گربه را کشت.

یکی از تفاوت های اصلی بین فرآیندهای کوانتومی و کلاسیک این است که فرآیندهای کوانتومی را می توان تحت تأثیر مشاهده قرار داد. در مکانیک کوانتومی، این بدان معناست که گربه فرضی هم زنده است و هم مرده تا زمانی که کسی آن را مشاهده کند.

گزارش شده است که یوجین ویگنر فیزیکدان از این موضوع “خسته شد” و تصمیم گرفت تفسیر خود را از این آزمایش فکری ارائه دهد تا ادعاهای شرودینگر را به چالش بکشد. نسخه او دو دانشمند را اضافه کرد، یکی از داخل آزمایشگاه، که جعبه را باز کردند تا ببینند گربه زنده است یا مرده است، و دیگری که در آزمایشگاه را باز کرد تا ببیند آیا دانشمند داخل آزمایشگاه می داند که گربه زنده است یا مرده است.

چیزی که xAI پیشنهاد می کند، معکوس کردن آزمایش فکری ویگنر است. به نظر می‌رسد که آنها می‌خواهند گربه را از جعبه بیرون بیاورند و آن را با یک سیستم هوش مصنوعی از پیش آموزش‌دیده (GPT) جایگزین کنند – یعنی یک ربات چت مانند ChatGPT، Bard یا Claude 2.

مطالب مرتبط: ایلان ماسک TruthGPT، پلتفرم هوش مصنوعی حقیقت جو را راه اندازی می کند

به جای اینکه از یک ناظر بخواهیم تشخیص دهد که هوش مصنوعی زنده است یا مرده، از هوش مصنوعی می خواهد که در مورد حقایق اساسی در مورد آزمایشگاه خارج از جعبه، جهان خارج از آزمایشگاه و جهان فراتر از افق کیهانی کاری انجام ندهد. . مشاهدات

واقعیت آنچه که xAI پیشنهاد می‌کند به معنای توسعه یک پیش‌گویی است: ماشینی که قادر به تیز کردن چیزها بدون اثبات است.

ایده پیشگویی هیچ مبنای علمی ندارد. خاستگاه آن در اساطیر و دین نهفته است. از نظر علمی، بهترین چیزی که می‌توانیم به آن امیدوار باشیم، توسعه ماشینی با xAI است که می‌تواند تمام داده‌های تولید شده را تجزیه کند.

هیچ دلیل معقولی وجود ندارد که باور کنیم این امر می‌تواند ماشین را به یک اوراکل تبدیل کند، اما شاید بتواند به دانشمندان کمک کند چیزی را که از دست داده‌اند ببینند و به بینش بیشتری منجر شود. شاید راز همجوشی سرد در مجموعه داده‌های Reddit نهفته است که هنوز کسی نتوانسته از آن برای آموزش مدل GPT استفاده کند.

اما اگر سیستم هوش مصنوعی نتواند قوانین فیزیک را سرپیچی کند، پاسخ های آن به ماهیت “واقعی” جهان تا زمانی که مشاهدات فراتر از جعبه و افق کیهانی تایید شود، قابل باور خواهد بود.

به این دلایل و بسیاری از دلایل دیگر مربوط به نحوه تفسیر واقعی پرس‌و‌جوها توسط سیستم‌های GPT، هیچ روش علمی معتبری وجود ندارد که xAI یا هر شرکت هوش مصنوعی دیگری بتواند یک ماشین باینری که الگوریتم‌های کلاسیکی را اجرا می‌کند که بتواند حقیقت جهان کوانتومی ما را مشاهده کند، توسعه دهد.

تریستان گرین او معاون سردبیر اخبار کوین تلگراف است. او جدای از نوشتن و تحقیق، از بازی با همسرش و خواندن تاریخ نظامی لذت می برد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Tristan Greene

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *