نایب بوکله، رئیس‌جمهور طرفدار بیت‌کوین السالوادور، پیشنهاد انتخابات مجدد خود را آغاز کرد


علیرغم محبوبیت بوکله، برخی از منتقدان استدلال می کنند که وی بر اساس قانون اساسی السالوادور برای انتخاب مجدد واجد شرایط نیست.

نایب بوکله، رئیس جمهور السالوادور، مدارکی را برای انتخاب مجدد در انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 این کشور در فوریه ارائه کرده است.

حامی بیت کوین، بوکله در 26 اکتبر پس از اینکه رسماً توسط حزب خود برای انتخاب مجدد نامزد شد، از حمایت شدید مردم برخوردار شد.

«پنج دیگر [years]بوکله در یک سخنرانی در جمع هزاران نفر از ساکنان سالوادور گفت: پنج سال دیگر و نه یک قدم به عقب.

بوکله در سال 2019 زمانی به قدرت رسید که حزب سیاسی او، ایده‌های نووا (جدید)، سه دهه سلطه دو حزبی بین اتحاد جمهوری‌خواه ملی‌گرا و جبهه آزادی‌بخش ملی فارابوندو مارتی (FMNLB) را شکست.

اما علیرغم محبوبیت او در میان مردم محلی، منتقدانی مانند وکیل سالوادور آلفونسو فاجاردو استدلال می‌کنند که قانون اساسی این کشور بوکله را از تلاش برای دومین دوره متوالی منع می‌کند.

وی در 26 اکتبر گفت: «امروز روز خوبی است برای یادآوری اینکه انتخاب مجدد فوری رئیس جمهور توسط قانون اساسی تا 7 بار ممنوع است.

با این حال، در سپتامبر 2021، دادگاه عالی السالوادور حکم داد که روسای جمهور می توانند برای انتخابات متوالی شرکت کنند.

به گزارش رویترز با استناد به مطالعه دانشگاهی در السالوادور، ایده های جدید توسط 70 درصد از جمعیت رای دهنده کشور پشتیبانی می شود. نزدیکترین رقیب او تنها 4 درصد از کل آرا را به دست آورد.

FMNLB، یکی از رقبای New Ideas، در ژوئن 2021 شکایتی را با این ادعا که برنامه پذیرش بیت کوین Bukele خلاف قانون اساسی است، تنظیم کرد. اما این شکایت نتیجه چندانی نداشت زیرا بوکله و السالوادور سه ماه بعد در سپتامبر 2021 بیت کوین را به صورت قانونی مناقصه کردند.

دولت بوکله همچنین سیاست های دوستدار فناوری دیگری را با هدف تقویت اقتصاد کشور اجرا کرده است، مانند حذف کلیه مالیات ها بر نوآوری های فناوری.

گابور گورباکس، مشاور استراتژی VanEck اخیراً گفت که السالوادور پتانسیل تبدیل شدن به “سنگاپور آمریکا” را دارد.

مرتبط با: السالوادور اولین استخر استخراج بیت کوین را با مشارکت Volcano Energy با Luxor راه اندازی کرد

بسیاری از محبوبیت بوکل از سرکوب سخت او بر MS-13، یک باند فراملی است که در السالوادور کمک کرد تا شش سال پیش بالاترین میزان قتل را در جهان ثبت کند.

در نتیجه سرکوب، میزان قتل در السالوادور به 7.8 در سال 2022 کاهش یافته است که کاهش خیره کننده 92.6 درصدی را نسبت به اوج 106 نفر در 100000 نفر در سال 2015 نشان می دهد. این کشور در حال حاضر یکی از کمترین میزان جرم و جنایت را در آمریکای لاتین دارد.

اما سازمان ملل و سایر منتقدان استدلال می‌کنند که السالوادور با زندانی کردن 65000 نفر بدون دادن حقوق قانونی برای دفاع از خود، قوانین حقوق بشر را نقض می‌کند.

انتخابات ریاست جمهوری السالوادور در 4 فوریه 2024 برگزار می شود.

مجله: در واقع استفاده از بیت کوین در السالوادور چگونه است؟
نویسنده: Brayden Lindrea

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید