مهندس سابق Alameda: نوع دوستی مؤثر به اقدامات “مضحک” SBF در FTX دامن زد


یک مهندس سابق در Alameda Research در مورد آنچه منجر به فروپاشی امپراتوری رمزنگاری Sam Bankman-Fried شد، می‌گوید: «هیچ کس عاقل آن تصمیم‌ها را نمی‌گیرد.

یک مهندس نرم‌افزار سابق در Alameda Research می‌گوید از نوع‌دوستی مؤثر برای توجیه اقدامات «خطرناک و مضحک فزاینده» صرافی رمزارز FTX قبل از سقوط نهایی آن در نوامبر 2022 استفاده می‌شود.

آدیتیا بارادواج چند روز قبل از جلسه استماع سام بنکمن-فرید، بنیانگذار FTX در 3 اکتبر، در صحبت با کوین تلگراف، کار کردن زیر نظر میلیاردر سابق چگونه بود و نحوه نقش ایدئولوژی در فروپاشی شرکت را به اشتراک گذاشت.

بارادواج استدلال کرد که نوع دوستی مؤثر، که از مردم حمایت می کند تا جایی که ممکن است پول به دست آورند و سپس آن را به دیگران بدهند، ترازو را از عقل دور می کند و بسیاری از تصمیم گیری های شرکت را به جنون می کشاند.

“این ایدئولوژی برای توجیه اقدامات خطرناک و مضحک فزاینده ای استفاده شده است که صادقانه بگویم، باید عاقلانه تر با آنها رفتار می شد.”

بارادواج گفت که در محافل فناوری دره سیلیکون و در شرکت های مالی کمی در نیویورک، نوع دوستی مؤثر بخشی جذاب و جدایی ناپذیر از DNA فرهنگی در FTX و Alameda Research است.

همه ما در شرکت این دیدگاه را داشتیم که «فکر می‌کنم فداکاری خوب است، و فکر می‌کنم انجام کارها به طور مؤثر خوب است». او گفت: «بنابراین وقتی این چیزها را کنار هم می‌گذارید، مثل این است که «این چیز به وضوح خوب است».

“اما مشکل این است که به سمت تفکری می رود که در آن اهداف وسیله را توجیه می کنند، به خصوص وقتی اهدافی که شما ذکر می کنید آنقدر عجیب و غریب و مضحک هستند که هیچ فرد عاقلی نمی تواند چنین تصمیمی بگیرد.”

بانکمن-فرید تحت عنوان نوع دوستی موثر، میلیون ها دلار برای جلوگیری از همه گیری های آینده و درمان مالاریا در کشورهای در حال توسعه اهدا کرد. علاوه بر این، بنکمن-فرید یکی از کمک‌کنندگان برتر به حزب دموکرات در ایالات متحده بود، اما بعداً اعتراف کرد که به جمهوری‌خواهان نیز کمک مالی کرده است.

همانطور که مایکل لوئیس، نویسنده Big Short به مدت 60 دقیقه در مصاحبه اخیر خود گفت، یکی از ایده های بانکمن-فرید در روزهای پایانی FTX این بود که به دونالد ترامپ 5 میلیارد دلار بپردازد تا در سال 2024 دوباره نامزد نشود زیرا 31 سال – -پسر می خواست از “دموکراسی محافظت کند”.

اما از نظر بارادواج، بانکمن-فرید و فلسفه نوع دوستی یک عمل نبود. به نظر می رسید که او اساساً به چیزی که از آن حمایت می کند اعتقاد دارد.

بارادواج توضیح داد که علیرغم اتهامات فراوانی که بانکمن-فرید را متهم به پنهان شدن در پشت یک شخصیت ساخته شده و نوع دوست می کند، او دقیقاً همانطور که رسانه ها او را به تصویر می کشند روبرو می شود.

باردواج گفت: «او همه را به عنوان فردی که انگیزه بالایی داشت، مأموریت داشت، به آن مأموریت اعتقاد داشت و می خواست به آن دست یابد، تحت تأثیر قرار داد. به نظر می‌رسید او کسی بود که می‌دانست چه کار می‌کند و ما قطعاً به او احترام و اعتماد زیادی داشتیم.»

سوء استفاده قابل توجهی از این اعتماد صورت گرفته است.

باردواج گفت که اعتقاد او به انگیزه‌های ظاهراً نوع‌دوستانه بانکمن-فرید ممکن است دلیلی بر بی‌گناهی بنیانگذار سابق FTX باشد و علیرغم انبوهی از شواهد خلاف آن را “بی گناه” اعلام کرده است.

مرتبط با: سام بنکمن-فرید تا کی می تواند به زندان برود؟ وکلای رمزارز در نظر گرفته می شوند

باردواج گفت: «مطمئنم که او احتمالاً همه چیزهای دیوانه‌کننده و روان‌شناختی در سرش می‌گذرد که سعی می‌کند با واقعیت کنار بیاید. “شاید او واقعاً معتقد است کاری که انجام داده درست بوده است، یا شاید واقعاً معتقد است که کار اشتباهی انجام نداده است.”

حقیقت مهم است و من فکر می‌کنم محاکمه بسیاری از سؤالات را در مورد هر چیزی که اتفاق افتاده روشن می‌کند.»

سوالات بزرگ: مرگ کریپتو چطور؟
نویسنده: Tom Mitchelhill

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید