پارلمان روسیه لایحه «روبل دیجیتال» را تصویب کرد


این سند باید در مجلس علیای پارلمان روسیه تصویب شود و سپس با امضای رئیس جمهور روبرو شود.

پروژه ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در روسیه گام بزرگی را به واقعیت نزدیک کرده است. در 11 جولای، گوسدوما، مجلس سفلی پارلمان روسیه، لایحه «روبل دیجیتال» را در قرائت سوم به تصویب رساند. اکنون این سند با تصویب در مجلس اعلا و به دنبال آن امضای رئیس جمهور مواجه است.

لایحه ای که آخرین پیش نویس آن در پایان ژوئن تغییر کرد، دستورالعمل های کلی برای اکوسیستم CBDC و همچنین تعاریف قانونی “پلتفرم”، “شرکت کنندگان” و “کاربران” را مشخص می کند.

در چارچوب فعلی، بانک مرکزی روسیه (CBR) “اپراتور” اصلی زیرساخت روبل دیجیتال خواهد بود. همچنین مسئولیت کلیه دارایی های ذخیره شده را بر عهده دارد.

طبق گفته بانک مرکزی، هدف اصلی CBDC این است که به عنوان یک روش پرداخت و انتقال عمل کند. بنابراین کاربران آن نمی توانند حساب پس انداز باز کنند. همانطور که CBR تاکید می کند، پرداخت ها و حواله ها برای مشتریان فردی کاملا رایگان خواهد بود و 0.3٪ از پرداخت را برای مشتریان شرکتی هزینه خواهد کرد.

مرتبط با: بلاروس تصمیم خواهد گرفت تا پایان سال CBDC صادر کند: رئیس بانک ملی

این لایحه در دسامبر 2022 به گوسدوما ارائه شد و اولین قرائت آن در مارس 2023 به تصویب رسید. یکی از شرکت های تابعه گازپرومبانک، شرکت گاز دولتی پیشرو روسیه، در ماه فوریه نسبت به خطرات احتمالی برای بانک ها در صورت انتقال سریع هشدار داد. پول دیجیتال شعبه روسیه مک‌کینزی زیان احتمالی ناشی از اجرای CBDC توسط بانک‌های سنتی را در حدود 3.5 میلیارد دلار (250 میلیارد روبل) طی پنج سال تخمین می‌زند. این شرکت مشاوره همچنین سود خرده فروشان را 1.1 میلیارد دلار در سال تخمین زد.

در مصاحبه اخیر، اولگا اسکوروبوگاتووا، نایب رئیس CBR اعلام کرد که تا سال 2025-2027 “روبل دیجیتال” به طور انبوه برای “همه شهروندان روسیه” منتشر خواهد شد. در سال 2023-24، CBDC در یک رژیم آزمایشی آزمایش خواهد شد.

مجله: بیت کوین 2023 در میامی با “پول های چرند در بیت کوین” کنار می آید


نویسنده: David Attlee

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *