«مدار شکن» ETH DeFi می‌تواند تلفات هک را تا ۷۰ درصد کاهش دهد – توسعه‌دهنده


Diyahir Campos، توسعه‌دهنده قرارداد هوشمند پشت پیشنهاد جدید ERC، پس از قربانی شدن قربانی هک Euler Finance در ماه مارس، سعی کرد اقدامی انجام دهد.

به گفته توسعه‌دهنده پیشنهاد ERC-7265 که به تازگی منتشر شده است، یک “مدار شکن” مالی غیرمتمرکز می‌تواند از سرقت میلیاردها دلار ارز دیجیتال از پروتکل‌های DeFi در سال 2022 جلوگیری کند.

یک درخواست نظر جدید اتریوم (ERC) در تاریخ 3 جولای در Github پست شد. در آن، دیهیر کامپوس، توسعه‌دهنده اصلی، استانداردی را برای «شکن‌کننده مدار» DeFi پیشنهاد کرد. اساساً هدف آن تعیین استانداردی برای یک قرارداد هوشمند است که بتواند خروجی های مشکوک توکن های بزرگ از یک پروتکل DeFi را متوقف کند.

سال گذشته بزرگ‌ترین سال برای حملات کریپتو بود، با حداقل 3.1 میلیارد دلار سرقت از پروتکل‌های DeFi، که 65 درصد آن از طریق پل‌های زنجیره‌ای متقابل بود.

کامپوس در گفتگو با کوین تلگراف گفت که قطع کننده های مدار می توانند از ضرر میلیاردها دلاری جلوگیری کنند.

«کسانی که فرش ندارند احتمالاً می توانند 70 درصد پول را پس انداز کنند. […] با کمترین تاثیر بر روی کاربران.”

کامپوس اعلام کرد که او یکی از بسیاری از افرادی بود که در حمله ۱۹۵ میلیون دلاری اویلر فاینانس که منجر به سرایتی شد که ۱۱ پروتکل دیگر را در ماه مارس تحت تاثیر قرار داد، سرمایه خود را از دست داد.

او گفت: «در واقع، من یکی از متولیان هک اویلر بودم.

“از این تجربه، من به نمودارهای TVL و تراکنش های واقعی نگاه کرده ام و واقعاً این سوال را ایجاد می کند:”

“چرا 100% TVL خود را در 10 ثانیه یا پنج بلوک گذاشتید؟”

یک پروتکل معمولی DeFi حدود 20٪ از کل ارزش را می بیند که در یک روز وارد و خارج می شود.

کامپوس گفت: «وقتی شروع به صحبت در مورد 30 یا 40 درصد می‌کنید، آن موقع است که واقعاً شروع به جدا کردن اکسپلویت‌ها و استفاده روزانه می‌کنید.

استاندارد پیشنهادی بدون بحث نبوده است. کریس بلک، محقق DeFi از جمله کسانی بود که در توییتر نگران این بود که قطع کننده مدار ممکن است برای اهداف مخرب مورد استفاده قرار گیرد.

کامپوس گفت که قطع کننده مدار برای هر پروتکل DeFi صحیح نیست و هیچ تضمینی برای ایمن بودن یک پروتکل وجود ندارد. او اظهار داشت که قطع کننده مدار برای پروژه های DeFi “چیزی قابل قبول” خواهد بود.

او همچنین معتقد است که یک قطع کننده مدار با طراحی خوب باید بین محافظت از کاربران و جلوگیری از “مثبت های کاذب” تعادل ایجاد کند، زیرا هر زمان که قطع کننده قطع شود بسیار آزاردهنده خواهد بود.

مرتبط با: پل MPC چند زنجیره ای بیش از 100 میلیون دلار خروجی را مشاهده می کند که به ترس سوء استفاده دامن می زند

با این حال، قطع کننده مدار در موقعیت های کشش فرش داخلی بی فایده است، زیرا می تواند به راحتی توسط تیم کنترل کننده پروتکل غیرفعال شود.

Campos یک توسعه دهنده قرارداد هوشمند در آزمایشگاه هیدروژن است. او گفت که کار بر روی استاندارد پیشنهادی طی هکاتونی که در ماه آوریل در توکیو با شرکت Meir Banks، یکی از بنیانگذاران آزمایشگاه هیدروژن برگزار شد، آغاز شد.

ایده قطع کننده مدار DeFi از کلیدهای مدار مشابهی که برای چندین دهه توسط صرافی های جهانی استفاده می شد الهام گرفته شد.

در DeFi، ما سعی نمی کنیم بازارها را آرام کنیم، که این هدف بازارها است. [New York Stock Exchange’s circuit breaker] در عوض، ما می‌خواهیم از ضررهای هک جلوگیری کنیم.

دیگر توسعه دهندگانی که روی این استاندارد کار می کنند عبارتند از Philippe Dumonet، بنیانگذار و مدیر عامل Dereg، و Blagoj Dimovski، یکی از بنیانگذاران و CTO سابق Diagonal Fiance.

کامپوس گفت که این استاندارد هنوز در این مرحله در حال شکل گیری است، اما مطمئن است که “در چند ماه آینده” آماده خواهد شد، که آن را در “مرحله بسیار خوبی” برای ادغام در پروتکل ها قرار می دهد.

مجله: آیا باید «قرص نارنجی» را به کودکان بدهید؟ وضعیت کتاب های کودکان بیت کوین
نویسنده: Felix Ng

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *