امور مالی غیرمتمرکز به جایگزین هایی برای بلاک چین نیاز دارد


منتقدان اغلب این حقیقت ناراحت کننده را نادیده می گیرند که بلاک چین های «غیرمتمرکز» در واقع به نقاط شکست متمرکزی وابسته هستند که پتانسیل ایجاد اختلال در کل اکوسیستم ها را دارند.

یکی از تنبل‌ترین و آزاردهنده‌ترین انتقادات به ارزهای دیجیتال، به‌ویژه بیت‌کوین (BTC)، این است که کارشناسان آن را به یک طرح هرمی تشبیه می‌کنند که در آن «احمق بزرگ» برای کسب درآمد سریع به آن ملحق می‌شود. اگرچه برخی افراد دارایی‌های دیجیتال را صرفاً برای اهداف سوداگرانه خریداری می‌کنند، اما نادیده گرفتن بسیاری از خدمات و دستاوردهای بزرگ ارائه‌شده توسط توسعه‌دهندگان در زمینه‌هایی مانند حواله‌ها، تدارکات، شمول مالی و مالکیت معنوی ناعادلانه خواهد بود.

انتقاد منصفانه تر از بلاک چین این است که، همانطور که همه طرفداران در مورد تمرکززدایی می گویند، بلاک چین ها همچنان به استخراج کنندگان یا سایر بازیگران قدرتمندی که شبکه های خود را کنترل می کنند، وابسته هستند. خواه کارخانه‌های پر از سرورهای اثبات کار (PoW)، استخرهای استخراج‌کننده PoW، استخرهای توکن بزرگ برای اثبات سهام (PoS)، یا به این دلیل که در مواقعی بیش از 50 درصد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم از طریق Infura API، این نقاط ضعف متمرکز عظیم نادیده گرفته می شوند. نمی توان آنها را نادیده گرفت.

در حالی که پذیرفته شده است که طراحی بلاک چین‌های محبوب PoW و PoS برای اطمینان از مجازات بازیگران بد ایجاد می‌شود، باید دید زمانی که ارزش دارایی‌های دیجیتال در حال اجرا بر روی بلاک‌چین‌های خاص از ارزش اصلی دفتر کل اساسی بیشتر شود، چگونه کار خواهند کرد. واحد پول.

مرتبط با: ادغام اتریوم بیشتر از بلاک چین تأثیر خواهد گذاشت

به عنوان مثال، تصور کنید یک استیبل کوین محبوب آنقدر رشد کند که ارزش کل آن از ارز اصلی بلاک چینی که روی آن اجرا می‌شود بیشتر شود. در اصل، این یک هرم معکوس ایجاد می کند که دارندگان توکن بومی می توانند تراکنش های آن استیبل کوین را کنترل کنند. با توجه به اینکه بسیاری از دارایی‌های کریپتو در میان «نهنگ‌هایی» متمرکز شده‌اند که به توکن اصلی بلاک چین (و قیمت آن) علاقه دارند، این می‌تواند به یک مشکل بسیار جدی تبدیل شود.

در اتریوم، یک دفتر کل PoS، سهام ماینرها به اتر (ETH) تقسیم می‌شود. اگر تتر (USDT) یا USD Coin (USDC) از نظر ارزش بازار از اتر بزرگتر شود، از نظر تئوری می توانند روی ارزهای دیجیتال مربوطه خود دوبرابر خرج کنند، سهام اتر خود را از دست بدهند و همچنان سود بیشتری از هزینه دو برابری کسب کنند. اگرچه هنوز هم فرضی است، اما مطمئناً غیرقابل تصور نیست.

سپس این سوال در مورد چگونگی تجدید نظر در معماری فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) و نقشی که استخراج یا سرمایه گذاری دارایی ها باید ایفا کند، ایجاد می کند.

ارزش بازار تتر در حال حاضر بیش از 80 میلیارد دلار است، Circle کمی کمتر از 30 میلیارد دلار است، در حالی که بلاک چین اتریوم که روی آن برنامه ریزی شده است دارای ارزش بازار بیش از 220 میلیارد دلار است. با توجه به اینکه چقدر سریع همه چیز در کریپتو تغییر می کند، چندان دور نیست.

مرتبط با: مالیات بر درآمدی که هرگز به دست نیاورده اید؟ پس از ادغام اتریوم ممکن است

این مشکل ممکن است نظری و دور از یک مشکل بالقوه به نظر برسد. اما رشد سریع ارزهای رمزنگاری شده به عنوان یک طبقه دارایی در دهه گذشته باید باعث شود مردم متوقف شوند و به این فکر کنند که اگر استیبل کوین ها وارد جریان اصلی شوند، چه اتفاقی می افتد. اگرچه DLT یک صنعت بسیار جوان است، اما ۱۴ سال گذشته سهم خود را از شگفتی‌های غیرمنتظره، پیامدهای ناخواسته و شوک‌هایی که در گذشته آشکار به نظر می‌رسند، برای ما به ارمغان آورده است.

توسعه دهندگان ممکن است در نظر بگیرند که آیا زمان آن رسیده است که در معماری که از دارایی های دیجیتال پشتیبانی می کند تجدید نظر کنند. وابستگی به ماینرها یا سرورهای متمرکز، اشتباهات ایجاد شده توسط کدنویسان در نوشتن قراردادهای هوشمند، و پتانسیل برای هزینه مضاعف زمانی که پروژه‌ها از ارزش بلاک چین‌های اساسی فراتر می‌روند، به این معناست که تامین مالی غیرمتمرکز نیاز به بررسی جایگزین‌های بلاک چین دارد. دفتر کل توزیع شده پس از بلاک چین مانند نمودارهای غیر چرخه ای جهت دار (DAG) که به هر کسی امکان دسترسی را می دهد و به تولیدکنندگان بلوک وابسته نیست، ممکن است بینشی در مورد چگونگی تکامل این بخش در دهه آینده ارائه دهد.

معماری جدید به هر شکلی که به خود بگیرد، پاداشی است که منتظر درو شدن است. تنها در این صورت است که صنعت در نهایت به وعده خود عمل خواهد کرد و دیگر مرتبط با شرکت های هرمی نخواهد بود.

آنتون چوریومو او بنیانگذار Obyte است. او پیش از این به عنوان یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل شرکت هایی مانند Teddy ID، SMS Traffic و Platron فعالیت می کرد. او قبل از دریافت مدرک فوق لیسانس در ریاضیات و فیزیک نظری از موسسه فیزیک مهندسی مسکو فارغ التحصیل شد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Anton Churyumov

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *