رگولاتور اتحادیه اروپا، دارایی غیرمتمرکز هنوز “خطر معناداری” برای ثبات ایجاد نمی کند


سازمان اوراق بهادار و بازار اروپا استدلال کرده است که DeFi برای ایجاد خطرات عمده برای ثبات مالی بسیار کوچک است، اما باید نظارت شود.

به گفته رگولاتور بازارهای مالی و اوراق بهادار اتحادیه اروپا، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) هنوز خطر معناداری برای ثبات مالی کلی ایجاد نمی کند، اما باید نظارت شود.

سازمان بورس و اوراق بهادار اروپا (ESMA) گزارشی را در 11 اکتبر منتشر کرد با عنوان: تامین مالی غیرمتمرکز در اتحادیه اروپا: تحولات و خطرات. علاوه بر بحث در مورد مزایا و خطرات اکوسیستم نوپا، تنظیم کننده به این نتیجه رسید که هنوز خطر بزرگی برای ثبات مالی ندارد.

بازارهای دارایی های رمزنگاری، از جمله DeFi، به دلیل اندازه نسبتا کوچک و کانال های انتقال محدود بین بازارهای ارز دیجیتال و سنتی، خطرات قابل توجهی برای ثبات مالی در این مرحله نشان نمی دهند.

طبق گفته DefiLlama، کل سرمایه بازار کریپتو کمی بیش از 1 تریلیون دلار است و کل ارزش قفل شده DeFi تنها 40 میلیارد دلار است. طبق گزارش کمیسیون اروپا، در مقایسه، کل دارایی‌های مؤسسات مالی در اتحادیه اروپا در سال 2021 به حدود 90 تریلیون دلار رسید.

DeFi TVL بر اساس نوع پروتکل. منبع: ESMA

در این گزارش آمده است که کل بازار کریپتو تقریباً به اندازه دوازدهمین بانک بزرگ اتحادیه اروپا یا 3.2 درصد از کل دارایی های بانک های اتحادیه اروپا است.

ESMA همچنین سرریزهای مختلف رمزنگاری را در سال 2022 مورد بررسی قرار داد، از جمله فروپاشی اکوسیستم Terra و FTX، و اشاره کرد که این «لحظه Lehman» رمزنگاری هنوز «هیچ تأثیر معناداری بر بازارهای سنتی» ندارد.

با این حال، رگولاتور مشاهده کرد که DeFi دارای ویژگی ها و آسیب پذیری های مشابه مالی سنتی است، مانند عدم تطابق نقدینگی و سررسید، اهرم و به هم پیوستگی.

او همچنین تاکید کرد که اگرچه میزان مواجهه سرمایه‌گذاران با دی‌فای کم است، اما به دلیل «ماهیت بسیار سوداگرانه بسیاری از ترتیبات DeFi، آسیب‌پذیری‌های عملیاتی و امنیتی قابل‌توجه، و فقدان یک طرف مسئول مشخص و مشخص، همچنان خطرات جدی برای حمایت از سرمایه‌گذاران وجود دارد».

او هشدار داد که “اگر رویداد کشش قابل توجهی پیدا کند و/یا ارتباطات متقابل با بازارهای مالی سنتی قابل توجه شود، می تواند به ریسک های سیستمیک تبدیل شود.”

مرتبط با: قانون جدید ارزهای دیجیتال اتحادیه اروپا: چگونه MiCA می تواند اروپا را به یک مرکز دارایی دیجیتال تبدیل کند؟

علاوه بر این، گزارش یک “خطر تمرکز” مرتبط با فعالیت های DeFi را شناسایی کرد.

او گفت: «فعالیت‌های DeFi در تعداد کمی از پروتکل‌ها متمرکز شده‌اند،» و افزود که سه پروتکل بزرگ 30 درصد از TVL را تشکیل می‌دهند.

ده پروتکل برتر DeFi طبق TVL. منبع: ESMA

او گفت: «شکست هر یک از این پروتکل‌های اصلی یا بلاک چین می‌تواند در کل سیستم بازتاب پیدا کند.

رگولاتور به دنبال انتشار دومین توصیه خود در مورد مقررات CryptoAsset Markets (MiCA) در اوایل این ماه، توجه بسیار بیشتری به بازارهای DeFi و کریپتو دارد.

مجله: بیت کوین در مسیر برخورد با وعده «نت صفر».


نویسنده: Martin Young

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید