DAO ها برای پذیرش جریان اصلی باید از Burning Man یاد بگیرند


DAO ها باید از مثال Burning Man یاد بگیرند تا ماموریت ها و ساختارهای حکومتی خود را ساده کرده و اعضای جامعه را درگیر کنند.

همانطور که امروزه وجود دارند، سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز (DAO) به توده‌ها مقیاس نخواهند داشت.

البته، نمونه‌های درخشانی مانند PleasrDAO، Uniswap DAO، پشته DAO Synthetix و Maker DAO وجود دارند و در موقعیت‌های خاص خود رشد می‌کنند. با این حال، هیچ یک از این نام‌ها نزدیک به نام‌های معروف نبودند.

شاید بپرسید چرا؟

مرتبط با: سازمان های سایبرنتیک (BORGs) محکوم به شکست هستند

آنها بسیار رمزنگاری هستند.

سه مورد از این چهار پروتکل DAO هستند که عملیات روزانه و رشد آینده اکوسیستم های DeFi را هدایت می کنند. دیگری، PleasrDAO، مجموعه‌ای از توسعه‌دهندگان معروف رمزارز، سرمایه‌گذاران و رهبران فکری عمومی است که آینده هنر را در زنجیره مدیریت می‌کنند.

در حالی که این DAO ها باید «متمرکز بر رمزنگاری» باشند، ما هنوز به مدلی برای DAO نیاز داریم که از صنعت فراتر رود.

ساختار سازمانی یک DAO. منبع: ست بنن

Think Burning Man: یک DAO قبل از اختراع DAO. این واقعاً یک DAO خارج از کریپتو است.

از زمان تأسیس آن در سال 1986 با تنها 20 مهمان تا ظهور آن به عنوان یک پدیده جهانی با حدود 73000 نفر شرکت کننده در این سال، این قرعه کشی همیشه ساده و در عین حال به اندازه کافی قدرتمند بوده که بتواند همه نوع مردم را گرد هم آورد.

Burning Man تقریباً برای هرکسی می تواند هر چیزی باشد، اما برای همه، فرار از جامعه سنتی به سوی جایگزینی است که در آن پول حاکم نیست و پرداخت نقدی غالب است. اگرچه هیچ پولی در طول این رویداد استفاده نمی شود، اما هر سال شهر رشد می کند و کمپ های اطراف بیشتر ارائه می دهند.

از آنجایی که بازار نزولی کریپتو ادامه دارد و DAO ها هنوز نتوانسته اند این شکاف را پر کنند، شاید زمان آن رسیده که از معروف ترین DAO در دنیای فیزیکی الهام بگیریم.

برنامه ریزی مرکزی اما با حکمرانی غیرمتمرکز

اما اگر DAO ها همیشه نیاز به غیرمتمرکز بودن کامل نداشته باشند، چه؟

Burning Man در مدلی پیشرفت می کند که در آن سازمان غیرانتفاعی شهر و همه چیز را برای اطمینان از موفقیت جشنواره و اردوهایش در آنجا برنامه ریزی می کند. به طور همزمان، کمپ ها مجازند خدماتی را که برای ارائه انتخاب می کنند ارائه دهند تا زمانی که این خدمات با ماموریت، چشم انداز و ارزش های بزرگتر رویداد همسو باشد.

اگر این چیزی را به یاد تمرین‌کنندگان DAO می‌اندازد، به این دلیل است که برخی از DAO در حال حاضر با ساختار مشابهی کار می‌کنند. DAO و VitaDAO اوکراین را در نظر بگیرید، که Vitalik در مقاله اصلی خود در مورد DAO ها و شرکت ها بحث می کند.

DAO اوکراین با یک شورای فراگیر کار می کند که تصمیمات مهمی را اتخاذ می کند، مانند ایجاد گروه های کاری یا “pods”، تامین مالی آنها، و انتخاب سازمان ها یا ابتکارات کمک های مالی از DAO. گروه‌های کاری زیر نظر شورا تا زمانی که این کار را برخلاف مأموریت، چشم‌انداز و ارزش‌های DAO انجام ندهند، تا حد زیادی آزادند که به تنهایی فعالیت کنند، مانند اردوگاه‌های Burning Man.

از این سال، VitaDAO در سه گروه کاری ادغام شده است: جریان معامله طولانی مدت، جامعه، و آگاهی و هماهنگی. هر گروه یک کارمند دارد که فعالیت‌های آن‌ها را هدایت می‌کند و همه آنها اطمینان می‌دهند که همه فعالیت‌هایشان همیشه با هدف مشترک رساندن تحقیقات طول عمر به ارتفاعات جدید همسو باشد.

هر دو DAO به اجرای و مقیاس‌بندی عملیات خود به روش‌های خاص خود ادامه می‌دهند و فراتر از مدل معمولی «DAO به عنوان یک نوع صندوق سرمایه‌گذاری» عمل می‌کنند. اگر DAO های بیشتری هم از نمونه خود و هم از تعامل Burning Man بین بنیاد و اردوگاه ها الهام بگیرند، می توانیم ببینیم که مدل DAO بسیار فراتر از رمزنگاری به یک نمونه درخشان از آینده کل جوامع می رود. .

ایالت های شبکه می توانند کار کنند، درست است؟

Burning Man را می توان به خودی خود نوعی «وضعیت شبکه کوچک» تصور کرد.

بالاجی سرینیواسان، که پیشگام این ایده بود، دولت شبکه را به عنوان “جامعه آنلاین بسیار منسجم با ظرفیت اقدام جمعی که به مناطق مختلف در سراسر جهان سرمایه گذاری می کند و در نهایت از دولت های قبلی به رسمیت شناخته می شود” تعریف می کند.

اگرچه جنبش Burning Man تا حد زیادی ریشه در دنیای فیزیکی دارد، اما با این ایده که فرار از جامعه سنتی و فشارهای زندگی روزمره به طور کلی برای همه است، رشد می کند.

مطالب مرتبط: OpenAI برای مدیریت ChatGPT به یک DAO نیاز دارد

این قدرت این ایده در وضعیت بالقوه آن به عنوان یک وضعیت شبکه است، و اگر DAO ها امیدوارند روزی همه جا حاضر شوند، باید از موفقیت Burning Man در اینجا درس بگیرند.

چرا همه یا تقریباً تمام ارزهای رمزپایه خود را در باطن قرار نمی دهید و این کار را انجام نمی دهید تا درک قدرت DAO ها را آسان تر از همیشه کنید؟ ما بارها این قول را داده‌ایم، اما هنوز DAO و VitaDAO اوکراین معروف‌ترین نمونه‌های جذب افراد فراتر از دنیای کریپتو به DAO هستند.

بیایید با اعلامیه های بهتر شروع کنیم.

هنگامی که DAO ها راه اندازی می شوند، باید در درجه اول برای مخاطبین کمتر هدفمند راه اندازی شوند، در درجه اول برای بخش کوچکی از جهان که می توانند اهداف خود را به سمت یک واقعیت مقیاس پذیر پیش ببرند و توکنومیک ها و زمینه های مرتبط را به دست آورند.

فراتر از شرکت در کنفرانس ها و سایر رویدادهای صنعتی، بیایید دنیای فیزیکی را بخشی از فعالیت های خود کنیم. چرا نباید جشنواره هایی با حمایت DAO برگزار شود که همه بتوانند در آن شرکت کنند؟

این یک شروع است.

پر کردن شکاف به معنای آموزش مخاطبان در مورد تأثیری است که می توانیم فراتر از حباب صنعت خود داشته باشیم. ما هنوز به آنجا نرسیده‌ایم، اما می‌توانیم با موجی از جادو از ابتکاراتی مانند Burning Man به آنجا برسیم.

Crypto و DAO ها به شدت به مسیرهای بهتری به بقیه جهان نیاز دارند. چرا رویدادهای فیزیکی در مقیاس بزرگ به ما کمک نمی کنند تا به آنجا برسیم؟ Burning Man به ما نشان می دهد که یک چشم انداز ساده، زمانی که به درستی اجرا شود، می تواند به یک جنبش جهانی تبدیل شود که برای نسل ها ماندگار و رشد می کند.

بیایید اولین کریپتو واقعی Burning Man را با هم داشته باشیم.

کوشگرا آگاروال او یکی از بنیانگذاران Samudai است، یک پلتفرم مدیریت پروژه DAO که همکاری و مدیریت پاداش را برای مدیران، مدیران پروژه و مشارکت کنندگان فراهم می کند. او همچنین به عنوان یک عضو Kernel Block III در Gitcoin خدمت می‌کند، جایی که با موفقیت یک پلتفرم توکن‌سازی برای سازندگان ایجاد کرد تا توکن‌های اجتماعی ایجاد و توزیع کنند. او قبلاً بخشی از آزمایشگاه‌های تبدیل دیجیتال آی‌بی‌ام بود. او دارای مدرک لیسانس فناوری در علوم کامپیوتر از موسسه فناوری Vellore است.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Kushagra Agarwal

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید