موارد استفاده گسترده از رمزنگاری تا سال 2030 ظاهر می شود – مدیر Coinbase


کوین تلگراف با جسی پولاک، رهبر پروتکل کوین بیس و خالق بیس، در مورد بلاک چین جدید این شرکت صحبت می کند، که در حال حاضر نیرویی است که می توان با آن حساب کرد.

کوین بیس در اواخر جولای، بلاک چین جدید خود، Base را راه اندازی کرد و در حال حاضر به یک بازیگر اصلی در میان زنجیره های لایه 2 مبتنی بر اتریوم تبدیل شده است.

به عنوان مثال، در 21 سپتامبر، طبق گفته Etherscan، این زنجیره 870163 “مشاهده آدرس جدید” و نزدیک به 677000 تراکنش را ثبت کرد.

در مقام مقایسه، Arbitrum، یک لانچر اصلی سطح 2 که در ژوئن 2021 راه اندازی شد، 925000 تراکنش و 54233 آدرس جدید در همان روز داشت.

جسی پولاک، رئیس پروتکل‌های Coinbase در کنفرانس Mainnet مساری در شهر نیویورک در روز چهارشنبه، 20 سپتامبر، به Cointelegraph گفت: پایگاه در حال حاضر میزبان صدها پروژه غیرمتمرکز است. اینها شامل اوراکل های تورم غیرمتمرکز، پروژه های پاداش رستوران، جمع آوری بیمه، و هر چیز دیگری در بازار است. بین.

پولاک، یکی از نیروهای اصلی پشت پروژه Base، با کوین تلگراف در Mainnet برای یک جلسه پرسش و پاسخ نشست که چشم انداز خود را برای پلتفرم جدید Coinbase، وعده رو به رشد برنامه های غیرمتمرکز (DApps) و تکامل فناوری بلاک چین را پوشش می دهد.

Cointelegraph: شما گفتید که Base “با دید روشن” ایجاد شده است: میلیون‌ها سازنده و میلیارد کاربر بعدی را به زنجیره اضافه می‌کند.» اینها اعداد بسیار بزرگی هستند. چقدر طول می کشد تا به این هدف برسند؟

جسی پولاک: این کمتر در مورد Base است و بیشتر درباره یک میلیارد کاربر است که به زنجیره می آیند و قدرت این پلتفرم جدید را در آغوش می گیرند. [i.e., blockchain] برنامه هایی را توسعه می دهد که شفاف، باز، جهانی هستند و می توانند زندگی مردم را بهبود بخشند. مشخص است که Base در این امر نقش بزرگی خواهد داشت، اما از ما بسیار بزرگتر است. ما واقعا نقش خود را کمک به رشد این کیک می بینیم.

سی تی: در مورد جدول زمانی چطور؟

JP: من می بینم که این اتفاق در این دهه رخ می دهد، بنابراین تا سال 2030 یک میلیون شغل توسعه دهنده ایجاد می شود. قبلاً در دهه 2020 تغییر بزرگی رخ داده است. نه تنها در صنعت بلکه در سراسر جهان. این سریعتر از آنچه مردم انتظار دارند اتفاق می افتد.

سی تی: قبل از اینکه شاهد پذیرش جریان اصلی باشیم، هنوز چه کاری باید انجام شود؟

ژاپن: سه اتفاق سطح بالا باید بیفتد. اول از همه، ما باید استفاده از این برنامه‌های در حال توسعه را برای مردم ارزان‌تر کنیم. ما اولین چند سفارش بزرگ کاهش هزینه را با Base تکمیل کردیم. هزینه استفاده از همان برنامه ممکن است 5 تا 10 دلار باشد، اکنون بین 5 تا 10 سنت متغیر است.

با این حال، ما فکر نمی کنیم این کافی باشد. ما می خواهیم آنقدر هزینه را کاهش دهیم که تقریباً برای کاربران غیرقابل محسوس باشد.

دوم، ما می خواهیم استفاده از این برنامه ها را برای افراد آسان تر کنیم. بسیاری از اینها در مورد ایجاد تجربه بهتر کیف پول است.

سوم، ما باید زیرساخت بهتری برای هویت روی زنجیره داشته باشیم. امروزه، بیشتر وام‌گیری‌های مصرف‌کننده در ایالات متحده و سایر کشورهای توسعه‌یافته، وام‌گیری بدون تضمین در قالب کارت‌های اعتباری یا ترتیبات خرید اکنون پرداخت می‌شود. و تقریباً هیچ یک از اینها دیگر روی زنجیره امکان پذیر نیست زیرا ما سیستم های هویتی قابل اعتمادی نداریم.

بنابراین ما به هزینه‌های کمتر، کیف پول‌های بهتر و هویت بهتر برای فعال کردن موج بزرگ بعدی از موارد استفاده نیاز داریم.

سی تی: شما گفتید که کاری که اکثر مردم تاکنون با کریپتو انجام می‌دهند، سفته‌بازی در بازارهای کریپتو بوده است، و اکنون زمان آن فرا رسیده است که به کار خود ادامه دهیم. آیا تمرکز زیاد روی مثلاً قیمت بازار بیت کوین اشتباه بود؟

پولاک: اگر به چگونگی تکامل چرخه های عمر فناوری نگاه کنید، فکر نمی کنم اشتباه باشد. برای مثال، کارلوتا پرز می‌نویسد که حباب‌های مالی تقریباً اجتناب‌ناپذیر هستند، وقتی نوآوری‌های تکنولوژیکی معناداری مانند اینترنت یا برق دارید. شما این منحنی S پذیرش را دارید. [See chart below.] در ابتدا، بسیاری از نوآوری ها با حدس و گمان تقویت می شوند زیرا مردم پتانسیل فناوری را می بینند. این سفته‌بازی سرمایه را جذب می‌کند که اساساً نوآوری را تأمین مالی می‌کند و در نهایت منجر به تأثیرات تغییر جهان می‌شود.

پذیرش فناوری معمولاً از منحنی S پیروی می کند. بلاک چین ممکن است اکنون در یک نقطه عطف باشد.

سی تی: الان کجا هستیم؟

ژاپن: ما به نقطه ای رسیده ایم که زمان آن رسیده است که از شر آن خلاص شویم [speculative] ما به مرحله ای می رویم که واقعاً به مردم عادی نفع می رساند. زیرساخت ها آماده است.

حتی دو سال پیش اگر می خواستید از یک برنامه در اتریوم استفاده کنید، هزینه آن 5، 10 یا 100 دلار بود. این چیزی نیست که از ایجاد موارد استفاده روزمره پشتیبانی کند.

CT: صحبت از اتریوم شد، چرا کوین بیس تصمیم گرفت لایه 2 خود را بر روی بلاک چین اتریوم بسازد؟ آیا تا به حال به استفاده از شبکه اصلی دیگری فکر کرده اید؟

JP: ما در واقع سه بار به ایجاد یک زنجیره نگاه کردیم: در سال 2018 و 2020، و آخرین بار در سال 2023. و دو بار اول به ایجاد یک لایه جایگزین 1 نگاه کردیم که بتواند با اتریوم رقابت کند. نتیجه‌گیری ما این بود که نمی‌خواهیم خودمان را در جزیره‌ای قرار دهیم که ارتباطش با بقیه اکوسیستم نیست.

بار سوم همه گزینه ها را بررسی کردیم: اتریوم، لایه جایگزین 1، لایه 2 و غیره. چیزی که در مورد اتریوم برای ما طبیعی بود این بود که از نظر ارزش، فعالیت، توسعه دهندگان و اندازه، بزرگترین اکوسیستم رمزنگاری بود. یا دو – و بنابراین با ایجاد Base به عنوان لایه 2 اتریوم، هم می‌توانیم به مقیاس‌پذیری اتریوم کمک کنیم و هم بخشی از این اکوسیستم بزرگ‌تر از ما باشیم.

CT: نظر شما در مورد کاستی‌های مقیاس‌پذیری اتریوم که اغلب در مورد آن بحث شده است، از جمله تراکم شبکه و گاهی اوقات هزینه‌های بالونی چیست؟ آیا اینها تا حد زیادی با استفاده گسترده از انباشته‌های لایه 2 مانند Optimism و Arbitrum (و اکنون Base) که در آن تراکنش‌ها به صورت دسته‌بندی شده و به شبکه اصلی در یک دسته اضافه می‌شوند، حل شده‌اند؟

JP: اگر به تاریخچه اتریوم نگاه کنید، چشم انداز اصلی این بود: ما همه این کارها را در لایه 1 انجام می دهیم و از طریق شاردینگ افزایش می دهیم. اما در حوالی سال‌های 2020 و 2021، با ظهور لایه 2، انجمن اتریوم و گروه‌های توسعه هسته اساساً گفتند: چه می‌شود اگر به جای تلاش برای پیاده‌سازی این همه پیچیدگی در لایه 1، استراتژی خود را با ایجاد زیرساخت‌هایی برای فعال کردن نوآوری در لایه 1 تغییر دهیم؟ 2

این کاری است که ویتالیک انجام داد [Buterin, Ethereum co-founder] او در مورد بسیاری نوشت. و این چیزی است که در دو سال گذشته اتفاق افتاده است. Coinbase در یک سال و نیم گذشته از ابتکاری به نام EIP-4844 حمایت کرده است. به عنوان مثال، ارائه در دسترس بودن داده ها برای تجمیع، منجر به کاهش هزینه ها و حجم تراکنش بیشتر می شود.

اما آیا فکر می کنم مشکل را حل کرده ایم؟ خیر این چیزها سال ها طول می کشد تا مشخص شود، و من فکر می کنم در حال حاضر ما دو تا سه سال فرصت داریم تا این سرمایه گذاری ها را انجام دهیم، و احتمالاً دو تا سه سال دیگر یا بیشتر در پیش داریم. اما فکر می کنم پیشرفت زیادی داشته ایم.

می توانید آن را در L2Beat ببینید. [See chart below]. دو سال پیش [Sept. 21, 2021]هشت تراکنش در ثانیه [on average] 13 TPS در پروژه های لایه 2 و شبکه اصلی اتریوم. امروزه 58 TPS در لایه 2 و 11 TPS در شبکه اصلی اتریوم وجود دارد. بنابراین، در دو سال، ما از سرعت کمتر از 1 برابر به 5.7 برابر سریعتر رسیدیم.

در 20 سپتامبر 2023، میانگین تراکنش در ثانیه (TPS) در “پروژه ها” از 8.03 TPS در سپتامبر 2021 به 54.63 TPS افزایش یافت. در مقایسه، خط TPS اتریوم در این مدت کمی تغییر کرده است.

سی تی: از این تعجب کردی؟ رسانه های اجتماعی DAPP “وزوز”. – Friend.tech – آیا او بزرگترین بازیگر بیس پس از اولین بازی تابستانی بود؟ هزینه آنها در یک دوره 24 ساعته از 1 میلیون دلار گذشت. با این حال، شاید این مورد استفاده جدی نبود که برخی از منتقدان به آن امیدوار بودند.

JP: هنگامی که اولین برنامه های اجتماعی در اینترنت راه اندازی شد، برخی از افراد به آنها نگاه کردند و گفتند: “هی، اینها اسباب بازی هستند.” چه زمانی کارهای جدی مانند انتقال روزنامه به صورت آنلاین را انجام خواهیم داد؟ اگر به جایی که امروز هستیم نگاه کنید، خواهید دید که برنامه های اجتماعی روزانه توسط میلیاردها نفر استفاده می شود. آنها همچنان راهی برای ارتباط مردم خواهند بود و برنامه های اجتماعی نقش مهمی در زنجیره ایفا خواهند کرد.

نقطه قوت این نسل جدید برنامه‌های اجتماعی زنجیره‌ای این است که مردم را قادر می‌سازد تا مالکیت مستقل داشته باشند. آنها همچنان صاحب خلاقیت خود خواهند بود و به جای شرکت های بزرگی که در حال حاضر آنها را کنترل می کنند، به کنترل خود ادامه خواهند داد.

CT: آیا می‌توانید درباره یک DApp راه‌اندازی شده در Base که از آن هیجان‌زده هستید به ما بگویید؟

JP: Blackbird، یک پلت فرم تعامل مشتری برای رستوران ها را بررسی کنید. وارد هر رستوران شرکت کننده ای می شوید، به تلفن خود ضربه می زنید و فوراً متوجه می شوید که شما کی هستید. آنها تجربه را برای شما شخصی سازی می کنند. بازدیدکنندگان مکرر می توانند جوایزی کسب کنند. در حال حاضر 10 یا 15 رستوران در نیویورک وجود دارد اما به زودی به کالیفرنیا گسترش خواهد یافت. افراد زیادی در توییتر در مورد این موضوع صحبت می کنند.

CT: بالاخره بلاک چین «کاربرد عالی» خود را کجا خواهد یافت – آیا برای دنیای ارزهای دیجیتال همان کاری را که ایمیل برای اینترنت انجام داد، انجام خواهد داد؟ یا قبلاً به نظر شما ظاهر شده است؟

JP: یک برنامه عالی وجود نخواهد داشت. برنامه های بسیار خوبی وجود خواهد داشت. ما شروع به مشاهده برخی از اینها می کنیم. آنها بیشترین استیبل کوین ها در دنیای واقعی هستند. اگر به حجم کل تراکنش های استیبل کوین در سال گذشته نگاه کنید، رقم بسیار زیادی است. در دهه آینده محرک اصلی آزادی اقتصادی وجود خواهد داشت. این به مردم مناطقی مانند آرژانتین یا ترکیه امکان دسترسی به ارز ثابتی مانند دلار آمریکا را می دهد.

اما استیبل کوین ها تنها نخواهند بود. ما شاهد برنامه های زنجیره ای زیادی خواهیم بود که زندگی مردم را به سمت بهتر شدن تغییر می دهند.

این مقاله را به عنوان NFT جمع آوری کنید برای حفظ این لحظه در تاریخ و نشان دادن حمایت خود از روزنامه نگاری مستقل در فضای رمزنگاری.


نویسنده: Andrew Singer

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید