Crypto در سه ماهه سوم 153 درصد افزایش هک و کلاهبرداری را نسبت به سال قبل تجربه کرد: Immunefi


تعداد حوادث حمله در سه ماهه سوم سال 2023 به 76 مورد افزایش یافت، در حالی که در سه ماهه مشابه سال گذشته تنها 30 مورد بود.

بر اساس گزارش پلتفرم امنیتی بلاک چین Immunefi، پروژه های کریپتو و وب 3 از ژوئیه تا سپتامبر 2023 نسبت به مدت مشابه در سال 2022 افزایش 153 درصدی در حوادث حمله را تجربه کردند. در سه ماهه سوم سال 2022 در مجموع 30 مورد حمله رخ داد. با این حال، در سه ماهه سوم سال 2023، این تعداد به 76 افزایش یافت. تقریباً 686 میلیون دلار در سه ماهه گذشته از دست رفته است.

گزارش Immunefi Q3 2023. منبع: ایمونفی

بیشترین ضرر ناشی از هک Mixin در 25 سپتامبر بود که تقریباً 200 میلیون دلار مصرف شد. حمله چند زنجیره ای دومین حمله بدترین این سه ماهه بود که منجر به بیش از 126 میلیون دلار خسارت شد که هنوز جبران نشده است. علاوه بر این حوادث، گروه لازاروس بیش از 208 میلیون دلار ارز دیجیتال را از طریق حملات متعدد، از جمله حملات به سرویس‌های متمرکز مانند CoinEx، Alphapo، Stake و Coinspaid ضبط کرد. در این گزارش آمده است که گروه لازاروس مسئول 30 درصد از کل ارزهای دیجیتال به سرقت رفته در سه ماهه سوم بوده است.

مرتبط با: انحصاری: هکرهایی که توکن های تخفیف دار مرتبط با CoinEx، هک های Stake را می فروشند

بخش کوچکی از حملات در کوارتر سوم شامل قالی‌کشی و سایر کلاهبرداری‌ها بود. تنها 23 میلیون دلار یا 3.3 درصد از کل خسارت ها به دلیل چنین حوادثی بوده است، در حالی که 96.7 درصد باقی مانده به دلیل هک یا سوء استفاده بوده است. به طور کلی، زیان های پولی ناشی از کلاهبرداری در سه ماهه سوم نسبت به سه ماهه سوم 2022، 23.9 درصد کاهش یافته است.

در این گزارش آمده است که حملات مالی غیرمتمرکز (DeFi) 72.9 درصد از کل خسارات را به خود اختصاص داده است، در حالی که خدمات متمرکز تنها 27.1 درصد از ضررهای بهره برداری را شامل می شود. Immunefi مشخص نکرد که آنها چگونه خدمات “غیرمتمرکز” و “متمرکز” را تعریف می کنند.

دو شبکه بیشتر مورد هدف هکرها و کلاهبرداران، اتریوم و BNB Chain بودند. اتریوم 42.7 درصد از ضررها را به خود اختصاص داد، در حالی که BNB Chain 30.5 درصد از ضررها را به خود اختصاص داد. Base و Optimism سومین و چهارمین شبکه های محبوب برای سوء استفاده مهاجمان بودند.

این گزارش شواهد بیشتری ارائه می دهد که سه ماهه سوم بدترین سه ماهه سال برای هک ها و کلاهبرداری های مرتبط با رمزارزها بوده است. نتایج مشابهی در گزارش سرتیک مورخ 2 اکتبر به دست آمد.


نویسنده: Tom Blackstone

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید